Teknoloji Otomobilleri Robotlaştırıyor

2 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Birçok sektör, tasarımdan üretime iş süreçlerini hızlandırmak, tüketiciye daha konforlu ürünler sunmak için teknolojiden yararlanıyor. Teknolojiden en çok yararlananlar listesi yapılsa, ilk sıralarda otomotiv sektörü gelir. Yeni model otomobillere baktığımızda kullanıcı konforunu sağlayan yeniliklerin birçoğu iletişim başta olmak üzere sensör, ekran. navigasyonların da içerisinde yer aldığı görüntüleme gibi farklı teknolojilerden oluşuyor. Mayıs ayının son haftasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılan İstanbul Autoshow’da, markaların, yeni modelleri sergilerken teknoloji alanında yaptıkları yeniliklere ağırlık vermeleri de bunun bir göstergesi. Kullandıkları teknolojiler ile kendilerinden söz ettiren markaların tanıttığı modellere bakınca, ‘teknoloji otomobilleri robotlaştırıyor’ yorumunda bulunmak bile mümkün. Amerikan dizi filmindeki Kara Şimşek benzeri otomobiller bu robotlaşmayı hızlandırırken. Google’ın geliştirdiği sürücüsüz araç yollara çıkmaya hazırlanıyor. Mercedes’in duyurduğu F 015 Luxury in Motion isimli, masaj yapan LED’li koltuklara sahip olacağı belirtilen otomobilin ise önümüzdeki 15 yıl içerisinde trafikte olması bekleniyor.

Elektrikli Otomobiller

Otomotiv endüstrisine teknoloji penceresinden baktığımızda en önemli çalışma, dünyadaki petrol rezervinin azalması endişesi ve çevreci yaklaşımla geliştirilen hibrit ve elektrikli otomobiller olmalı. Almanya, önümüzdeki 5 yıl içerisinde trafiğe çıkan elektrikli otomobil sayısının bir milyona ulaşması için çaba harcarken. tüketiciyi de teşvik etmek için bu alana 2020 yılına kadar 3 milyar Euro ayıracak. Ayrıca vergi indirimi ve ARGE yatırımlarını destekleme de gündemde. Bir başka tahmine göre de 5 yıl sonra her 5 otomobilden biri elektrikli olacak. Autoshow’da Toyota, Mercedes ve Renault gibi bazı markaların stantlarının bir bölümünü hibrit ve elektrik motorlu araçlara ayırmaları, Güney Koreli Hyundai’nin ise geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan hidrojenle çalışan, yakıt hücreli elektrikli motora sahip i20 Coupe ile tanıtıma katılması bu tahminleri güçlendiriyor.

Sensör teknolojisine gelince, araç park etmekten yağmur başladığında sileceklerin otomatik olarak çalışmasına, tünel gibi karanlık yerlerde ve gün batımında farların otomatik olarak açılmasına kadar birçok özellik sensör teknolojisi sayesinde gerçekleştiriliyor. Volkswagen’in Polo Lounge modelinde bu teknoloji oldukça cömert bir şekilde kullanılmış; ön ve arka park sensörleri, hız sabitleyici, yağmur sensörü, far sensörü, dokunmatik geniş ekranlı, Bluetooth içeren Composition Media bilgi ve eğlence sistemini sayabiliriz. Bu sıraladığımız teknolojilerin bazıları artık bizim için yeni değil ama birçok teknolojinin bir araya gelmesi ile seyahat konforunu yükselttiğini belirtmek açısından önemli.

Toyota, Akıllı Radar Tanıma Sistemi (ICS) teknolojisini geliştiren ve uygulayan marka olarak park eder. yada park edilen yerden çıkarken oluşabilecek kazaları önlemeyi ve azaltmayı hedefliyordu. Yakın zamanda ICS sistemine Panoramik Görüntüleme Monitörü ekledi. Böylece sürücü park yerinden çıkmadan önce etrafını daha detaylı bir şekilde kontrol edebiliyor. Güvenli bir biçimde hareket edebiliyor. ICS özellikli park sistemi, etraftaki engelleri tespit ediyor. Araçta daha fazla sensör yer aldığı için daha geniş ve derinlikli bir taramayla daha ilerideki objeleri bile tespit edebiliyor. Böylece, gaz pedalına yanlışlıkla basılsa bile kaza yapılmasını önlüyor. Buna ek olarak, akıllı kontrol sistemi pedala yanlışlıkla basmanın oluşturacağı kazaların yanı sıra. düşük hızda park ederken veya park alanına girerken yaşanan kazaları da azaltıyor ve engelliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?