Timsahların Gizli Dünyası

1 dk okuma süresi


10
13 Paylaşım, 10 puan
Timsahlar (Crocodilia)
Timsahlar (Crocodilia)

Bilimsel adı crocodilia olan timsahlar sıcak bölgelerde, bataklıklarda ve su kenarlarında yaşayan vücudu kemiksi pullarla örtülü sürüngenleri içeren bir takım canlıdır.

Dünyadaki en güçlü ısırığa sahip olan timsahlar, sürüngenler sınıfına aittirler. Diğer sürüngenler gibi timsahlar da soğuk kanlıdır. Çoğu timsah, tatlı suda, nehir ve göllerde yaşarken, bazı türleri tuzlu suda yaşar ve tuzlu su timsahı, timsahların en büyük türüdür.

Araştırmalara göre bu gizemli yaratıklar yaklaşık 84 milyon yıl önce ortaya çıkmıştır. Bilinen 23 farklı timsah türü vardır ve kuşların yaşayan en yakın akrabaları olarak bilinmektedirler. Timsahlar, dinazorlarla beraber yaşamışlardır. 240 milyon yıldır dünyada oldukları düşünülüyor.

Kendi başlarına vücut ısılarını koruyamadıklarından, uzun kuraklık ve kış aylarında kış uykusuna yatarlar. Kış uykusu için, nehir kıyılarında oyuklar kazarlar. Suda rahat batmaları ve dengelerini sağlamaları için taş yutarlar. Bu yaratıklar üreme döneminde çok agresif olurlar ve bu dönem muson yağmurlarına denk gelmektedir. Çiftleşmelerinde 20-80 arasında yumurta bırakırlar. Yumurtalara dişi bakar ve bu yaklaşık 3 ay sürmektedir.

Saatte 40 kilometre hızla yüzebildikleri gibi su altında 2-3 saat kalabilirler. Kalpleri 4 odacıklıdır. Fakat dalış yaparken 3 odacıklı sürüngen gibi davranmaktır. Çok güçlü dişlerinin olmasına rağmen ağız kasları çok zayıftır. Bir insan elleriyle timsahın ağzının açılmasını engelleyebilir.

“Timsah göz yaşları” olarak bildiğimiz tabir bir efsaneden gelmektedir. Eski mısırlılar ve Yeni Gine’deki bazı kabileler timsahlara hayranlık duymuşlardır. Fakat günümüzde derileri için avlanmaları sayılarının tükenme tehlikesi içinde olmasına yol açmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
30
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?