Ceza Bildiriminde Yeni Dönem: Trafik Cezaları SMS ile Bildirilecek

1 dk okuma süresi


1
11 Paylaşım, 1 puan

Emniyet Genel Müdürlüğünün aldığı yeni karar ile artık trafik cezaları sms ile bildirilmeye başlıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), MOBESE ve görevlilerinin araç plakalarına yazdığı cezaları vatandaşların daha hızlı haberdar olması için cep telefonlarına mesaj gönderecek. Tebligat anlamına gelmeyecek telefon mesajlarında, araca hangi tarihte, hangi trafik kuruluşunca ne kadar cezaları olduğuna dair detaylı bir bilgilendirme yapılacak. Trafik cezası olup olmadığını öğrenmek isteyen araç sahibi olanlar mesajın başına TPC yazacak. Plaka numarası, araç tescil tarihi ve TC kimlik numarasını da buna ilave ederek, 1189’a gönderecek. Bu şekilde düzenlenen (TPC 06GIB89 31012007 12345678912) trafik para cezası sorgu mesajına “… cezadan toplam TPC borcunuz …… TL’dir. Ayrıntı için TPC AYRINTI yazıp 1189’a gönderiniz. (En fazla 4 SMS)” diye yanıt verilecek.

Trafik Cezaları E-posta Aracılığı ile de İletilecek

Bilgi mesajlarının yanı sıra tebligatlar da yine yazılı olarak, posta yoluyla iletilmeye devam edilecek. Sistem sayesinde, cezasından haberdar olan vatandaşlar, itiraz etme şansına da sahip olacak. Kendisine tebligat ulaşmayan ve ödeyeceği cezadan haberdar olmayan vatandaşlar, hem erken ödemeyle sağlanan indirimden faydalanamıyor hem de 15 günlük itiraz haklarını kaybediyordu. Sistemin en kısa sürede devreye girmesi için çalışmaların sürdüğü bildirdi. İleri ki zamanlarda elektronik posta yoluyla tebligat göndermek için de çalışma yapılacağı öğrenildi.

E-devlet ile Anlık Bildirim Dönemi de Yolda

Ayrıca araç sahibi olanlar son beş yıl içinde karışmış oldukları kazaları, sürücü belgesi ceza ve iptal bilgilerini görüntüleyebilecek. Vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, ad soyad, sürücü belge numarası, belgenin verildiği birim, sürücü belgesinin tarihi, sınıfları, geçerlilik tarihi, kısıt kodu,  kusur durumu ile bilgileri görüntüleyebilecek. Sistemin en kısa sürede devreye girmesi için çalışmaların sürdüğü bildirilirken, yakın zaman da elektronik posta yoluyla tebligat göndermek için de çalışma yapılacağı öğrenildi.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?