Uğruna Çöllere Düşülen Aşk: Leyla ile Mecnun Hikayesi

2 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Asırlardır dillere destan, edebiyatlara konu olmuş Leyla ile Mecnun, günümüzde halen mitleştirilen aşk figürü olarak kullanılmaktadır. Peki ya bu denli meşhurlaşıp, Arap, Ürdün, Fas ve Türk gibi birçok edebiyata konu olmuş bugünümüze aktarılmış hikayenin aslı nedir?

Kimine göre Leyla ile Mecnun aslında 700’lü yıllarda yaşamış, kimine göre ise bir Arap efsanesi. Fuzuli 1535, yılında mesnevi dilinde bu hikayeyi kaleme almış ve Mecnun olarak tanıdığımız aşkından çöllere düşen aşığın asıl adı Kays. Ancak Kays, daha sonra “deli” anlamına gelen “Mecnun” olarak anılmaya başlanmış.

Leyla İle Mecnun Hikayesi

Leyla İle Mecnun Hikayesi

Leyla ile Mecnun’un aşkını duyan Leyla’nın ailesi, iki köyün husumeti yüzünden Mecnun ile görüşmesine yasak koyar ve Leyla’yı okulundan alır. Mecnun aşkından çöllere düşer. Köylülerin onlara verdiği nasihatleri dinlemek ve birbirlerini unutmak yerine, birbirlerinin aşkı için deli divane olurlar. Mecnun’un böylesine büyük aşkla bağlandığı, güzelliğinden söz ettiği Leyla için köy halkı daha fazla dayanamaz ve Leyla’nın babasının rızası için yola düşerler. Babası razı gelmez. Leyla’yı dünya gözüyle gördüklerinde ise Mecnun’un anlattığı gibi güzel olmadığını görürler.

Mecnun’un yanına vardıklarında sorarlar: “Ah Mecnun, hani Leyla dünyalar güzeliydi? Bu kara kuru kız için mi vurdun kendini çöllere, vazgeçtin her şeyden? Yazıktır gençliğine, etme, eyleme!”

Mecnun der ki; “Siz bir de ona benim gözümle bakın… Gönül kimi severse güzel odur.”

Leyla İle Mecnun

Leyla’yı babası evlendirir. Ancak Leyla hikayeye göre bin bir masallarla kocasından uzaktır ve adam kısa bir süre sonra ölür. Ölümünden sonra Leyla, Mecnun’u bulmak ister ve çöllere düşer. Rabbine her gün acısını çoğaltması için dualar eden Mecnun, ruhani boyuta ulaşmıştır. Mecnun için artık maddi olan her şey anlamını yitirmiştir.

Leyla çöllere varır ve onu bulur ancak Mecnun onu tanımaz ve ona “Leyla benim içimdedir sen kimsin?” der. Leyla büyük bir hayal kırıklığı ile derin derin bakar ve Mecnun’un yükseldiği mertebeyi görür. Onu bırakır ve evinin yolunu alır. Bir süre sonra ise bu üzüntüye daha fazla dayanamaz ve hayata gözlerini yumar.

Bunu duyan Mecnun, Leyla’nın mezarına koşar. Mezarının başucunda dünya gözüyle kavuşamadığı yari ile ruhani olarak öteki dünyada aşkına kavuşmak üzere dualar eder, Rabbine yalvarır. Duaları kabul olan Mecnun, bir anda gök gürlemesi ile oracıkta gözlerini yumar Leyla’sına kavuşur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

  1. “Öyle sermestem ki idrak etmezem dünya nedir
    Ben kimim saki olan kimdir mey u sahba nedir”
    Mecnun Leyla geldiğinde öyle sarhoştur ki dünyayı da, kendisini de, ona aşk şarabını içireni de, şarap ve kadehi de bilmemektedir.