Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi Ve Eylem Planı

1 dk okuma süresi


5
10 Paylaşım, 5 puan
Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi ve Eylem Planı
Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi ve Eylem Planı

2017 ile 2019 döneminde uygulanacak olan Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi ve Eylem Planı, Yüksek Planlama Kurulunca kabul edildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre özetle şu adımlar atılacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Koordinasyonluğu’nda ilgili kurum ve kuruluşların katkılarıyla hazırlanan plan, yazılım pazarını büyütmek, ihracatı ve sektörün istihdamını artırmak amaçlanıyor. Yazılım ve bilgi teknolojileri alanlarında uluslararası standartlarda ürünler ve hizmetler üreten, sektörde söz sahibi ülke konumuna gelmesi hedefleniyor.

Bu bağlamda, TÜBİTAK bünyesinde yer alan Siber Güvenlik Enstitüsü, “Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Enstitüsü” adı altında yeniden yapılandırılacak ve bilişim firmalarına belgelendirme/yetkilendirme sistemi kurulacak.

Yerli yazılım firmalarına fiyat avantajı sağlanacak şekilde Kamu İhale Kanunu’nda düzenlemeler gerçekleştirilecek. Bilgisayar Bilimleri ve Programlama kültürünün erken yaşlarda kazanılması için müfredat çalışmaları yapılacak.

İstihdama katılmayan genç iş gücüne bilgisayar ve yazılım yetkinlikleri kazandıracak şekilde eğitimler verilerek, istihdam alanı yaratılacak. Ulusal düzeyde yıllık yazılım geliştirme yarışmaları düzenlenecek.

Stratejik Hedefler

Ulusal bilinci artırmak ve altyapıyı güçlendirmek, hukuki ve idari düzenlemeleri yapmak, uluslararası rekabet gücünü artırmak için nitelikli insan kaynağı geliştirmek şeklinde sıralanabilir.

Türkiye’nin uluslararası yazılım sektöründe fark yaratabileceği öncelikli alanlar belirlenerek, bu alanlara yönelecek girişimcilere özel tematik destek programları hazırlanacak. Bu destek programları ise AB, TÜBİTAK gibi fonlardan yararlanılarak finanse edilecek…

Resmi gazetede yayımlanan Yazılım Sektörü Stratejisi ve Eylem Planı’nın tamamına erişmek için tıklayınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?