Türkiye’de Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

2 dk okuma süresi


5
18 Paylaşım, 5 puan

Dört mevsimin bir arada yaşandığı ve sayısız kültürü bir arada barındıran Türkiye, tarihi ve doğal güzellikleri ile oldukça ünlü bir ülkedir. Doğu’dan Batı’ya kadar bin bir çeşit farklı örf ve adetin tek bir millette toplanmış olduğu Türkiye, bu yönü sayesinde her yıl sayısız turisti çekmektedir. Dünya’da pek çok listeye giren ve Türkiye’de ölmeden önce muhakkak gidip görülmesi gereken yerler listesini sizler için sıraladık. İşte Türkiye’de ki birbirinden güzel mekanlar!

1. Nemrut Dağı

Türkiye'de Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Dev heykelleri ile ünlenen Nemrut Dağı, mutlaka ziyaret edilmesi gerekilen mekanların başında geliyor. Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Nemrut Dağı, şuan milli park haline getirilmiştir. Eski uygarlıklardan olan Kommagene Krallığına ait antik kentin bulunduğu Nemrut Dağı’nda 7 metreye varan uzunluklarda dev heykeller bulunmaktadır. Özellikle tarih ile iç içe bir gezi planlıyorsanız, adresiniz belli!

2. Saklıkent

Türkiye Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Fethiye ve Antalya arasında yer alan Saklıkent Kanyonu, son zamanların en çok rağbet gören mekanlarından birisi olmaktadır. 18 km’lik bir uzunluğa sahip olan Saklıkent, dev kayalıklarla çevrili bir vadi… Kaya tırmanışı, yürüyüş ve ekstrem su sporları için Saklıkent yeryüzünde bir cennet!

3. Ani Harabeleri

Türkiye'de Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Ani Harabeleri, son zamanlarda meşhur olan Doğu Ekspresi ile de oldukça tanınmıştır. Kars’ta yer alan Ani Harabeleri tarih tutkunlarının kesinlikle görmesi gereken mekanların başında geliyor. Kilise, cami ve manastır gibi her kültürden izlerin bulunduğu Ani Harabeleri, muhakkak görülecek yerler listesindeki yerinin hakkını veriyor.

4. Aspendos

Türkiye'de Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Antalya’ya birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Aspendos, özellikle Aspendos Amfi Tiyatrosu ile dünyaya tanınmıştır. MS. 2.yy’a dayanan tarihi ile Aspendos Amfi Tiyatro, dünyanın en iyi korunmuş yapılarından birisidir.

5. Ayder Yaylası

Türkiye Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Yemyeşil doğası ile zaten başlı başına bir cennet olan Karadeniz, en ünlü yaylası olan Ayder Yaylası ile muhakkak gidilecekler listesinde yerini alıyor. Sayısız ağaçlardan oluşan dev ormanları ile Ayder Yaylası şuan en fazla ziyaretçi alan bölgelerden birisidir. Zengin bitki örtüsü ve temiz havasına ek olarak şifalı kaplıcaları da bulunan Ayder’e uğramayı unutmayın!

6. Damlataş Mağarası

Türkiye Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Alanya’da bulunan Damlataş Mağarası, dünyaca ünlü bir mekandır. Büyülü atmosferi ve benzersiz sarkıtları ile bambaşka bir boyuta kapı aralayan Damlataş Mağarası, aynı zamanda astım hastaları için de son derece şifalı bir yerdir.

Sayısız güzelliğe ev sahipliği yapan Türkiye’de muhakkak gidip görülmesi gereken yerler bu kadarla elbette sınırlı değil. Türkiye’de doğallığını koruyan gezilecek yerler listesi daha önce hazırlamıştık, ilgilenenlere duyurulur.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç