Unutkanlığı Önlemenin En Etkili Yolları

1 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan
Unutkanlık Nedir?
Unutkanlık Nedir?

Beyinin yaratılış itibariyle “unutan” bir organ olması, aslında insanoğluna verilen hediyelerden birisidir. Çünkü bir kişinin hayatını devam ettirebilmesi için, günlük yaşadığı bazı duyguları unutması gerekli. Eğer unutkanlık bize verilmemiş olsaydı, kötü, zor, acı, hüzünlü veya kahredici birçok olumsuz durumu hatırlamaya devam edecektik.

Günümüzde ise unutma ve dalma gibi şikayetler çoğaldı. Gençlerde unutkanlığın görülmesi, genellikle psikolojik sorunlardan kaynaklanmakta… Yaşlılarda ise demans (bunama) / alzheimer hastalığından kaynaklanmaktadır. Kimi zaman unutkanlık, bir depresyon, vitamin eksiklikleri, tiroid fonksiyon bozuklukları gibi hastalıklara bağlı olarak görülebiliyor. Bu gibi durumlarda doktorlara yönlendirmek zorundayız. Uygun tedavi yöntemi ile şifa sağlanabilir.

Önemli olanın, vakanın ne olduğu hakkında doğru tanımlama yapılması ve ilgili kişinin yaşam koşullarına uygun bir programı devreye sokması! Her şeyden önce sağlıklı bir beyne sahip olmayı istemelisiniz. Bunun için hazır iseniz, aşağıdaki birkaç tavsiyemizi uygulayabilirsiniz.

  • Televizyon yerine radyo dinleyin!
  • Kaliteli uyku ve beslenme düzeni oluşturun!
  • Satranç, sudoku yada bulmaca gibi zihinsel aktivite gerektiren oyunlar oynayın!
  • İnsanlarla iletişime geçin, sosyal aktivitelere katılın!
  • Stres, kaygı ve üzüntüden uzak durmaya çalışın!
  • Aktif olun ve hep bir şeylerle uğraşın!

Ayrıca, kitap okumanızı hatta kitap okuma alışkanlığı edinmenizi tavsiye ederiz. Beyin hücreleriniz (nöronlarınız) taze iken, araştırmalar yaparak olabildiğince donanımlı olmaya çalışın, ki ileride torunlarınıza hikayeler anlatabilesiniz! 😉


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)