Tohum Saklama Merkezi

2 dk okuma süresi


11
8 Paylaşım, 11 puan
Tohum Bankası ve Tohum Saklama Deposu
Tohum Bankası ve Tohum Saklama Deposu

Küresel ısınma ve nükleer silah araştırmalarında gelinen son nokta gösteriyor ki, önümüzdeki yıllar dünya üzerinde yaşayan canlılar için hiç de kolay geçmeyecek. Bu sebeple dünya üzerinde bilinen bütün tahıl tohumlarının güvenilir bir yerde toplanması her geçen gün önemini arttırmaktadır. Bazı ülkeler “dünya dışında koloniler kurmak” gibi ütopik fikirler üzerinde çalışıyor olsa da Birleşmiş Milletler (BM) örgütü “Nuh’un Gemisi” sayılabilecek bir projeye imza attı. Norveç’te tohum bankası kurdu.

Buz Dağında Tohum Bankası

Birçok ülke, böyle bir projeyi kendileri için hayata geçirdi. 2000’li yılların başında Norveçli bilim adamları güzel bir projeye imza attı. Dünya üzerindeki bütün bitkilerin tohumlarının aynı çatı altında toplanmasını ve saklanmasını düşünüldü. Bu proje kapsamında Norveç hükümeti, Kuzey Kutbu’na yakın olan Spitsbergen Adası üzerinde yarı buzul bir dağın içini oyarak, tohumlar için bir “dünya tohum bankası” inşa etti.

“BM Gıda ve Tarım Organizasyonu” ortaklığında kurulmuş olan “Global Crop Diversity Trust” adlı kuruluşun üstlenmesi ile dünya üzerindeki tüm bitki ve tahıl tohumlarının toplanması amaçlanıyor. Bölgedeki dört adadan Spitsbergen Adası’ndaki yarı buzuldan oluşan dağ, 120 m derinlikte oyuldu. İçine inşa edilen bu merkezde, üç milyon tohum saklanabiliyor.

Norveç anakarasından 1000 km uzaklıktaki ada, ülkenin Kuzey Kutbu’na en yakın bölgelerinden biri. Proje yöneticileri Kuzey Kutbu’na bu kadar yakın bir adanın seçilme sebebini şöyle açıklıyor. “Uzak olması, hem insan varlığının bulunmaması hem de ortam şartlarının kolay kolay değişmeyecek olması, uzun soluklu olan bu proje için çok önemliydi.

Projenin yerini belirlemeden önce birçok bölgeyi inceleyen proje ekibi, tohumların etkilenmemesi için dağda bulunan radyasyon oranı ve bölgenin jeolojik yapısını da dikkate aldı. Bölgenin bir modelini yapan araştırmacılar, küresel ısınma veya başka nedenlerden dolayı, 200 yıl içinde meydana gelebilecek bütün felaket senaryolarını göz önüne aldıklarını öne sürüyorlar.

Yapılan hesaplara göre, kuzey ve güney kutuplarındaki buzullar erise bile bu bölgenin su yüzeyinde kalacağı öngörülüyor. Ayrıca merkez bankası, dağın içine inşa edildiği için, mekanik sistem bozulsa bile, içerideki ısı, tohumların bozulmadan korunmasını sağlıyor. Hiçbir insan müdahalesine gerek duyulmadan, kullanım hataları meydana gelse bile sorunlara karşı da korumalı bir sistem bulunuyor.

Birçok ülkede tohum bankası mevcut, yanlış bilmiyorsam Türkiye’de bulunmuyor! Ancak herkes hormonlu ürünlerden şikayetçi… Neden bu cennet vatanımızın güvenli bir bölgesinde tohum bankası bulunmasın ki? Ve yüzyıllarca yerel ürünlerimizin yok olma tehlikesini bu şekilde ortadan kaldırmış oluruz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)