Unutulmuş Ne Varsa


Ali Fuat BİLKAN ~ Unutulmuş Ne Varsa
Ali Fuat BİLKAN ~ Unutulmuş Ne Varsa

Unutulmuş Ne Varsa

YAZAR: Prof. Dr. Ali Fuat BİLKAN

Arapça, Farsça ve Türkçenin zengin kelime hazinesini kullanma keyfiyetine sahip olanlar maksatlarını en uygun kelimelerle ortaya koyabilmiş; telmih, tevriye, irsal-ı mesel, kinaye gibi sanatlarla da dilin imkanlarını genişletmişler. Dolayısıyla eski insanlar az sözle çok şey söyleme imkanıyla duygularını, heyecan ve fikirlerini tam olarak yansıtabilmişler. Bugün dar bir kelime kadrosuyla anlaşmaya çalışanların en büyük eksiği ise farklı renk ve sesteki kelimeleri rahatça kullanamamaları. Yanlış ifadeler veya hatalı telaffuzlar kullanıldıkça eski kelimeler günlük hayatımızdan çekilmeye başlıyor, bu durum da dilin tahribatına neden oluyor.

KAPAK YAZISI:
Kitabımız eski kültürümüzde çocuğa hitap, mahalle dili, sohbet kültürü, masal, bilmeceler, eski takvim ve hatta mezar taşlarına kadar birçok konuyu ele almıştır. Bu ve benzeri konularda bize geleneklerimizi anlatan eseri eskiye dönmek isteyen herkes okumalıdır.

Adıyla müstesna kitabımız eski geleneklerimizi söz varlığı üzerinden değerlendirmiş ve tekrar hatırlamamıza yardımcı olmuştur. Eski kültürümüzün ve geleneklerimizin bu kadar zengin olmasını ise atalarımızın Arapça, Farsça ve Türkçe’nin zengin kelime hazinesini kullanma keyfiyetine sahip olmalarına bağlamıştır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim