Twitter Hesabı Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır?

4 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

İlk önce sosyal ağlardan en güncel olan Twitter hesabı nasıl açılır ondan bahsedelim ve ardından özelliklerini inceleyelim…

Twitter hesabı açmak için öncelikle Twitter.com sitesine girin. Daha sonra Twitter’da yeni misin isim ve başlığı altında yer alan formu eksiksiz doldurun. Kullanıcı adına istediğiniz bir isim girebilirsiniz. Ve twitter adresinizin bağlı olmasını istediğiniz bir e-posta adresi girmelisiniz. Ardından bir şifre oluşturun ve kaydol seçeneğine tıklayın. Böylece twitter adresininiz ilk ayağı tamamlandı.

Twitter hesabınızın onaylanması için e-posta adresinize gereksinim var. Eğer herhangi bir e-posta adresine sahip değilseniz, ilk önce bir e-posta adresi almalısınız. Bu kısımı yaptıktan sonra Twitter’a bugün katıl başlığı altında bilgilerinizi eksiksiz doldurun ve Hesabımı oluştur’u tıklayın.

Artık sizinde bir Twitter hesabınız var. Hesabınızı ilk oluşturduğunuzda e-posta adresinize bir doğrulama kodu gönderilecek. E-posta kutunuzu kontrol edip, Twitter’dan gelen e-postaya girin. Ve bu epostanın size ait olduğunu teyit etmek için doğrulama koduna (yani mavi butona) tıklayın. Tamamdır, artık Twitter hesabınızı kullanabilirsiniz. Twitter’a hoşgeldiniz!

İlk önce bizim hesabımızı takip edin: @dergiCE ve bildirimleri açın 🙂

Yeni Başlayanlar İçin Twitter Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyada önemli olan husus sizin “neyi, ne amaçla, kimlerle” paylaştığınızdır. Sosyal medyayı bizim lehimize yada aleyhimize yapan şey esasında budur. İnsanlığın faydasına olacak çalışmalarınızın duyurulması, sizin dışınızdaki potansiyel kitlelere ulaştırılması ve “gündem” yapılması için kullanılabilecek iletişim & paylaşım araçlarından biri de malumunuz Twitter adlı sosyal paylaşım sitesidir.

Bu siteyi aktif kullananlar olduğu gibi bir takım teknik bilgilere sahip olmadığı için kullanamayan dostlar için konuyla ilgili bir başlık açıp bazı teknik kavramları paylaşmak istedik.

Tweet (Atmak) Nedir?

Facebook kullanıcıları bilir duvar yazısı veya durum güncelleme dedikleri şeye, Twitter’da Tweet diyorlar. Bu eyleme de Tweet atmak yada Tweetlemek deniyor. 250 karakterle sınırlanmış bir mesaj aslında kısaca… Mesajınıza resim veya link de ekleyebiliyorsunuz.

TT Nedir? & TT Oldu Ne Demek?

Kısaca TT olarak yazılan kısaltmanın açılımı Trend Topic’dir. Trend; popüler demek, Topic ise konu demek. Twitter’da o gün en çok konuşulan konu ne ise o konu Trend Topic (TT) olur ve Twitter’da “falan konu” TT oldu derler.

TT olan bir konu milyonlarca kullanıcısı olan bir platformda ilk 10 manşet konusu arasında gözükür ve bu sayede o konudan milyonlarca kişinin haberdar olması sağlanır… Birçok çalışmaların hedefi de tam olarak budur, kendi gündemlerini Türkiye ve Dünya gündemine taşımak…

Hashtag (Tabela/Etiket) Nedir?

Hashtag etiket anlamına geliyor ve etiketlemek istediğimiz kelimenin oluşturulması işlemidir. Bu etiketlerin yapılma amacı genelde topluluk olarak bir konuya dikkat çekmek içindir. Yani ortak konuya değinen insanları bir başlık altında toplamak amaçlanmıştır. Eğer hashtag’i tıklarsanız, tweetlerinde aynı etiketi ekleyenleri ve o konu hakkında attıkları tweeti göreceksiniz.

Örneğin: HeryerdeDergice yada #Dergice vb gibi.

RT (Retweet) Nedir?

Adında da çok net anlaşılmaktadır ki “ReTweet” ve bunun kısaltması olan RT, paylaşılan eski yada yeni bir tweeti daha fazla kişiye ulaştırmak için tekrar paylaşmak anlamına gelir. Böylece bu tweet daha fazla kişiye ulaşarak, gündeme Trend Topic (TT) olarak girilmesine olanak sağlar. Facebook’taki “beğen” butonunun farklı bir versiyonudur. Beğendiğiniz bir tweeti, Tweetin hemen altındaki butondan RT yaptığınız zaman onu tekrardan ama bu sefer kendi profilinizde ve kendi takipçilerinize paylaştığınız için buna Re Tweet deniyor.

FAV (Favoriye Almak) Nedir?

FAV, isminden de görüldüğü gibi anlaşılması zor olmayan bir kelime. Beğendiğiniz bir Tweet’i profil sayfanızdaki favorilerinize almanızı sağlıyor. Ve favorilere aldığınız tweetler ise profilinizdeki “favorilerim” sekmesinde görülüyor.

Mention Nedir?

Türkçe olarak “bahsedenler” demektir. Tweetinde sizden bahsedenler, sizin kullanıcı adınızı yazanların yaptığı eylemdir. Twitlerinizden herhangi birine yazılan cevaba veya @kullanıcıadınız yazılarak Tweet atanları gösteren kısma da mentions denmektedir. Aynı şekilde siz de birine mentions atmak isterseniz; tweetinizi yollamak istediğniz kişinin kullanıcı adını tweetinizin içinde @kullanıcıadı şeklinde yazarak tweetlerseniz bu da mention olur. Ve karşı taraftaki mentions kısmında görünür. İlk önce bağlan, daha sonra da bahsedenler kısmına tıklayarak, mentionslarınıza (sizden bahsedenlere) bakabilirsiniz.

DM Nedir?

DM’nin açılımı “Direkt Mesaj”dır. Twitter’da karakter sınırlaması olduğu için kısaca DM olarak yazanlar vardır. Direkt Mesaj (DM) özelliği, twitter’da karşılıklı olarak birbirini takip edenlerin özel olarak mesajlaşmalarını sağlamaktadır.

Follow Nedir? & Unfollow Nedir?

Eskiden Twitter’da Türkçe dil desteği yoktu. Bu sebeple takip et yerine, Türkçesi “takip et” anlamına gelen “follow” yazardı. Bu kelime Twitter’da eski olan arkadaşlarda ağız alışkanlığı olmuştur. Biraz da artistlik olsun diye “takip et” yerine “follow” kelimesini kullanırlar. Unfollow ise “follow”un tam zıttı olan bir kelimedir. Türkçesi “takipten vazgeçmek” anlamına geliyor.

Twitter Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter’da attığınız tweet’leri gizlemek ve sizi takip etmek isteyen kullanıcıların önce davet göndermesini sağlamak istiyorsanız gizlilik ayarlarından Tweetlerinizi Koruma altına almalısınız.

Twitter hesabınıza giriş yaptıktan sonra hesabınızın sağ üst köşesinde bulunan Gizlilik ve Güvenlik ayarları sayfasına gidin. Tweet gizliliği bölümünden Tweetlerimi korumaya al onay kutusunu işaretleyerek “değişiklikleri kaydet” butonuna tıklayın.

Bu seçildiğinde tweetlerin sadece onay verdiğin kişiler tarafından görülecek ve sizi takip etmek isteyen yeni kullanıcılara onay vermeniz gerekecek. Hesabınızı kilitleseniz bile bir başkası profil fotoğrafınızı tıklayıp görebilir ancak Trend Topic (TT) ve Hashtaglar için yazdığınız tweetler görünmeyecektir.

Eğer bu durumu geri almak isterseniz, aynı yerden Tweetlerimi korumaya al öğesinin yanındaki kutudan onay işaretini kaldırın. Tweetlerinizi herkese açık hale getirmeden önce, bekleyen takipçi isteklerini kontrol edin. Çünkü bekleyen durumunda kalan hiçbir istek otomatik olarak kabul edilmeyecek ve bu kişilerin sizi yeniden takip etmeleri gerekecek.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?