Türkiye’deki En Büyük Kültür Ve Sanat Merkezleri

2 dk okuma süresi


5
18 Paylaşım, 5 puan

Kültür ve sanat merkezleri, gelişime açık büyüyen nesillerin sanata ve kültüre olan etkileşimlerini sağlamayı amaçlar. Bir başka ifadeyle her yaştan insanı, kültür ve sanat ile buluşturmayı hedefleyen kuruluşlardır. Bizde sanat severler için Türkiye’nin kültür ve sanat merkezleri olarak en iyilerini araştırdık. İşte Türkiye’deki en büyük 5 kültür sanat merkezi…

1. Yapı Kredi Kültür Ve Sanat Merkezi

Kültür Ve Sanat Merkezleri

1992’de İstanbul İstiklal Caddesinde kurulan Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezi, resim, heykel, fotoğraf, grafik, arkeoloji ve kültür alanlarında gündem oluşturan, dikkat çekici sergilere ev sahipliği yapmıştır. Her sene 250’ye yakın kültür ve sanat aktivitesi Yapı Kredi Kültür Sanat Merkezinde, sanat severlere sunulmaktadır. Çok fazla konunun birçok uzmanlarıyla her yaş ve ilgi alanından insanları toplayarak söyleşilerle bir araya getirmektedir.

2. Atatürk Kültür Merkezi

Kültür Ve Sanat Merkezleri

Devlet Opera ve Balesi, devlet tiyatrolarının eserlerini icra etmesi amacıyla 1969 yılında hizmete girmiştir. 1970 yılında büyük bir yangın atlatmış. Onarılmasıyla beraber Atatürk Kültür Merkezi (AKM) adı ile tekrar yeniden hizmete açılmıştır. Binada sanatın her kolundan etkinlikler düzenlenmektedir. Sezon boyunca sergi, tiyatro, opera, konser, bale ve daha pek çok sanat etkinlikleri düzenleniyor.

3. Beşiktaş Kültür Merkezi

1995 yılında Yılmaz Erdoğan ve Necati Akpınar tarafından kurulmuş, eski Mıstık Sineması’nın tiyatro salonuna dönüştürülmesi ile hayat bulmuştur. Büyük salonuyla birlikte bir çok konser, şenlik, panel, seminer ve mizah içerikli gösteriler sunmaktadır. Aynı zamanda televizyon programlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Bugüne kadar sayısız konser ve gösteriye ev sahipliği yapan Beşiktaş Kültür Merkezi, Türkiye’nin önde gelen kültür ve sanat merkezlerinden birisidir.

4. Akbank Kültür Ve Sanat Merkezi

Akbank Sanat Merkezi

1993 yılında Akbank’ın kültürel organizasyonlar yapmak amacıyla kurmuş olduğu kültür ve sanat merkezidir. 2003 yılından beri de modern sanat alanına yönelmiştir. İstanbul’un kültür ve sanat hayatında önemli bir yeri olup, Beyoğlu’nda sürekli olarak faaliyet göstermektedir. Akbank Sanat, her yıl ruhumuzu doyuran 500’den fazla sanat etkinlikleri düzenlemektedir.

5. Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi

Kültür Ve Sanat Merkezleri

Anadolu’nun ilk kültür Şubesi olarak, 2002’de Diyarbakır’da kurulmuştur. Bu kültür ve sanat merkezinde pek çok fotoğraf sergileri, kısa film gösterimleri, paneller, müzik dinletileri, atölye çalışmaları ve söyleşiler düzenleniyor. 5 binin üzerinde kitap ve süreli yayın bulunduran güzel bir kütüphanesi mevcut. Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi içerisinde bulunan bu kütüphane, Diyarbakırlı yazar Esma Ocak’ın adının verildiği bağımsız çocuk kütüphanesidir. 6 ile 14 yaş grubu çocuk ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Aynı zamanda kütüphane, okuma salonu, süreli yayınlar, teknoloji salonu gibi mekanlara sahiptir.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!