Ufkunuzu Genişletecek 10 Distopik Film

3 dk okuma süresi


6
9 Paylaşım, 6 puan

Son yıllarda ağızdan ağza yayılarak popülerleşen “distopya” teriminin anlamını merak ediyorsanız en doğru yerdesiniz. Kelime kökeni olarak eski Yunanca’ya dayanan distopya, gelecekte toplumun başına gelebilecek bir dizi kötü olayın doğurduğu sonuçları karşılayan bir kelimedir. Distopya kelimesi ilk olarak Jhon Stuart Mill tarafından kullanılmıştır. Bizim gibi sizinde çok seveceğinizi düşündüğümüz 10 distopik film listesini sıraladık. İyi seyirler!

10. Ben, Robot (IMDb 7.1)

Distopik Film

2035 yılında artık robotlar insan hayatında büyük bir rol oynamaya başlamıştır. Chicago Polis Ofisi’nde görev yapan Polis Del Spooner, robot fobisine sahiptir. Öyle ki bu durum onun hayatını gitgide zorlaştırmaya başlamıştır derken bir cinayet vakası üstlenmiştir. Söz konusu katilin ise bir robot olduğundan şüphelenilmektedir. Kurban bir bilim insanı olan Dr. Miles Hogenmillerdir. Hogenmiller ölümünden kısa bir süre öncesine kadar gizli bir görev üzerinde çalışmış ve durumun sıradan bir cinayet olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca polisiye temalı filmler izlemek isteyenleri şöyle alalım.

9. 1984 (IMDb 7.4)

Distopik Film

3. Dünya Savaşı’nın yeni bittiği zamanlarda kurulmuş olan Okyanusya Devleti bir başka ifadeyle “Korku İmparatorluğu” kitap okumaktan tutun aşık olmaya kadar her şeyi yasaklamıştır. Hal böyle ki Sansür Bakanlığı adında bir bakanlığa bile sahiptir. Bu bakanlıkta çalışan Winston Smith, diğer çalışanlar gibi halkı yalanlarla uyutma görevini layığıyla yerine getirmektedir. Ancak bu korku imparatorluğunun bir yalandan ibaret olduğunu öğrendiği anda, Smith her şeyi sorgulamaya başlayacaktır.

8. Kayıp Çocuklar Şehri (IMDb 7.7)

Bir bilim insanı tarafından yaratılan kötü kalpli bir adam olan Krank ve emrinde çalışan adamları, çocukları kaçırmaktadırlar. Bunun sebebi ise Krank’ın rüya görememesidir. O da çareyi çocukların rüyalarını çalmakta aramaktadır. Fakat bir sorun vardır. Çocuklar Krank’tan korktuğu için, elde edebildiği tek şey kabuslardır. Günlerden bir gün bir sirkin en çok saygı gören adamlarından biri olan One’ın kardeşi de Krank için kaçırılınca olaylar gün yüzüne çıkmıştır. Bu farklı distopik film listeye 8. sıradan girmiştir.

7. Açlık Oyunları (IMDb 8.0)

Distopik Film

Yakın gelecekte Kuzey Amerika bir dizi felaketle çökmüş, yerini Capitol adı verilen bir başkent ve 12 mıntıkadan oluşan “Panem” ülkesine bırakmıştır. Halka gözdağı vermek için senede bir defa 12 mıntıkadan bir erkek ve bir kız çocuğu olmak üzere kura ile iki genç seçilir. Açlık Oyunları adı altında düzenlenen bir organizasyonda hayatta kalmaya çalışırlar. Henüz çok küçük olan Primrose kurada çıkınca ablası Katniss onun için gönüllü olmaya karar verir. Erkeklerden ise Peeta seçilmiştir ve bu iki genç hayatları boyunca Açlık Oyunları için eğitilmiş 22 genç ile mücadele edip, hayatta kalmaya çalışacaklardır.

6. Uyumsuz (IMDb 8.0)

Şuan içinde bulunduğumuz zaman diliminden çok uzun yıllar sonra geçen bu filmde, insanlık bilgeler, fedakarlar, barışçıllar, korkusuzlar ve adiller olarak beşe bölünmüştür. Çocuklar 16 yaşlarına girdiklerinde bir teste sokulup, yatkın oldukları gruba girerler ve ömür boyu bu gruplarda yaşarlar. Asıl kızımız olan Tris Prior ise bir ‘uyumsuz’dur ve hiçbir gruba ait değildir. Tek sorun ise Uyumsuzların istenmemesi ve yok edilmeleridir. Tris, ne kadar kendini saklamaya çalışsa da eninde sonunda onun gibi uyumsuz olan yabancı bir adama güvenmek zorunda kalacaktır.

5. V For Vendetta (IMDb 8.2)

Distopik Film

V for Vendetta bize çok yakın bir zaman diliminde geçiyor. 2020 yılında İngiltere’de geçen bu filmde düzen, yüksek seviyede baskıcı bir şekilde idare edilir. Bu sebeple halk şiddete eğilim göstermiştir. Tüm bu olayların içinde son derece gizemli olan V, belaya karışan Evey’i kurtarır. Fakat bu kurtuluş sadece Evey’in değil halkın kurtuluşudur. Çünkü bu davranış bir başkaldırıyı başlatacak ve toplum uyanışını hızlandıracaktır.

4. Maymunlar Cehennemi (IMDb 8.1)

Maymunlar üzerinde deneyler gerçekleştiren bilim insanlarının amacı maymun zekasını geliştirmektir. Deneyler sırasında annesi ölen bir maymunu gizlice sahiplenen bir çalışan yıllar boyunca Sezar adındaki maymununun gelişimini takip eder. Sonuçlar ise tüm dünyanın düzenini değiştirecek niteliktedir.

3. Labirent (IMDb 8.2)

Thomas yukarı çıkan bir asansörün içinde uyanır. Yukarıda onu bir grup erkek karşılar. Etrafına baktığında ise çok yüksek duvarların arasında labirent ile çevrili geniş bir alanda olduğunu anlar. Thomas’tan 1 hafta sonra buraya bir kız yollanır ve elinde son insan olduğu yazılı bir not vardır. Kimse daha önceki hayatını hatırlamamaktadır. Fakat Thomas kızı görünce bazı şeyler hatırlamaya başlar. Hatırladıkları labirentin sırrını çözmek için yardımcı olacaktır.

2. Değişen Dünyanın İnsanları (IMDb 8.2)

Devlet, insanların özgür düşünmelerini engellemek için kitapları yasaklamış ve tüm kitapları yaktırmaya başlamıştır. Artık itfaiyenin görevi sadece kitapları yakmaktır. İtfaiyede çalışan Guy Montag kendini çok yalnız hissetmektedir. Bir gün tesadüfen tanıştığı, kitapları çok seven bir kıza aşık olup, bu durumu sorgulamaya başlar.

1. Alita: Savaş Meleği (IMDb 8.5)

Distopik Film

26. yüzyılda bir mühendis hurdalıkta henüz hayatını kaybetmeyen bir siborg (yapay zekalı biyolojik varlık) bulur. Eve götürüp tamir eder ve kendisine Alita ismini verir. Alita, zamanla yeteneklerini fark eder ve önceki hayatını, amacını hatırlar. Önceki hayatında adaleti sağlamak için yaratılan Alita, görevini devam ettirmeye çalışacaktır. Bu esrarengiz distopik film, listemizde 1. sırada yerini aldı. İzlemenizi öneririz!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak