Sultan Abdülaziz’in Belgeseli

1 dk okuma süresi


2
7 Paylaşım, 2 puan

1830 yılında Eyüp Sarayı’nda dünyaya gelen Sultan Abdülaziz, 25 Haziran 1861’de ağabeyi Abdülmecid’in vefatı üzerine 31 yaşında Osmanlı tahtına çıkmış ve halk tarafından Sultan Aziz diye anılmıştır. Sultan Abdülaziz Belgeseli, TTK tarafından Abdülaziz Sempozyumu çerçevesinde çekilmiştir.

Sultan Abdülaziz, güreş, cirit ve av sporlarına meraklıydı. Kendisinin tahtta kaldığı sürece en çok üzerinde çalıştığı konu Osmanlı Donanması’nın modernizasyonu idi. Bu nedenle o dönemlerde Avrupa devletlerinden alınan kredilerin çoğu bu konuda harcandı. Gün geçtikçe sayısı artan Osmanlı Ordusu’nun askerlerine yetecek kadar dönemin son model top ve tüfeklerinin de sağlanması Abdülaziz zamanında gerçekleşmiştir.

Mevlevi, hattat, pehlivan, bestekar ve Arapça ile Farsça’ya vakıf olan Sultan Aziz, Batı Musikisi hayranlığını Saray’dan çıkarmaya çalışmıştır. Ekibi, Tanzimat’çıların ileri gelenlerinden olan Ali Paşa ve Fuad Paşa ile daha sonra Yeni Osmanlılar arasında yer alan Mithad Paşa ve arkadaşlarıdır.

Sultan Abdülaziz hükümdarlığı süresince sık sık ülke içi ve ülke dışı temaslarda bulunmuş geziler düzenlemiştir. Yavuz Sultan Selim’den sonra Mısır’ı ziyaret eden ilk ve tek Osmanlı Padişahı Abdülaziz’dir.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sultan Abdulaziz’in babası vefat ettiği zaman dokuz yaşlarındaydı. Ancak ağabeyi Sultan Birinci Abdülmecid, onun eğitimine gerektiği gibi önem verdi.
    Abdülaziz, ok atmayı, ata binmeyi, avlanmayı ve özellikle güreşmeyi çok severdi. Güçlü, kuvvetli ve pehlivan yapılıydı. En iyi pehlivanlarla güreşir ve sırtlarını yere getirirdi.
    Çok iyi Fransızca konuşurdu. Şiire ve müziğe de ilgisi vardı. Kendine ait besteleri bulunmaktadır. Resim yapma kabiliyeti de çok üstün olan Sultan Birinci Abdülaziz, Osmanlı donanmasına ısmarlayacağı gemilerin planını bizzat kendisi çizmiştir…