TTK’dan stratejik dil kursları

1 dk okuma süresi


1
8 Paylaşım, 1 puan
Stratejik Dil Kursları
Stratejik Dil Kursları

Türk Tarih Kurumu’nun (TTK), Türkiye’de yeterince bilinmeyen fakat -bilhassa akademik sahada- stratejik önem arz eden diller için açtığı kurslar büyük rağbet görüyor.

Kurum binasındaki 20 kişilik sınıflarda boş yer yok. Ermenice dersi hariç, öğreticilerin hepsi Türk. Uygulama, tarihi araştırmaların bizzat birincil kaynaklar taranarak yapılmasına imkan tanıyor. TTK Başkanı Prof. Dr. Metin Hülagü de tam bunu amaçladıklarını söylüyor zaten: “Bunlar, Türkiye’de çok fazla öğrenebileceğiniz diller değil. Akademisyen iseniz ve Balkanlar’ı veya İsrail’i çalışıyorsanız bu dilleri rahatlıkla öğrenebileceğiniz bir dil kursu yok.” Şu anda İbranice, Osmanlıca, Arapça ve Ermenice kursları devam ediyor. Önümüzdeki günlerde bunlara Bulgarca, Yunanca, Sırpça ve Boşnakça da eklenecek.

Balkanlar’ı çalışacaklara yardım etmek istediklerini belirtiyor Hülagü: “O bölgenin dilinin, kültürünün bilinmesi gerekiyor. TTK, Türk tarihini aydınlatmakla, tarihi çalışmalar yapmakla görevli. Bu sebeple akademisyenlerle işbirliği içinde olmalıyız.” Kurslar 6 ay süreli. Duruma göre yıla çıkarılması ve kursiyerlerin ilgili ülkeye gönderilmesi de gündeme gelecek. Normalde öğretim için ücret talep edilmiyor. Ama yarım bırakanlardan katıldıkları günlerin parası tahsil edilecek. TTK, bundan böyle kişi yerine konu odaklı burs politikası güdecek. “Şimdiye kadar yardım gibi dağıtılmış burslar. Bundan sonra ciddi araştırmalara, konulara burs verilecek.”


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hani şöyle bir söz vardır: bir dil bir insan iki dil iki insan diye.. Küresel dünyada; ya sımsıkı dilinize tutunacak ve her yere ulaştıracaksınız, yada diğer ülkelerle bağlarınızı güçlendirmek için yabancı dil öğreneceksiniz! Tabi dilinizi anlatabilmeniz için, yine uluslararası dillere ihtiyaç duyacaksınız.. Bilmiyorum, belki de gönül diliyle iletişimini sağlayanlar vardır.. Tercih sizin…