Tarih-i Futbol ve Kuralları

1 dk okuma süresi


8
7 Paylaşım, 8 puan
Futbol Tarihi
Futbol Tarihi

Futbol tarihi, MÖ 300-200 yıllarına dayanıyor. Çin’de ortaya çıkan ve günümüzdeki futbola benzeyen cuju, oynanış bakımından futbola benzediği için ilk futbol oyunu olarak kabul edilmektedir. Yıllarca dünyanın çeşitli yerlerinde futbola benzeyen oyunlar oynansa da modern futbol kuralları ilk olarak 1863 yılında Futbol Birliği tarafından sistemleştirilmiştir. Günümüze kadar birçok değişikliğe uğramış ve futbolun uluslararası alandaki yönetim teşkilatı olarak Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği kurulmuştur.

Futbol, 22 oyuncudan oluşan iki takım arasında, kendine özgü küresel bir topla oynanan takım sporudur. 21. yüzyıl itibarıyla 200’ün üzerinde ülkede 250 milyonu aşkın oyuncu tarafından oynanmaktadır.

Dünyadaki en popüler spor olmakla beraber, 90 dakikadan oluşan maçlarda karşı takımdan daha fazla gol atmayı başaran takım galip gelir. Bazı organizasyonlardaki kurallara göre normal süresi berabere tamamlanan maçlarda iki devre halinde 15’er dakikalık uzatma dakikaları, eşitliğin bu sürede de bozulmaması durumunda penaltı atışları sonucunda galip gelen taraf belirlenir.

Futbol maçları dikdörtgen şeklindeki, yapay veya gerçek çimle kaplı sahada oynanır ve sahanın kısa kenarlarının ortalarında birer kale bulunur. Oyuncuların amacı ise, temelde ayak olmak üzere eller ve kollar hariç vücudunun belirli kısımlarını kullanarak topu karşı takımın kalesinden geçirerek gol atmaktır. İstisnai olarak her iki takımın kalesini koruyan kaleciler, kendileri için belirlenmiş alanların sınırları dahilinde ve ceza alanı olarak adlandırılan bölgede topa elle müdahale edebilmektedirler. Topun; sahanın uzun kenarlarından saha dışına çıkması durumunda topa son olarak hangi takım oyuncusu temas etmişse karşı takım tarafından taç atışı kullanır. Kısa kenarlarından dışarı çıkması durumunda ise köşe vuruşu yada aut atışı yapılarak oyun yeniden başlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)