Teknoloji Zaman Kazandırıyor!

2 dk okuma süresi


7
9 Paylaşım, 7 puan

Son 15-20 yılda hayatın her alanına giren teknoloji cihazları, bazı alışkanlıklarımızı değiştirmeye başladı. 20 yıl sonra bu durumun gelişen ürün, mobil teknoloji ve yazılımlarla katlanarak artacağını tahmin etmek zor değil. Teknoloji zaman kazandırıyor! Uzmanlar, artık “somutluklar dönemi” olarak adlandırılan zaman dilimine girdiğimizi ve bu değişimlerin hem iş dünyasını hem de son kullanıcıları etkileyeceğini düşünüyor.

Yeni Teknolojiler Hayatımıza Girdi!

Yeni teknolojiler hayatın her alanında kullandığımız enstrümanları daha iyi şekillendiriyor. Tüketici alışkanlıklarıyla birlikte iş yapış biçimlerimiz de köklü olarak değişiyor. Masaüstü, dizüstü, tablet, telefon ve diğer akıllı cihazlara baktığımızda, çok değil birkaç yıl öncesine kadar her ürün yelpazesinde ancak 3-4 farklı ürünle karşılaşırken, şimdilerde bu sayı 10-15’e yükseldi. Hatta tüketiciler, farklı alanlarda cihazlar talep eder oldu. Bu noktada içerikteki yükselişin de altını çizmeden geçmek doğru olmaz. Her ne kadar mobil cihazlar bizleri içeriğe daha bağımlı hale getiriyor. Ancak mobilde başlattığımız işi, hızlı iş yapma ihtiyacından dolayı bilgisayarda sonuçlandırıyoruz.

Casper Pazarlama Direktörü Feray Karaman ile teknoloji alanında ürün geliştirmedeki kıstaslar ve tüketici talepleri üzerine konuştuk. Bilgisayar dünyasındaki gelişmelere göz attığımızda ürünlerde işlemciden belleğe, sabit diskten ekran, ekran kartı ve işletim sistemine kadar bir gelişimin devam ettiğini görüyoruz. Feray Karaman’a göre, tüketici talepleri ve mühendislerin öngörüleri ile hayatımıza hem tablet hem dizüstü bilgisayar diye adlandırdığımız 2’si 1 cihazlar, 360 derece dönebilen dizüstüler gibi ara ürünler girdi. Önümüzdeki dönemde de işlemci, hafıza, ekran, yazılım alanlarında alınacak yolla bilgiye daha hızlı erişip mobil ortamda hayata adapte olabileceğimiz yeni nesil cihazlarla tanışacağız.

Üreticilerin, alışkanlıklarını değiştirmek suretiyle tüketicileri yönlendirme gayelerinin olup olmadığını sorduk. Karaman, üreticilerin, alışkanlıkları değiştirmek yerine tüketicilerin hayatlarını kolaylaştıracakları yönleri tespit edip, her yeni ürününde ürünü daha da geliştirerek yeni bir yorumla sunmaya çalıştıklarını söylüyor. Casper olarak geride bıraktıkları 24 yılda, teknolojinin hızlı gelişmesine paralel olarak, tüketicilerin beklentilerine yönelik ürünler geliştirip sunduklarını ifade ediyor. Karaman’a göre, günlük hayata baktığımızda iş insanı, ev hanımı, öğrenci, akademisyen her kim olursa olsun. Herkes kendi ihtiyacına göre akıllı cep telefonu, bilgisayar, akıllı televizyon satın alıyor. Tercihler farklı olsa da teknolojinin ortaya çıkardığı en büyük enerji ‘etkileşim‘. Nesnelerin İnterneti’ne de bu açıdan bakabiliriz.

Teknoloji Zaman Kazandırıyor!

Akıllı otomobillerin, buzdolaplarının, televizyonların, akıllı cihazların sayısının her geçen gün arttığı bir dünyada, oturduğumuz yerden çok kültürlü bir dünyaya ulaşıyoruz. Bu yapı, teknolojileri doğru kullanarak hayatı ve zamanı daha verimli hale getirmeye başladığımızı gösteriyor. 5-6 yıl öncesine kadar bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz bazı teknolojiler hayatımıza girdi. Son birkaç yıldır 3D yazıcılardan, giyilebilir teknolojilerden, insansız hava araçlarından, hareketleri takip eden kameralardan, daha da ilerisi akıllı evlerden bahseder olduk. Yeni teknolojiler ya da ürünlerle hayatı daha verimli kullanır olduk. Sonuç olarak teknoloji ile hayatı kolaylaştırırken sevdiklerimize yahut hobilerimize de daha fazla zaman ayırmış oluyoruz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?