Tavşanlar Hakkında 10 Büyüleyici Gerçek

2 dk okuma süresi


11
17 Paylaşım, 11 puan

Tavşanlar, hayvanlar aleminde en sevimli ve popüler canlılardan biridir. Sevimli ve tatlı halleriyle sofistike tüneller kazabilir, farklı şekilde beslenebilir, büyüyebilir. İşte tavşanlar hakkında bilinmeye değer bazı gerçekler.

1. Sadece Havuç Yemezler!

Tavşanlar Sadece Havuç Yemez

Çizgi filmler, sürekli bizlere tavşanların bir havuç yediğini gösterirdi. Fakat sadece havuç yemezler, marul, salatalık, yonca gibi yeşillikleri de severek yerler. Bu, zaman zaman bir şeyler atıştırmak için evcil tavşanınıza havuç veremeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak aşırıya kaçmayın! Çünkü havuçlar şeker bakımından yüksektir ve evcil tavşanların %11’de diş çürümesine sebep olur.

2. Bazı Tavşanlar Çok Büyüktür

Bazı Tavşanlar Çok Büyüktür

Tüm tavşanların sevimli ve küçük değil. Flaman dev tavşanları gibi bazıları düpedüz canavar gibi büyür. Bu tavşan ırkı, dünyanın en büyüğü olup, ayakları 2,5 uzunluğuna ulaşabilir. 22 kiloluk ağırlığa ulaşır. Neyse ki bu devler naziktir, bu da onları popüler evcil hayvan yapar.

3. Tavşanlarda Mutluluk Duyar

Tavşanlar Hakkında

Tavşanların etrafında yeterince zaman harcarsanız, doğanın en tatlı davranışlar sergileyen canlısına şahit olacağınız için şanslısınız. Bir tavşan mutlu olduğunda zıplar ve havada döner. Bu sevimli eylemin aynı şekilde sevimli bir adı var: buna binky denir.

4. Kendi Kakalarını Yerler

Kendi Kakalarını Yerler

Tavşanlar bazen yediklerini fazla sindiremez ise sevimli olmayan bir davranış yani kendi dışkısını ikinci kez işlemek için tekrar yerler. Size garip görünebilir, ancak dışkılar aslında bir tavşan için diyet açısından önemlidir. Hatta normal peletlerinden daha yumuşak olan ve yenmesi gereken sekotrop adı verilen özel bir kaka bile üretiyorlar. Çok hızlı hareket eden bir sindirim sistemine sahiptir. Atıkları yeniden sindirerek vücutlarının kaçırdığı besinleri tekrar emebilirler.

5. Tavşanlar Oldukça Hijyeniktir

Tavşanlar Hakkında

Kediler gibi, kürklerini ve pençelerini yalayarak kendilerini gün boyunca temiz tutarlar. Bu durum, evde tavşan besleyenlerin aradığı bir durumdur. Sahiplerinin diğer evcil hayvanlar gibi çok fazla yıkamasına gerek olmadığı anlamına gelir.

6. Görüş Açıları 360 Derecedir

Görüş Açıları 360 Derecedir

Bir tavşandan gizlenmek oldukça zordur. Vizyonları yaklaşık 360 dereceyi kapsıyor; bu da arkalarından, üstlerinden ve yanlarından başlarını çevirmeden gelen tehlikeleri görmelerini sağlıyor. Sadece doğrudan yüzlerinin önünde küçük bir kör noktaya sahiptirler.

7. Gerçekten Çok İyi Kazarlar

Gerçekten Çok İyi Kazarlar

Etkileyici arka bacakları sayesinde gösteri için değil, avcılardan kaçmak için tüneller inşa ederler. Guinness rekorlar kitabına giren en yüksek tavşan atlaması yerden 3.26, en uzakta ise 10 adıma ulaştı. Evcil tavşanlara sahip ev sahiplerinin çevikliğini göstermek için tavşan atlama yarışmaları bile var.

8. Dişleri Devamlı Büyür!

Tavşan Dişleri Devamlı Büyür!

İnsan tırnaklarında olduğu gibi, tavşanların dişleri de sürekli büyümeye devam eder. Bir tavşanın vahşi hayatta beslenmesi, diş setini aşındıracak şekilde zarar verir. Ancak yılda en fazla 5 inç hızla büyüyen dişlerini hızlı büyümesi sayesinde telafi edebilir.

9. Kulakları Serinlemesine Yardımcı Olur

Tavşanlar Hakkında

Bir tavşanın kulakları, en başta duyma işlemini sağlar. Kulaklarını 270 derece döndürebilen tavşanlar, 2 mil mesafeden yaklaşabilecek tehditleri tespit edebilirler. Öte yandan büyük boy kulakları olanlar, sıcak bir günde soğuma avantajı yakalar. Yani kulaklarının yüzeysel olarak büyük olması, vücut ısısının serinlemesine katkı sağlar.

10. Tavşanlar Kusmaz!

Tavşanlar Hakkında

Tavşanlar hakkında bir diğer gerçek, kusmadıklarıdır. Pek çok hayvan, insanlar gibi kusma eylemi gerçekleştirebilir. Ancak tavşanlar da kusma işlemi görülmez. Çünkü yemek borusu kasları, tek yönlü çalıştı için kusamazlar.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
54
Beğen
Mutlu Mutlu
41
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
36
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
6
Olamaz
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Komik Komik
8
Komik
İlginç İlginç
36
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!