Turing Makinesi


Turing Makinesi
Turing Makinesi

Turing makinesi anladığımız anlamda bir makine değildir. Ortaya çıkışı itibariyle 1936’da Alan Turing kendi ifadesiyle “karmaşık matematiksel yöntemleri ve işlemleri hesaplamak için ortaya atılmış” bir sanal hesap makinesi olarak tanımlamaktadır. Yani üsteki resimde gördüğünüz gibi kağıt üzerinde bir makinedir.

Elbette somut hale getirilebilir. Bir kafa ve teyp bandından oluşan makinedir. Bu bandı özel hale getiren ise yapabileceği bazı işlemlerdir. Bunlar okumak, yazmak, bandı ileri sarmak ve bandı geri sarmaktır. Turing makinesi, algoritma çalıştırır ve bu algoritmayı dört işleme indirgemeye çalışır. Bazı örnekler verecek olursak; Belirlenimci (Determinist), Belirlenimsiz ve Kahinli mevcuttur.

Özetle, Turing makinesi bilgisayar bilimlerinde önemli bir yere sahiptir (bazı düşünürlere göre temelini oluşturur). Birçok dilin ve teorinin oluşumunda öncü olmuştur. Bu makine hakkında yazılabilecek daha birçok şey var ancak sizlere giriş kapsamında kısa bir çalışma ortaya koymak istedim.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
Furkan Yusuf Bozbıyık
Gençliğinin baharında olan bu kişi, teknoloji, bilim ve sanatla ilgilenmekte olup, ilk yazarlık tecrübesi Dergice'de hayat buluyor...

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim