Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi ve Eylem Planı


YAZILIM PROJELERİ
YAZILIM PROJELERİ

2017-2019 döneminde uygulanacak olan Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi ve Eylem Planı, Yüksek Planlama Kurulunca kabul etti. Resmi Gazete’de yayımlanan karar, özetle:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Koordinasyonluğu’nda ilgili kurum ve kuruluşların katkılarıyla hazırlanan plan, yazılım pazarını büyütmek, ihracatı ve sektörün istihdamını artırmak amaçlanıyor. Yazılım ve bilgi teknolojileri alanlarında uluslararası standartlarda ürünler ve hizmetler üreten, sektörde söz sahibi ülke konumuna gelmesi hedefleniyor.

Bu bağlamda, TÜBİTAK bünyesinde yer alan Siber Güvenlik Enstitüsü, “Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Enstitüsü” adı altında yeniden yapılandırılacak ve bilişim firmalarına belgelendirme/yetkilendirme sistemi kurulacak.

Yerli yazılım firmalarına fiyat avantajı sağlanacak şekilde Kamu İhale Kanunu’nda düzenlemeler gerçekleştirilecek. Bilgisayar Bilimleri ve Programlama kültürünün erken yaşlarda kazanılması için müfredat çalışmaları yapılacak.

İstihdama katılmayan genç iş gücüne bilgisayar ve yazılım yetkinlikleri kazandıracak şekilde eğitimler verilerek, istihdam alanı yaratılacak. Ulusal düzeyde yıllık yazılım geliştirme yarışmaları düzenlenecek.

STRATEJİK HEDEFLER
Ulusal bilinci artırmak ve altyapıyı güçlendirmek, hukuki ve idari düzenlemeleri yapmak, uluslararası rekabet gücünü artırmak için nitelikli insan kaynağı geliştirmek şeklinde sıralanabilir.

Türkiye’nin uluslararası yazılım sektöründe fark yaratabileceği öncelikli alanlar belirlenerek, bu alanlara yönelecek girişimcilere özel tematik destek programları hazırlanacak. Bu destek programları ise AB, TÜBİTAK gibi fonlardan yararlanılarak finanse edilecek…

Resmi gazetede yayımlanan Yazılım Sektörü Stratejisi ve Eylem Planı’nın tamamına erişmek için tıklayınız.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim