Sultan 2. Mahmut Kimdir?

1 dk okuma süresi


2
7 Paylaşım, 2 puan
Sultan 2 Mahmut Kimdir?
Sultan 2 Mahmut Kimdir?

Çok güçlü bir hafızaya sahip olan Sultan 2 Mahmut, aynı zamanda gayet soğukkanlıydı. Şahsi kızgınlıklarını affeder ama devlete karşı işlenen suçları asla bağışlamazdı. Çağının modern bilgilerinden haberdardı. Doğu kültür ve dillerine hakimdi. Sonradan Fransızca da öğrendi.

Sultan 2. Mahmut, orta boylu, ince yapılı, yuvarlağa yakın yüzlü, koyu renk gözlü ve siyah sakallıydı. Geniş omuzları onu daha yapılı gösterirdi. Zeki, vakur, enerjik, korkusuz, azimli ve sabırlıydı. Çok sert mizaca sahip olmasına rağmen inanılmayacak derece de alıngandı. Bunda iyi bir şair olmanın da etkisi vardı.

II. Mahmut, musiki ve hat sanatıyla ilgilenmiştir. Kendi eliyle yazdığı bir levha, babası I. Abdülhamid’in türbesinde asılıdır. En küçük ayrıntısına kadar devlet işlerini bizzat takip eder, siyasi belgeler ile yazışma evrakının anlaşılır dili ve yalın ifadesi üzerinde özellikle dururdu. Babıali’ye verilen notaların yapılan tercümelerini anlatım ve satır aralarında gizlenen manalar yönünden incelemeye tabi tutar, yabancı devletlere verilecek bazı önemli resmi belgeleri bizzat kaleme alırdı. Kendisi ve yaptıkları hakkında yabancı basında çıkanları takip eder, bunlardan istifade etmeye çalışırdı.

Sultan 2. Mahmut’un doğumu 20 Temmuz 1785, vefatı 1 Temmuz 1839 ve sultanlığı 1808-1839 yıllarındadır.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir