Tohum Saklama Merkezi


Tohum Saklama Bankası
Tohum Saklama Bankası

Küresel ısınma ve nükleer silah araştırmalarında gelinen son nokta gösteriyor ki, önümüzdeki yıllar dünya üzerinde yaşayan canlılar için hiç de kolay geçmeyecek… Bu sebeple dünya üzerinde bilinen bütün tahıl tohumlarının güvenilir bir yerde toplanması her geçen gün önemini arttırmaktadır. Bazı ülkeler “dünya dışında koloniler kurmak” gibi ütopik fikirler üzerinde çalışıyor olsa da Birleşmiş Milletler örgütü “Nuh’un Gemisi” sayılabilecek bir projeye imza atıyor.

Buz Dağında Tohum Bankası
Birçok ülke, böyle bir projeyi kendileri için hayata geçirdi. 2000’li yılların başında ise Norveçli bilim adamlarının hazırladığı bir proje ile dünya üzerindeki bütün bitkilerin tohumlarının aynı çatı altında toplanmasını ve saklanmasını düşünüldü. Bu proje kapsamında Norveç hükümeti, Kuzey Kutbu’na yakın olan Spitsbergen Adası üzerinde yarı buzul bir dağın içini oyarak, tohumlar için bir “dünya merkez bankası” inşa etti.

“Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu” ortaklığında kurulmuş olan “Global Crop Diversity Trust” adlı kuruluşun üstlenmesi ile dünya üzerindeki bütün bitki ve tahıl tohumlarının toplanması amaçlanıyor. Bölgedeki dört adadan Spitsbergen Adası’ndaki yarı buzuldan oluşan dağ, 120 metre derinlikte oyularak, içine inşa edilen merkezde, üç milyon tohum saklanabiliyor.

Norveç anakarasından 1000 kilometre uzaklıktaki ada, ülkenin Kuzey Kutbu’na en yakın bölgelerinden biri. Proje yöneticileri; Kuzey Kutbu’na bu kadar yakın bir adanın seçilme nedenini “Uzak olması, hem insan varlığının bulunmaması hem de ortam şartlarının kolay kolay değişmeyecek olması, uzun soluklu olan bu proje için çok önemliydi” diyerek açıklıyor.

Projenin yerini belirlemeden önce birçok bölgeyi inceleyen proje ekibi, tohumların etkilenmemesi için dağda bulunan radyasyon oranı ve bölgenin jeolojik yapısını da dikkate aldı. Bölgenin bir modelini yapan araştırmacılar, küresel ısınma veya başka nedenlerden dolayı, 200 yıl içinde meydana gelebilecek bütün felaket senaryolarını göz önüne aldıklarını öne sürüyorlar.

Yapılan hesaplara göre, kuzey ve güney kutuplarındaki buzullar erise bile bu bölgenin su yüzeyinde kalacağı öngörülüyor. Ayrıca merkez bankası, dağın içine inşa edildiği için, mekanik sistem bozulsa bile, içerideki ısı, tohumların bozulmadan korunmasını sağlıyor. Hiçbir insan müdahalesine gerek duyulmadan, kullanım hataları meydana gelse bile sorunlara karşı da korumalı bir sistem bulunuyor.

Birçok ülkede tohum bankaları mevcut, yanlış bilmiyorsam Türkiye’de bulunmuyor! Ancak herkes hormonlu ürünlerden şikayetçi… Neden bu cennet vatanımızın güvenli bir bölgesinde tohum bankası bulunmasın ki? Ve yüzyıllarca yerel ürünlerimizin yok olma tehlikesini bu şekilde ortadan kaldırmış oluruz…

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim