Tarihi nasıl öğrenmeliyiz?


Tarihi nasıl öğrenmeliyiz?
Tarihi nasıl öğrenmeliyiz?

Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum itibariyle çok kültürlülüğünün tarihsel olarak nereden geldiğini bilmek zorundasınız. Hepsinin üzerinde fikir edinmek, tarih ve coğrafyayı iyi bilmek durumundasınız; bulunduğumuz coğrafya bizi buna mecbur bırakıyor.

Tarihi nasıl öğrenmeliyiz?

Kronolojiyi severek senkronoloji yaparsanız tarih zevk veren bir bilgi birikimi sağlar size. Kronoloji tarihsel sıralama demektir, tarihte kronolojiyi sevdirecek kıyaslamalar vardır. Senkronoloji ise eş zamanlama demektir. Yani aynı tarihte diğer ülkelerde neler oluyor bunları da incelemek lazım.

Tarihi bu şekilde öğrendiğiniz takdirde daha kolay anlıyor ve öğreniyor olacaksınız. Zaten senkronizasyon (eş zamanlama) yapmadan, pek çok hususu anlamanız mümkün olmayacaktır. Yani daha çok işin içine girmelisiniz.

Yoksa Mustafa Kemali İngilizler iş başına getirmişler diye biri laf eder, (inanılacak şey değildir). 1920’lerin Avrupa’sını tetkik ve mütalaa etmeden hiçbir şekilde İstiklal Savaşını, Ankara hükümetini tasavvur ve tasvir edemezsiniz. Sonra yanlış bilgilerle oyalanır durursunuz.

Tarihe böyle bakmaya başladığınız zaman o sıkıcı bulutların arkasındaki kapı size açılacaktır. Çünkü bir yerden mutlaka bir yakınlık bulursunuz ve size o sene içindeki geniş fütuhatanı hatırlatır tarih… Aksi takdirde hafızası olmayan toplumların nerelere gideceğinin, sürükleneceğinin dahası neler yapabileceğinin hesabı olamaz. Öyleyse artık balık hafızalı bir toplum olmaktan çıkmalıyız!

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim