Türkiye’de Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

3 dk okuma süresi


5
19 Paylaşım, 5 puan

İçerisinde sayısız kültürün izi olan Türkiye; dört mevsimin hüküm sürdüğü, tarihi ve doğal güzellikleri ile göz kamaştıran bir ülkedir. Bu sihirli ülkenin içerisinde keşfedilmeyi bekleyen türlü gizler vardır. Doğu’dan Batı’ya kadar bin bir çeşit örf ve âdetin tek bir vatanda toplandığı Türkiye, bu yönü sayesinde her yıl sayısız turiste ev sahipliği yapmaktadır. Acaba sizler de birazdan okuyacağınız harikulade güzellikleri keşfettiniz mi? Keşfetmediyseniz, bu yazımızdan sonra meraklanıp uzun bir yolculuğun hayalini kurarak plan yapacağınızdan hiç şüphemiz yok! Türkiye’de, ölmeden önce muhakkak gidip görülmesi gereken yerler listesini sizler için sıraladık. İşte ülkemizin içerisinde barındırdığı güzelliklerden yalnızca birkaçı…

1. Nemrut Dağı

Türkiye'de Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Dev heykelleri ile ünlenen Nemrut Dağı, mutlaka ziyaret edilmesi gereken güzelliklerin başında geliyor. Kommagene Kralı I. Antiochus, Tanrılara olan minnettarlığını göstermek için bu dağa uzunca heykeller ve kendi mezarını yaptırtmıştır. İşte bu antik kentin bulunduğu Nemrut Dağı’ndaki söz konusu heykeller 7 metreye varan uzunluktadırlar. Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde bulunan Nemrut Dağı, UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiş daha sonrasında milli park haline getirilerek korunmaya alınmıştır. Özellikle tarih ile iç içe bir gezi planlıyorsanız, adresiniz belli!

2. Saklıkent

Türkiye Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Fethiye ve Antalya arasında bulunan Saklıkent Kanyonu, son zamanların en çok rağbet gören mekânları arasında yer almaktadır. 18 km’lik uzunluğa, 200 metrelik yüksekliğe sahip olan Saklıkent, dev kayalıklarla çevrili bir vadidir. Yazın başlangıcıyla yavaşça eriyen karın, uzun kayaların arasından dondurucu şekilde akmasının sihriyle ziyaretçilere unutulmaz hisler yaşatır. Kaya tırmanışı, yürüyüş ve ekstrem su sporlarıyla da ziyaretçileri karşılayan Saklıkent, gidenler tarafından yeryüzündeki bir cennet olarak nitelendirilmektedir. Saklıkent cennetinin içerisindeki melekler çoktandır sizi bekliyor!

3. Ani Harabeleri

Türkiye'de Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Ani Harabeleri, son zamanlarda meşhur olan Doğu Ekspresi sayesinde oldukça tanınmıştır. Kars’ta yer alan Ani Harabeleri, tarih tutkunlarının kesinlikle görmesi gereken mekânların başında geliyor. Ani Harabelerinin bilinmesi gereken bir efsanesi bulunmaktadır. Ani kenti ismi Kıllı Orhan olan bir kralın istilasına uğrayarak ele geçirilir. Zalim bir kral olan Kıllı Orhan, çok ufak meselelere sinirlenip hıncını Ani’den çıkararak burayı harabeye dönüştürür. Kilise, cami ve manastır gibi her kültürden izin bulunduğu Ani Harabeleri, sevilen bir tarihi güzellik olmasının hakkını fazlasıyla veriyor.

4. Aspendos

Türkiye'de Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Antalya’ya birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Aspendos, özellikle Aspendos Amfi Tiyatrosu ile tanınmıştır. Aspendos’un inşası 138 yılında başlamış ve yaklaşık 26 yıl sonra yapımı bitirilmiştir. Romalılar zamanında kurulmuş olan bu yapı, MS. 2.yy’a dayanan geçmişi ve sanatsal tarihiyle dünyanın en iyi korunmuş yapıları arasında yer almaktadır. Her yıl çokça sayıda turist çeken Aspendos, günümüzde aynı zamanda konser alanı olarak da kullanılmaktadır. Tarih kokan bu yapıyı görmeden ölmek istemeyeceksiniz!

5. Ayder Yaylası

Türkiye Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Karadeniz yemyeşil doğasıyla tam anlamıyla cennettir. Ayder Yaylası’ysa o cennetteki arsaların içerisinde, en değerliler arasında olan harikulade bir yaratıdır. Rize’de nadide bir bölgesinde bulunan, sayısız ağaçlardan oluşan dev ormanları ile Ayder Yaylası, günümüzde fazla sayıda ziyaretçi alan bölgelerden birisidir. Zengin bitki örtüsü ve temiz havasına ek olarak şifalı kaplıcalarının bahsini açmadan da edemeyiz. Doğayla iç içe olacağınız, güzelliğiyle şifa bulacağınız bu harika yaylayı ziyaret ederek huzuru tüm vücudunuzla hissedeceksiniz.

6. Damlataş Mağarası

Türkiye Muhakkak Görülmesi Gereken Yerler

Alanya’da bulunan Damlataş Mağarası’nın ünü, tüm dünya tarafından bilinmektedir. Liman inşaatının bitirilebilmesi amacıyla taş bulunması için yapılan kazıda ortaya çıkarılmıştır. Sonrasında da turzime açılan mağara Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olarak tarihe geçmiştir. İsmini, sarkıtlardan aralıksız bir şekilde damlayan damlalardan almıştır. Büyülü atmosferi ve benzersiz sarkıtları ile bambaşka bir boyuta kapı aralayan Damlataş Mağarası, aynı zamanda temiz havasıyla astım hastaları için de son derece şifalı bir yerdir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!