Titanik’i Ay ve Gezegenlerin Dizilimi mi Batırdı?

1 dk okuma süresi


1
10 Paylaşım, 1 puan

Bilim insanları dünya çapında büyük yankı uyandıran deniz kazası hakkında yeni bir teori geliştirdi.
Çoğumuz titanik, dikkatsizlik sonucu bir buzdağına çarparak battı diye düşünüyoruz. Öyle ki filmini izlediğimizde de dikkatsizliğe sebep açanlara çok kızmıştık. Fakat bilim adamları bu konuda farklı bir düşünceye ulaşmış. Buzdağının çarpışmaya gelme noktasından 3,5 ay öncesinde gerçekleşen bir dolunayın kısmen etkili olabileceğini düşünüyorlar.

O dönem buzdağları açısından hava koşullarının iyi olmadığı biliniyor fakat bunun nedeni bilinmiyordu. Olson buzdağlarındaki artışın sebebini nadir bir gökyüzü konfigürasyonuna bağlıyor. Ayrıca bu nadir olaylara Süper Ay da dahil…

Yeniay ve dolunay sırasında, Güneş ve Dünya aynı hat üzerindedir. Çekim kuvvetlerinin tamamının Dünya üzerinde hissedilmesi gelgitlere sebep olur.(Sular normalden daha fazla alçalır ve yükselir.) Üstelik 4 Ocak 1912’de normalin dışında beklenmeyen bir şey daha oldu. Dolunay, Dünya’ya yaklaşmasından 6 dakika sonra sona erdi.

Gelgitlerle birlikte alçalıp yükselen suların Titanik gemisini okyanusa hapseden buzdağını koparmış olabileceği de düşünülüyordu. Daha sonra buzdağının bu kadar hızlı hareket etmeyeceğiyle birlikte bu düşünce çürütülmüş oldu. Ancak bazı bilim adamlarına göre bahar gelgitleri oldukça güçlü olabiliyordu. Ayrıca tüm bunlar araştırılırken yükselen sulara dair farklı hikayeler de elde edilmiş.

Titanik gemisinin batışı dünyayı derinden üzmüş ve herkeste büyük bir merak uyandırmış olsa gerek ki üstüne birçok çalışmalar yapılıyor. Asıl batış nedenini hiç düşünmedim ancak kendi açımdan okyanusun altındaki parçalarının asıl batış nedeninden daha ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim. 🙂


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?