Tezkirecilerin Sultan Ahmed’i Değersizleştirme Gayretleri


Sultan Ahmed - Tuğra
Sultan Ahmed - Tuğra

Azîz Mahmud Hüdayi’nin rahle-i tedrisinde yetişip onun ilahilerine nazireler yazan, Hz. Muhammed’e (sallallahu aleyhi vessellem) ve ashabına aşk derecesinde saygı duyan; dindarlığı ve adaletiyle halkın güvenini, gönlünü kazanan bir sultandır 1. Ahmed. Divanındaki şiirlerin çoğu dua, münacat, nasihat ve hikmet içeriklidir; dini bir hassasiyetle kaleme alınmışlardır. (Bk. Coşkun 2012, Coşkun 2013, Kayaalp 1999)

Sultanın, “Dil hânesi pür-nûr olur – Envâr-ı zikrullâh ile” mısralarıyla başlayan şiiri bestelenmiş, halk tarafından ezberlenerek günümüze kadar ulaşmıştır. 20. asırda Sadettin Nüzhet Ergün, kendisindeki bir mecmuaya dayanarak bu meşhur şiirin Neyzen Osman tarafından “hicaz makamında ve düyek usulünde” bestelendiğini söyler(TDEA 1: 298). Ayrıca sultanın, Peygamber aşkıyla yazdığı bir murabbaı daha vardır.

“N’ola tacım gibi” diye başlayan bu meşhur murabbada 1. Ahmed, Peygamberimizin ayağının izini başının tacı yapmak istediğini söyler. Bu meşhur murabba da Hafız Kemal Hüdayi Zakiri Dede tarafından bestelenmiştir. Gariptir ki 17. asır tezkirecileri sultanın bu meşhur şiirlerini “tamamen” göz ardı etmişlerdir.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Her zaman Tarihi değiştirmek isteyenler, yaşadıkları dönemde istemediklerini akıllardan silmek için, hep ötekileştirme ve eleştirmeye gitmiştir.. Oysa o dönemde tarihi biz mi yazdık ki, o kişiyi eleştiriyoruz? Hakkımız var mı, buna? Hatta günümüzde yaşayan birini dahi, imanın kimde olduğunu bilmediğimiz için, eleştirmeye hakkımız yoktur!.

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim