Türkçe Geleceğin Dili


TÜRKÇE
TÜRKÇE

İngiliz Kültür Heyeti (British Council) Türkçeyi gelecek vadeden ilk 10 dil arasında saydı. Geleceğin çalışanları için en önemli dillerin sıralandığı liste, İngiltere’nin ticaret, diplomasi ve güvenlik öncelikleri ve popüler turist merkezleri gibi kriterler göz önüne alınarak oluşturuldu.

Listede birinci sırada İspanyolca, ikinci sırada Arapça geliyor. Daha önceki listelerde Fransızca birinci, Almanca da ikinci çıkıyordu. Ancak İspanyolca, 2006’da diğer dilleri geride bıraktı. Arapça da 2002-2012 yılları arasında yükselişe geçti. İngiliz eğitim kurumları yabancı dil eğitimlerini söz konusu listeyi baz alarak şekillendiriyor.

Mesela dünyada 300 milyon kişinin konuştuğu Arapça için, ülkenin farklı kentlerindeki okullarda 1500 çocuğa Arapça dersleri verilmeye başladı. Halihazırda ülkedeki 70 üniversitede İspanyolca bölümü, 60’ında da Almanca bölümü bulunuyor. Araştırma geleceğin ilk 10 dilini şöyle sıraladı: İspanyolca, Arapça, Fransızca, Çince (Mandarin), Almanca, Portekizce, İtalyanca, Rusça, Türkçe, Japonca.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim