Toplumsal “Occupy Wall Street” Hareketi

1 dk okuma süresi


5
8 Paylaşım, 5 puan

Wall Street’i İşgal Et! anlamına gelen Occupy Wall Street, Kanadalı aktivist grup tarafından 17 Eylül 2011’de New York’ta, ABD’nin finansal kalbi Wall Street’te başlatılan bir harekettir. Bu hareket Arap Baharı’ndan sonra en etkili ve en çok ses getiren hareket olmuştur. İşte Wall Street Hareketi hakkındaki detaylar…

Wall Street Hareketi

Wall Street Hareketi

Bilindiği üzere 2007’de Amerika’da başlayan ve dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz sonucunda; işsizlik, kemer sıkma politikaları, yüksek vergiler ve sömürgecilik gibi konular için dünya genelinde pek çok kez protestolar yapılmıştı. Bu hareket aynı şekilde sosyal medyada da devam etmekte ve “savaşa değil, halka harcayın” gibi sloganlar türemişti.

Tüm bunların sonucunda finansal merkez olan Wall Street’te başlayan bu hareket belki de eşitsizliğe daha fazla dayanamayan halkın bir patlamasıydı.

Wall Street Hareketinin Amacı

Wall Street Hareketinin Amacı

Wall Street, ABD’nin New York kentinde yer alan Manhattan’ın güneyinde, ülkenin önde gelen bazı finans kuruluşlarının toplandığı sokaktır. Burada bulunan pek çok finans firması dünyayı yönetmektedir. Nobel Ödüllü Keynesyen İktisatçı Joseph Stiglitz’in Mayıs ayında Vanity Fair dergisinde ABD’nin %1 için %1 tarafından yönetildiğini apaçık somut örnekleriyle ortaya koymuştu. Stiglitz’e göre bu toplumda özünde her zaman kazançlı olan %1’dir. Geriye kalan %99 ise bu %1’lik kısım tarafından yönetilmektedir ve ortada büyük bir gelir dağılımı adaletsizliği vardır. Bunun da üstünün marjinal-üretkenlik teorisi ile örtülmeye çalışıldığını söylemektedir. Yani zenginler kazandıkları kadar vergi vermiyor ve asıl yükü %99 çekmektedir. Wall Street’te de bu %1’in büyük bir çoğunluğu bulunmaktadır. Hareket de bu sebeple burada başlamış ve dünyada pek çok ülkede görülmüştür.

Bu hareketle birlikte istenen zenginlerin daha çok vergi vermesi ve iş dünyasının daha sık denetlenmesiyle sosyal adaletin sağlanmasıdır. Yani hareket aslında “ADALET” istemektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?