Tedavinin Kimyasal Silahı: Kemoterapi

2 dk okuma süresi


2
8 Paylaşım, 2 puan
Kemoterapi
Kemoterapi

Terapi; tedavi anlamına geliyor, hastanın yaşam süresini ve kalitesini etkileyecek her türlü (medikal ya da cerrahi) girişimi kapsıyor. Önüne gelen isim, tedavinin ne ile yapıldığını gösteriyor. Mesela;

Fitoterapi: Bitkilerle yapılan tedavi.
Hidroterapi:
Su ile yapılan tedavi (kaplıca vs.)
Psikoterapi: Psikologların uyguladığı seanslar gibi.. Örnekler devam edip gider, biz asıl merak edilen konu olan kemoterapiye gelelim…

KEMOTERAPİ
Kimyasal madde kullanılarak yapılan tedavi demektir. Antibiyotik kullanılarak boğaz iltihabının tedavisi de bu gruba girer ancak genellikle kemoterapi dendiğinde kanser hastalarına uygulanan tedavi anlaşılır. Eski sayılarda kısaca anlatmaya çalışmıştık, vücudu yengeç gibi kemiren bu sevimsiz hastalığı. Bir şekilde kanser tanısı aldığında, doktorun vermesi gereken karar, hastanın tedavisinde cerrahi seçeneğin olup olmadığıdır. Eğer hastaya bir ameliyat planlanmıyorsa tedavi seçenekleri ikiye iner:

Radyoterapi: Kullanılan ışınlarla, hedeflenen bölgeye taşınan yüksek enerji, kanserli hücrelerin çekirdeklerine zarar verir ve ölümlerine neden olur. Etkilenen sağlıklı hücreler, genetik maddelerindeki hasarı tamir ederek yaşamlarına devam ederler.

Kemoterapi: Çeşitli yollardan vücuda verilen ilaçlarla sağlanır. Bu amaçla bazen hormon ya da hormon karşıtı maddeler de kullanılır. Ancak tedavi ile vücuda tam anlamıyla zehir verilmektedir.

Düne kadar vücudun bir parçası olup tüm hücrelerle aynı genetik yapıya sahip olan, aynı damardan aynı gıdayla beslenen bir hücre, bir gün rotayı şaşırıp kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya başlar. Siz de aynı yoldan beslenen bu hücrelere hasta-sağlam ayırt etmeksizin öldürücü bir madde verirsiniz. Doğal olarak kurunun yanında yaş da yanar ve oldukça ciddi yan etkiler ortaya çıkar. Konuyla ilgilenen bir hocanın dediği gibi: “Bu olay, duvardaki sineği öldürmek için havan topu kullanmak gibidir.” Bu yüzden kemoterapide hasta yakınlarını en çok sıkıntıya sokan durum tedavinin yan etkileridir. Yan etkiler özellikle hızlı çoğalan hücreleri etkiler.

Kullanılan ilaçlar en çok bağışıklık sitemini baskılar -hatta sıfırlar- bu da normalde nezle yapacak bir mikrobun kolaylıkla öldürücü bir akciğer enfeksiyonu yapmasına neden olur. Bu sebeple tedavi altındaki hastaların ve çevrelerindeki insanların hijyene çok dikkat etmeleri gerekir. Bu hastalarımızın morale, aranıp sorulmaya ihtiyaç duydukları kesindir, ancak ziyaretçinin taşıdığı basit bir grip mikrobunun bile, lüzumundan fazla samimi görüşmeler neticesinde faydadan çok zarar verebileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Gerekiyorsa maske takmak, el dezenfektanı kullanmak, hastanın özel eşyalarının başkaları tarafından kullanılmaması gibi basit tedbirler, yaşam kurtarıcı olabilmektedir.

Saç dökülmesi, hayatı tehdit etmediği için önemsiz görülse de hastaların dünyaya bakışlarını en çok etkileyen durumlardan biridir. Neyse ki durum geçicidir, tedavi sonrası kaybedilen saçlar tekrar çıkmaktadır.

Mide-barsak sistemi; özellikle ağız içi yaralar ve aşırı kusmalar beslenmeyi çok etkilemekte, ciddi kilo kayıpları olmakta, hasta yakınlarının tabiri ile hasta eriyip bitmektedir. Kusma için kullanılan ilaçları ve destek amaçlı sıvı tedavilerini hastanın doktoru düzenler. Çevredekilere düşen vazife, ağız bakımını güzel yapıp, hastayı 3 günde ayağa kaldıracak mucizevi otların ve baharatların (!) peşine düşürmeden huzur vermektir.

Hasta yakınlarının sıkıntılarını dağıtıp meraklarını gidermeyi amaçladığımız bu yazıdaki bilgilere hiç ihtiyaç duymamanızı temenni ederiz…

Gençdoku Dergisi ~ Yrd.Doç.Dr. Fırat ERDOĞAN
Sayı: 51 ~ 3 Ağustos 2013


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir