Tablet bir oyuncak mı?


TABLET
TABLET

Eğitimin teknoloji ile desteklenmesinin kaliteyi yükselteceği muhakkak. FATİH Projesi ile yapılmak istenen de başlarda eğitimi teknoloji ile desteklemekti.

Gelinen noktaya baktığımızda, içerik üretip eğitimi besleme hedefine, cihaz dağıtmak oturmuş durumda. En son şubat ortasında yapılan, Başbakan’ın iştirak ettiği tablet dağım törenleri gayet güzel gidiyor ama tabletlerin eğitime katkısı bir soru işareti. Çünkü bu işin içerisinde olan eğitimcilerle konuştuğumuzda işin tablet dağıtım törenleri kadar iç açıcı, görkemli olmadığını görüyoruz. Eğitimcilere kulak verdiğimizde bakın neler söylüyorlar:

Tablet bilgisayarla oyuna ayrılan saatler arttı, derse ayrılan saatler ise doğal olarak azaldı. Öğrenci oyun varken derse odaklanmıyor. Uzaktan baktığınızda tablete bakıyor. Öğretmen dersi takip ettiğini sanırken, o oyun oynuyor.

Tablet sayesinde sosyal medyaya daha rahat ulaşılıyor. Her ne kadar sınırlandırılmış cihazlar olsa da çocuklar bu sınırları cüzi ücretlerle kaldırtabiliyor.

Dersler, soru çözümleri, sınavlar tablette olunca ekrana bakma süresi artıyor. Ekrana 15 dakika bakan bir kişinin gözleri yorulurken, tabletler yüzünden gözü sürekli ekranda olan yetişme çağındaki çocukların durumunun düşünülmesi gerekiyor. İleride bazı sorunlar yaşamamak için şimdiden tedbir alınmalı.

Tabletler çocukları ekrana hapsediyor. Yüz yüze iletişim, kitap okuma rafa kalkmış durumda. Varsa yoksa internette gezinme, sosyal medyada vakit geçirme…

Tabletin adı var. Eğitime bir katkısının olduğuna inanmıyoruz. FATİH Projesiyle çocuklar akvaryum balıkları gibi steril bir ortama, sanal bir ortama hapsedilmiş oldu. O kadar ki eskinin çocukları sokaktan eve gelmez, tozun-toprağın içerisinde büyürken bağışıklık sistemi güçlü olduğu için her rüzgarda hastalanmazdı. Şimdikiler pencereyi açsan hastalanıyor. Hemen doktora taşınıyoruz.

Sıraladığım maddeler, öğretmen ve veli eleştirilerinden sadece birkaçı. Haklılık payı yüksek olduğuna inandığım için yazdım. Umarım henüz işin başındayken ileride sorun olabilecek uygulamaların şimdiden tedbiri alınır. Yoksa eğitimin kalitesi yerlerde sürünürken milletin parası cihazlara verilerek sokağa atılmış olacak.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim