Türkiye’de Dergicilik

2 dk okuma süresi


15
7 Paylaşım, 15 puan
Türkiye'de Dergicilik
Türkiye'de Dergicilik

Türkiye’de dergicilik, Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında ortaya çıkmaya başlamıştır. Cumhuriyetten sonraki dönemde ise tarih dergilerinin sayısında belirli oranda artış gözlemlenmiştir. Bunun en büyük sebebi, yeni bir tarih algısı oluşturmak istenmesidir.

Ancak Cumhuriyetin ilk yıllarında yayınlanan dergiler ve okullarda tarih kitaplarında gerçeği yansıtmayan bilgiler ortaya çıkmaya başlamış. Özellikle padişahlara, fikir ve ilim adamlarına iftiralar atılmış, bununla birlikte doğruları ve gerçekleri anlatmaya çalışan insanlar ise hapse atılarak susturulmaya çalışılmıştır. Böylece yeni nesillerin beyninde, gerçeğin dışında, rejimin ideolojisine uygun yeni bir tarih algısı ortaya çıkmaya başlamıştır.

Bu yeni rejimin oluşturmak istediği tarih algısını benimsetebilmek için birçok dergi neşredilmiştir. En sonunda devlet bünyesinde, Türk Tarih Kurumu tarafından kurulan bir dergi yayın hayatına başlamıştır. Derginin adı Belleten’dir ve kendisini Osmanlı’nın son döneminde yayınlanan Tarih-i Osmanî Encümeni dergisinin devamı olarak görmüştür. Türkiye’de Latin alfabesiyle yayımlanan ilk tarih dergisi de budur. Dergi dört ayda bir yayımlanmış ve özellikle akademik seviyeye hitap eden bir dergidir. Bu nedenle halkla pek fazla buluşamamıştır.

Günümüzde yayınlanan popüler tarih dergileri ise şunlardır:

1. Toplumsal Tarih Dergisi

Toplumsal Tarih Dergisi

İlk olarak “Tarih ve Toplum Dergisi” adıyla 1984 yılında yayın hayatına başlamıştır. Daha sonra “Toplumsal Tarih” ismiyle günümüze kadar devam etmiştir. Dergide sosyoloji ve tarih alanında uzman birçok kişinin makaleleri yayınlanmıştır. Tarık Zafer Tunaya, İlber Ortaylı, Cemil Meriç, Cevdet Kudret, Murat Belge ve Taha Toros, yazı ve makaleleri yayınlanan yazarlardan bazılarıdır.

Dergi, kendisini ansiklopedik bir dergi olarak tanımlamıştır. Dergide daha çok Türk dünyası ve Türkiye tarihi hakkında yazılar neşredilmiştir. Bunun yanı sıra Toplumsal Tarih dergisi ismini duyan birisi şunu düşünmeden edemiyor: Toplumsal olmayan yahut toplumu ilgilendirmeyen tarih var mıdır? Bu sorgulanması gereken bir meseledir.

2. Yedikıta Dergisi

YediKıta Dergisi

Aylık yayınlanmakta olan Yedikıta Dergisi, 2008 yılında yayın hayatına başlamıştır. Derginin hemen her sayısında tarihî, ilmî ve kültürel konularda belgelere dayanan dosyalar hazırlanmıştır. Derginin en hoş özelliği ise her sayısında okurlarına hediyeler vermesidir. Bu hediyeler…

3. NTV Tarih Dergisi

NTV Tarih Dergisi

Bu yazının kaleme alınmasından birkaç gün önce NTV Tarih dergisinin yayın hayatına son verildi. Gezi parkı olayları ile ilgili hazırladıkları dosya yüzünden, derginin sahibi olan Doğuş Yayın Grubu, dergiyi -hükümetle arasını bozmamak için- kapattı. Bizce içerik her nasıl olursa olsun, yayın akışı devam eden bir yayın, hiçbir ideolojik kaygı nedeniyle susturulmamalıdır. Açıkçası böyle bir duruma, en iyi Müslüman yazarlar aşinadırlar. Tek parti döneminde veya daha sonraki dönemlerde …

4. Atlas Tarih Dergisi

Atlas Tarih Dergisi

1993 yılında yayın hayatına başlayan coğrafya ve keşif dergisi Atlas’ın, 2010 yılında yayın hayatına başlayan kardeş dergisidir. Atlas Tarih Dergisi başlangıçta…

5. Derin Tarih Dergisi

Derin Tarih Dergisi

Mustafa Armağan’ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı Derin Tarih dergisi, 2012 yılının Nisan ayında yayın hayatına başlamıştır. “Tüm bildikleriniz tarih olacak” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye’nin tarih dergiciliğine farklı bir heyecan katmıştır. Dergi, her sayısında çarpıcı ve ilginç dosyalarıyla gündemdeki yerini almayı başarmıştır…


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
21
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

  1. Yazınız için teşekkürler.. Bana göre dergiler, gazetelerden daha güzel.. Çünkü, gazeteler günlük çıkıyor. Hâliyle haberler ve yorumlar da günlük oluyor. Ancak dergiler, aylık yada haftalık olduğu için; değerlendirmeler daha sağlıklı oluyor. Yani ilk gün şu şekilde başladı, 2. gün şöyle gelişti, 3. gün böyle sonuçlandı diyerek giriş-gelişme ve sonuç ilişkisi daha verimli kuruluyor. Türkiye’de gündem hızlı geliştiği için; biraz gündemden uzak kalıp; dergi okumanızı tavsiye ederim.