Türkçe ve İngilizce Ortak Kelimeler

1 dk okuma süresi


11
16 Paylaşım, 11 puan

Bir çoğumuz Türkçe’ye diğer dillerden giren ortak kelimeler neler? diye merak etmişizdir. Uluslararası dillerden Türkçe’ye giren kelimeleri öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam da size göre! Gelen taleplerden dolayı dergiCE olarak bu konuya el attık… Kelime dağarcığınızın genişletme yolu en hızlı bu şekilde olabilir. Sizler için Türkçe ve İngilizce ortak kelimeler neler araştırdık ve 800 kelime listeledik. Görünce “Aaa bu kelime buradan mı geliyormuş, ben zaten İngilizce biliyormuşum” diyeceksiniz.

Kelime Haznenizi Genişletmelisiniz!

Türkçe ve ingilizce ortak kelimeler

İngilizce için kelime ezberlemek olmazsa olmazdır. Kelimeler olmadan tek başına gramer kuralları bir işe yaramaz. O yüzden düzenli bir şekilde kelime ezberlemelisiniz. Buna neden ortak kelimelerden başlamıyorsunuz? Ortak kelimeleri incelemeniz vocabulary (kelime haznesi) açısından size çok faydalı olacaktır.

İngilizceden Türkçeye giren kelimelerde genellikle okunuşu nasılsa o şekilde geçtiğini görüyoruz. O yüzden hazırladığımız bu ortak kelimeler listesini İngilizce telaffuzları ile beraber inceleyin. Böylelikle kelimeler daha akılda kalıcı olacak ve konuşacağınız zaman daha iyi telaffuz etmiş olacaksınız.

İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri

Türkçe ve ingilizce Ortak Kelimeler

İngilizce kelimeler ezberlerken, tüm duyularınızı etkin bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Okuduğunuz kelimeleri, yazı değil görsel olarak zihninizde canlandırın ve bu şekilde yaparak kelimeler daha akılda kalıcı hale gelecektir. Bazende saçmada olsa çağrışım yoluyla kelimeyi hatırlamaya çalışmanız, daha hızlı bir şekilde akıllara kazınacaktır. Örneğin, “forward (forvet) de bekleme oğlum, birazda defansa gel.” şeklinde ezberleyebilirsiniz. İngilizcedeki “tion” ile biten kelimelerin neredeyse tamamı latinceden, “ment” ile biten kelimeler ise Almancadan geçmiştir. Daha kolay akıllarda kalması için “tion” latin, “ment” ise german olarak kodlayın!

Araştırmalara göre bir kelimenin 4. tekrardan sonra öğrenildiği söyleniyor. Bana sorarsanız, 40 defa tekrar etmelisiniz. Ancak konuşmaya yönelik ingilizce öğrenmek istiyorsanız, ingilizce okunuşları ile tekrar edin! İngilizce yazılışlara bakarak ezberlerseniz, anlayıp konuşamayanlar kervanına katılırsınız. Eğer kelimeleri ezberlerken farklı benzetmeler yaparsanız, daha kısa sürede akılda kalacaktır. Zamanla benzetmeleri unutacak ve okunuşları otomatik olarak öğrenmiş olacaksınız. Takıldığınız bir kelime olursa, o kelimeyi işaretleyip ertesi hafta bu kelimeleri tekrar edin. İyi çalışmalar dileriz!

Türkçe ve ingilizce ortak kelimeler listesini indirmek için farklı kaydediniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
51
Beğen
Mutlu Mutlu
27
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
30
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Olamaz Olamaz
6
Olamaz
Kızgın Kızgın
12
Kızgın
Komik Komik
6
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!