Tarihten Günümüze En Sağlıklı Şey: Zeytinyağı

3 dk okuma süresi


0
10 Paylaşım
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Anavatanı mezopotamya olan ve gıda kültürümüzde önemli yere sahip, sofralarımız ve sağlığımız için vazgeçilmez bir besin kaynağı zeytinyağı ile yeniden tanışmaya hazır mısınız? Evet sizlerle zeytinyağının faydaları nelerdir? bu konuda bildiklerinizi tazelemek istiyoruz.

Naturel Sızma Zeytinyağı Kalitesi

Dededen kalma zeytinyağı işini markalaştıran, “9. Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması”nda Ödül alan, Orfion Zeytinyağını üreten iki genç Özgür Üzden ve Çerağ Bilgin, bize sağlıklı ve kaliteli zeytinyağını anlattı. Sağlıklı zeytinyağının sağlıklısı olur mu? Olur.

Diğer yağlara göre en önemli özelliği: Zeytinyağını diğer sıvı yağlardan ayıran çok önemli özelliği, zeytin meyvesinin sıkılarak, kimyasal işlem görmeden, katkı içermeyen, doğal elde edilen yağdır. Zeytinyağı, zeytinin çekirdeğiyle birlikte sıkılmasıyla elde edildiği için, diğer sıvı yağların aksine; bir “meyve suyu”dur. Ve hatta meyvesinden yağ elde edilen tek bitki zeytin ağacıdır. Bu nedenle taze sıkılmış portakal suyu gibi, çiğ, saf ve kıymetlidir. Bu meyve suyunun içindeki polifenol ismi verilen pek çok organik madde, adeta bir sağlık iksiri görevi görmektedir. Özellikle ısıtılmadan, hava ile teması en aza indirilerek ve erken hasat (zeytin henüz yeşil ve körpe iken) üretilmiş zeytinyağlarında bulunan yüksek orandaki polifenollerin faydaları saymakla bitmez.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

 • Antibakteriyel ve antiviraldir.
 • Kötü huylu kolesterolü düşürücüdür.
 • Kanseri önleyicidir. İsveç’te dört yılda 61.471 kadın ile yapılan araştırmaya göre günde bir çorba kaşığı zeytinyağı göğüs kanseri riskini yüzde elli azaltmakta buna karşın margarin, ayçiçek, mısır özü yağları riski %69 oranında arttırmaktadır.
 • Kanserle savaşta kullanılan maddeleri içerir. Zeytin, zeytinyağına acımsı tat veren oleokantal ve squalene maddelerinin en çok bulunduğu besin maddesidir. Günde 100 cl alan bir kişinin squalene ihtiyacı karşılanmış olur.
 • Yara iyileştirici ve doku besleyicidir.
 • Sindirim sistemi düzenleyicidir. Bütün bu faydalı özelliklerin korunabilmesi için zeytinyağının sıcaklık, su ve oksijenle teması en aza indirilmelidir.

Nostalji pazarlaması faydalı özelliklerin kaybolmasına sebep oluyor! Son yıllarda taş baskı, çul baskı, sulu baskı gibi isimlerle yapılan nostalji pazarlaması, zeytinyağının bu faydalı özelliklerini kaybetmesine yol açmakta. Çünkü bu üretim yönteminde zeytinyağı sürekli hava, sıcak su ve dış ortam ile temas halindedir. Zeytin hamurunun preslendiği çullar ise az temizlenir. Bu yüzden, sağlığa yararlı özelliklerini kaybetmesinin yanında, bu tür yağların pek çoğu ekşime, kızışma, ransid gibi farklı zeytinyağı problemleri ile aromatik olarak da sofralarımıza kusurlu olarak ulaşmaktadır.

Uzak Durulması Gereken Zeytinyağları

 • Pet şişelerde satılan ürünler
 • Yol kenarında satılan etiketsiz ürünler
 • Pazarlarda satılan sertifikasız veya etiketsiz ürünler
 • Şeffaf renkli şişede güneşte bekleyen ürünler, tadı ekşi, kızışmış, sirkemsi ürünler

Zeytinyağı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 • Riviera zeytinyağı, havalı ismine rağmen kimyasal işlem görmüş bir zeytinyağıdır ve oldukça düşük kalitededir.
 • Zeytinyağı özellikle yemeklerde kötü kokmaz. Kötü kokan bir zeytinyağı var ise, kusurlu ve kötü kaliteli bir yağdır.
 • Zeytinyağının rengi kalitesini göstermez. Öyle ki, kalite yarışmalarında koyu renkli bardaklardan tadım yapılır.
 • Taş baskı üretim yöntemi kalite ve lezzeti zedeleyici, modernlikten uzak ve iyi işletmelerce terk edilmeye başlanmış bir üretim yöntemidir. Yağ sürekli olarak hava ile temas halindedir. Yağ ortamdaki kötü kokular, pislik vs maruz kalmaktadır.
 • Zeytinyağının asit oranı, tadarak anlaşılamaz.
 • Siyah zeytin yeşil zeytinin olgunlaşmış halidir. Erken hasat yağlar yeşil yani körpe zeytinden elde edilen yağlardır. Çiğ tüketime uygun olup yararlı maddeleri en çok ihtiva eden yağdır. Yemeklerde ise olgun hasat yağlar tercih edilmelidir.

Zeytinyağında Olmazsa Olmazlar

 • Zeytinyağı çabuk bozulur. Bu nedenle ışıktan, sıcaktan uzak tutulmalı, ağzı sıkı sıkı kapatılmalıdır.
 • Zeytinyağı soğuk sıkım olmalıdır. Aksi takdirde ne yararlıdır ne de lezzetli.
 • Koyu renk cam şişelerde ve tenekelerde satılan zeytinyağları alınmalıdır.

Lezzet Tavsiyesi: Servise hazır yemeğin üzerine erken hasat zeytinyağı gezdirildiği takdirde yemeğin lezzetine lezzet katacaktır. Özellikle zeytinyağlı yemeklerde güzel bir zeytinyağı lezzetin tamamlayıcısıdır.

Yazar: Özlem Süer


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?