Türkçe ve İngilizce Ortak Kelimeler

1 dk okuma süresi


10
15 Paylaşım, 10 puan

Bir çoğumuz Türkçe’ye diğer dillerden giren ortak kelimeler neler? diye merak etmişizdir. Uluslararası dillerden Türkçe’ye giren kelimeleri öğrenmek istiyorsan endişelenmeye gerek yok! Taleplerden dolayı bu konuya el attık… Kelime dağarcığının genişletme yolu en hızlı bu şekildedir. Ve sizler için Türkçe ile İngilizcede ortak kullanılan kelimeler neler, bunu araştırdık… Görünce “Aaa bu kelime buradan mı geliyormuş, ben zaten İngilizce biliyormuşum” diyeceksiniz.

Vocabulary (kelime haznesi) olarak ortak kelimeleri incelemeniz, size çok faydalı olacağını hatırlatalım. İngilizceden Türkçeye giren kelimelerde genellikle okunuşu nasılsa o şekilde geçmiş. O yüzden hazırladığımız bu ortak listeleri İngilizce telaffuzları ile beraber inceleyin. Böylelikle kelimeler daha akılda kalıcı olacak ve konuşacağınız zaman daha iyi telaffuz etmiş olacaksınız.

İngilizce kelimeler ezberlerken, tüm duyularınızı etkin bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Okuduğunuz kelimeleri, yazı değil görsel olarak zihninizde canlandırın ve bu şekilde yaparak kelimeler daha akılda kalıcı hale gelecektir. Bazende saçmada olsa çağrışım yoluyla kelimeyi hatırlamaya çalışmanız, daha hızlı bir şekilde akıllara kazınacaktır. Örneğin, “forward (forvet) de bekleme oğlum, birazda defansa gel.” şeklinde ezberleyebilirsiniz. İngilizcedeki “tion” ile biten kelimelerin neredeyse tamamı latinceden, “ment” ile biten kelimeler ise Almancadan geçmiştir. Daha kolay akıllarda kalması için “tion” latin, “ment” ise german olarak kodlayın!

Araştırmalara göre bir kelimenin 4. tekrardan sonra öğrenildiği söyleniyor. Bana sorarsanız, 40 defa tekrar etmelisiniz. Ancak konuşmaya yönelik ingilizce öğrenmek istiyorsanız, ingilizce okunuşları ile tekrar edin! İngilizce yazılışlara bakarak ezberlerseniz, anlayıp konuşamayanlar kervanına katılırsınız. Eğer kelimeleri ezberlerken farklı benzetmeler yaparsanız, daha kısa sürede akılda kalacaktır. Zamanla benzetmeleri unutacak ve okunuşları otomatik olarak öğrenmiş olacaksınız. Takıldığınız bir kelime olursa, o kelimeyi işaretleyip ertesi hafta bu kelimeleri tekrar edin. İyi çalışmalar dileriz!

Türkçe İngilizce Ortak Kelimeler Listesini indirmek için tıklayınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
45
Beğen
Mutlu Mutlu
24
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
27
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
6
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)