Tesadüf değil tevafuk vardır!

1 dk okuma süresi


8
8 Paylaşım, 8 puan
Tesadüf değil tevafuk vardır!
Tesadüf değil tevafuk vardır!

Hayatta tesadüflere ne çok inanırız. Soruyorum size karşılaştıklarımız olaylar rastlayış ve rastlantı sonucu mudur hep? Hayatımıza giren insanlar ya da çıkan insanlar rastlantı mıdır sizce? Cenabı Hak şu koca evreni yaratırken rastlantısal mı yarattı? Oysa her şey nasıl da uyum içerisinde. Güneş, ay, gezegenler, uzay, yeryüzü… Herşeye uzun uzun girmeyeceğim. Ama bu kadar her şey uyum içerisindeyken, biz insanların yaşadıkları hiç rastlantısal olabilir mi?

Sebeplerin altındaki sebebi aramak gerekir. Yaşadığımız acıları niçin yaşadığımızı belki de üzerinden çok zaman geçtikten sonra anlarız. Karşımıza çıkan insanlardan öğreniriz her şeyi… Sizce burada tevafuk yok mudur? Tevafuk bir tevhid mührü olduğu gibi, evrenin ve insanların başıboş olmadığının bir işaretidir. Kur’anda  ”Biz her şeyi bir ölçü ile yarattık (Kamer / 49)’‘ diye bildirilmektedir.

Karşılaştığımız her insan aslında bizim eksik parçalarımızı tamamlamamız üzere yollarımızın kesiştiği insanlardır. Kimi bize acı ve keder verip sabırlı ve güçlü olmayı öğretir. Kimi sevinçler bırakır bize. Kimi nankörlüğüyle minneti öğretir bize. Bunu örneklerle çoğaltmak mümkündür.

Kısacası sebeplerdeki manayı idrak edebilmek gerekir. Hiç bir şeyin başıboş rastlantısal olmadığını anlamak için sadece yaşantılarımız üzerinde düşünmemiz bile yeterli. Tesadüf değil tevafuk diyeceğimiz hayretle bakıp kalacağımız ne çok şey var öyle değil mi?


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
21
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir