Turing Makinesi: Karmaşık Matematiksel İşlemler

1 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Turing makinesi anladığımız anlamda bir makine değildir. Ortaya çıkışı itibariyle 1936’da Alan Turing kendi ifadesiyle “karmaşık matematiksel yöntemleri ve işlemleri hesaplamak için ortaya atılmış” bir sanal hesaplama yapan makine olarak tanımlamıştır. Yani üsteki resimde gördüğünüz gibi kağıt üzerinde bir makinedir.

Elbette somut hale getirilebilir. Bir kafa ve teyp bandından oluşan makinedir. Bu bandı özel hale getiren ise yapabileceği bazı işlemlerdir. Bunlar okumak, yazmak, bandı ileri sarmak ve bandı geri sarmaktır. Turing makinesi, algoritma çalıştırır ve bu algoritmayı dört işleme indirgemeye çalışır. Bazı örnekler verecek olursak; Belirlenimci (Determinist), Belirlenimsiz ve Kahinli mevcuttur.

Özetle, Turing makinesinin bilgisayar bilimlerinde önemli bir yere sahiptir (bazı düşünürlere göre temelini oluşturur). Birçok dilin ve teorinin oluşumunda öncü olmuştur. Bu makine hakkında yazılabilecek daha birçok şey var ancak sizlere giriş kapsamında kısa bir çalışma ortaya koymak istedim.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir. Emeğe saygı lütfen :)