Türk ‘aydın’ının kış uykusu


Festival
Festival

Kitaplar bir kere yazılır ve yazıldıktan hemen sonra yazarları ölür. Tıpkı kitaplar gibi bir filmi çektikten sonra yönetmeni de ölür. Kitap ya da film, yazarından veya yönetmeninden bağımsız olarak kendi serüvenine okuyucusu ve izleyicisiyle devam eder. Nuri Bilge Ceylan, filmin gösterime girmesinin akabinde yaptığı röportaja rağmen Kış Uykusu’nu çeker çekmez ölmüştür. Eseri elimizdedir ve yazarının yahut yönetmeninin bize söylemek istediği şeylerin de ötesinde izleyicisine hissettirdikleri ve düşündürdükleriyle önemlidir.

Cannes Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Palmiye’yi alarak Türk sinemasında büyük bir başarıya imza atan Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu adlı filmi, muazzam senaryosu ve Kapadokya’nın eşsiz manzaralarının yarattığı şiirsel görselliğiyle izleyenlerin hafızasından uzun süre silinmeyecek bir şaheser. Gördüğü alâkaya paralel olarak film üzerine yapılan çok sayıda yorum ve eleştiri ile Nuri Bilge Ceylan’la yapılan üç bölümlük uzun söyleşi bize hem film hem de Türk sinemasının geldiği yer hakkında kayda değer ipuçları veriyor.

Gelenekten Geleceğe Dergisi ~ Dr.Bengül GÜNGÖRMEZ
Sayı: 8 ~ Ekim-Kasım-Aralık 2014

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aydın aydınlığını yitirmiş, cahil bilgisizliğinden azıtıp hırçınlaşmış, insan görünümlü hayvan olma yolunda ilerliyor. Eskiden yeni bir bilgi için çöller aşılırdı. Ama şimdi kişilerin içine atılan bencillikten “niye kabul edeceğim ki onu dediğini…” gibi önyargılar ile yerimizde saymaktayız. Aklımızı başımıza toplamamız ve vicdanımızla birleştirip kendi durumumuz ve toplumun durumu hakkında değerlendirme yapmalıyız. ALLAH doğru yoldan, HAK yolundan ve hizmet-i Kur’an-i’yeden bizleri ayırmasın!

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim