Türkiye’nin En Ucuz Şehirlerinden 15 Tarihi Yer Önerisi

4 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Türkiye’de son resmi araştırmalar kapsamında Eskişehir, Antalya ve Aydın olarak yaşanılacak en ucuz şehirlerinden 15 tarihi yer önerisi yapacağız. Sizler için bu şehirlerin tarihi mekanlarını ve gezilecek en güzel yerlerini listeledik. dergiCE, özellikle üniversiteli öğrenciler için yaşanılacak, gezilecek, görülecek en ucuz şehir ve yerleri sizlere sıraladı. İşte Türkiye’nin en ucuz şehirlerinden 15 tarihi yer önerisi…

1. Seyyit Battal Gazi (Eskişehir)

En Ucuz Tarihi Yer Önerisi

Bizans’a karşı yapılan savaşlarda büyük başarı göstermiş, Türk sinemasında başarıları konu edilmiş Seyyit Battal Gazi’nin türbesinin bulunduğu yerdir. Zamanla yapılan eklemelerle külliye halini almıştır. Seyitgazi ilçesi, Üçler Tepesi’nde ziyaretçilerini beklemektedir.

2. Porsuk Çayı (Eskişehir)

En Ucuz Tarihi Yer Önerisi

Venedik’te gondola binip suyun üzerinde şehir turu yapmak ister misiniz? İşte Eskişehir’de Porsuk çayı üzerinde benzer bir gezinti yapabilirsiniz. Köprübaşı’ndan gondollara, Esbot olarak isimlendirilen bot seferlerine katılabiliriniz. Posuk Çayı kenarında, şehir merkezinden 7 km uzaklıkta piknik alanı olarak Orman Fidanlığı, Porsuk Barajı çevresinde şifalı havuzları bulunan Hasırca gezilebilecek diğer mekanlar olmakla birlikte Porsuk, tatlı su balıklarının avlanabileceği bir alandır.

3. Odunpazarı (Eskişehir)

Öğrenciler İçin Yaşanılacak En Ucuz Şehirler

Eskişehir’in eski yerleşim bölgelerinden biri olan Odunpazarı, tarihi evleri ile meşhur. Çeşitli kervansaraylar, eski çeşmeler, han ve külliyenin bulunduğu bu bölgede tarihi doku, ahşap cumbalı evleri ile birlikte korunmaya çalışılmış. Tarihi evlerin bir kısmı konaklama ve restoran olarak kullanılmakta, ziyaretçilerini beklemektedir.

4. Yazılıkaya (Eskişehir)

Öğrenciler İçin Yaşanılacak En Ucuz Şehirler

Üzerinde bulunan Frig yazılarından ismini alan Yazılıkaya, Midas Anıtı olarak da bilinmektedir. Dinsel törenlerde kullanıldığı düşünülen anıtta, 3 farklı yazıt bulunmaktadır.

5. Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı (Eskişehir)

Sazova Parkı içerinde bulunan Masal Şatosu, Korsan Gemisi,  Uzay Evi gibi çeşitli bölümleri olan ailece gezilebilecek en güzel yerlerden birisi. Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde bulunan bu parkta Masal Şatosunu gezerek, kendinizi çeşitli masalların içinde bulabilirsiniz. Özetle Eskişehir tarihiyle, eğlencesi ve ucuzluğuyla öğrenciler için yaşanılacak en ucuz şehirler arasına girmeyi başarıyor. Tam bir üniversiteli öğrenci şehri olan Eskişehir, öğrencilere 21. yüzyılda üniversite hayatının olmazsa olmazlarını yaşatmaya hazır bir durumda.

6. Aphrodisias Antik Kenti (Aydın)

En Ucuz Tarihi Yer Önerisi

1. yüzyılda Roma İmparatoru Augustus, 2017 yılında UNESCO Dünya Mirası listesi ile koruma altına alınmış, güzellik ve aşk tanrıçası olan Afrodit’e adanmış bir şehir Aphrodisias. Bölgede zengin mermer yataklarının bulunması sebebiyle Antik Kentin büyük çoğunluğu mermerden inşa edilmiştir. Kentte Sebastein Tapınağı, Afrodit Tapınağı, Aphrodisias Stadyumu ve Tetrapylın anıtsal yapısı gibi daha birçok yapı ziyaretçilerini bekliyor.

7. Apollon Tapınağı (Aydın)

Işık ve güneş tanrısı Apollon adına yapılan tapınaktır. İkiz kardeşi Artemis adına yaptırılan Efes – Artemis tapınağına benzer yapılmıştır. Kehanet merkezi haline gelen tapınak, savaşlar ve depremler sebebiyle yapılan ilk planlara göre tamamlanamamıştır. Tapınaktan geriye kalan avlular, sütunlar, heykeller ve duvarlar Didim’e yolu düşen ziyaretçilerini bekliyor.

8. Altınkum Plajı

Öğrenciler İçin Yaşanılacak En Ucuz Şehirler

Şehir merkezine 2 km mesafedeki plaj şehrin ana plajı konumundadır. Altın sarısı renginde olan kumundan adını alan plajda, çok sayıda çay bahçesi, gece kulübü, eğlence mekanları gibi işletmeler bulunmaktadır. Yat limanından kalkan tekneler ile koylara ve adalara düzenlenen gezilerle gününüze renk katarken, kano, yelken dalış eğitimi alarak da denizin tadını çıkarabilirsiniz.

9. Milet Amfi Tiyatro

En Ucuz Tarihi Yer Önerisi

Apollon’un çocuklarından biri olan Miletos tarafından kurulan Milet kenti, İyon’un başkenti  olmuştur. Antik kentten geriye kalan Milet Tiyatrosu Yunan-Roma tiyatrosunun bir örneğidir. Tiyatronun çevresinde gezdiğinizde liman, buğday ambarı, senato binası ve açık hava tapınağı görülebilen diğer yapılardan bazılarıdır.

10. Bafa Gölü ve Latmos Herakliası

Yüzlerce yıldır yaşayan zeytin ağaçlarıyla çevrili olan göl, antik çağ çizimlerinin görüldüğü mağaralara ev sahipliği yapmaktadır. Gölü ziyarete giderseniz yakın mesafede bulunan Latmos Herakliasını da gezmelisiniz. Piskoposluk merkezi olan Heraklia, 13 manastıra sahiptir. Yediler Manastırı bu manastırların en büyüğüdür. Menet Adası, İkiz Adalar ve Kapıkırı Adası da bu bölgede görülebilecek güzelliklerdendir. Tarihi güzellikleri ve ucuzluğu ile Aydın, öğrenciler için yaşanılacak en ucuz şehirler arasına girmeyi başarıyor.

11. Düden Şelalesi (Antalya)

Büyük İskender’in bu bölgeden geçerken atlarına su içirdiği yer olması sebebiyle İskender Şelalesi olarak da bilinen (Yukarı)Düden Şelalesi, Kepez ilçesinde şehre 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Antalya’nın en sevilen doğal güzelliklerinden olan Düden Çayı iki kola ayrılarak Akdeniz’e Aşağı Düden Şelalesi ile dökülmektedir.

12. Hadrian Kapısı (Antalya)

Aydın’daki antik kentlerin yapımında önemli bir yeri olan Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya ziyaretinde yapılmıştır. Kenti çevreleyen surun bir parçası olan bu kapı, üzerinde Latince yazılan kitabeler günümüze ulaşmayı başarabilse de, heykeller zamanla yok olmuştur. Kaleiçi’ni ziyaret ettiğinizde buraya da uğrayabilirsiniz.

13. Kaleiçi (Antalya)

Surlarla çevrili bu iç liman, Helenistik Dönemden Osmanlı Dönemine kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı Döneminden kalma tarihi evleri, 100 yıllık saat kulesini görebilir asansörle şehri izleyebilirsiniz. Limandan kalkan yatlarla deniz turu yapabilir, falezlere, Konyaaltı Plajına gidebilirsiniz. Sahil yerleşimi olan diğer ilçelere de isterseniz deniz yolu ile ulaşabilirsiniz.

14. Yivli Minare (Antalya)

En Ucuz Tarihi Yer Önerisi

Şehrin ilk İslami eseri olan Yivli Minare, Selçuklular döneminde inşa edilmiştir. 8 yivli yapıdadır ve bir külliyeye sahiptir. Eskişehir’deki Masal Şatosunun yapımında da bu minareden esinlenilmiştir.

15. Alanya Kalesi (Antalya)

En Ucuz Tarihi Yer Önerisi

Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde şehri 6 km uzunluktaki surlarla koruyan Alanya Kalesi, bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Burada yetiştirilen pamuk, susam, ipek ve kerestelerin ihraç edildiği seyyahlar tarafından kaleme alınmıştır. İçinde medreseler, hanlar, hamamlar, sarnıç ve çeşme bulunduran kale, Tersane ve Tophaneye de ev sahipliği yapan Antalya, öğrenciler için yaşanılacak en ucuz şehirler arasına girmeyi başarmış durumda.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!