Türkiye’de Mimarisiyle Dikkat Çeken İlginç Yapılar

1 dk okuma süresi


5
10 Paylaşım, 5 puan

Türkiye’de mimari yapılar, geçmişten günümüze birçok aşamada ilerleyerek gelmiş ve günümüz şartlarında da yerini almıştır. Mimari sanatı, gözlerimize adeta görsel şölen sunan bir yapı sanatıdır. 19. yüzyılda gerçekleştirilen buluşlar sayesinde adeta devrim yaparak günümüzün modern mimarisinin temeli oluşturulmuştur. Modern mimaride eski yapıların kopyasını yapmak yerine daha özgün, kullanıma uygun, ihtişamlı ve akılda kalıcı projelerin üretilip hayata geçirilmesi hedeflenir. Dünyada pek çok farklı ilginç yapılar bulunmaktadır.

Türkiye’de Mimarisiyle İlginç Yapılar

Ülkemizde de bunlara ek olarak azımsanamayacak kadar ilginç yapılar mevcuttur. Farklı medeniyetlerin bir araya geldiği bir beşik olarak da kabul edilen ülkemizde, modern mimari 1930’lu yıllardan bu günlere kadar birçok seviyede aşamalar kaydederek gelmiştir. Modern mimariye örnek olarak Türkiye’nin dört bir yanında bulunan ve ilginç mimarisiyle dikkat çeken yapıları araştırdık ve içlerinden en ilginç olanlarını sizin için listeledik! Gemi şeklinde inşa edilen öğrenci yurdu, ters ev ve kitap şeklinde tasarlanan kütüphaneler… İşte hepsi Türkiye’de bulunan ve tasarımıyla dikkat çeken ilginç binalardan başlıcaları…

1. Antalya’da bulunan ters ev, dünyadaki benzer örneklerinin 13. sırasında yer alır.
ilginç yapılar
2. Mersin’de öğrenci yurdu olarak kullanılan 7 katlı gemi şeklindeki bina!
ilginç yapılar
3. Artvin’de görüntüsü masanın üzerine üst üste konulmuş kitaplar şeklindeki yapısıyla dikkat çeken kütüphane…
ilginç yapılar
4. Antalya’da adeta Türkiye’nin Eyfel Kulesi olarak adlandırılan EXPO 2016 Kulesi 100.7 metre yüksekliğindedir.
Antalya Expo Kulesi
5. İstanbul’da QNB  Finansbank Kristal Kule Mimar Henry N. Cobb ve José Bruguera tarafından projelendirilip hayata geçirilmiştir.
ilginç yapılar

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?