Stres İle Başa Çıkmanın 16 Yolu

2 dk okuma süresi


3
10 Paylaşım, 3 puan

Stresli olduğunuzu kabul etmeniz, stresin sizin üzerinizdeki gücünü azaltmak için atmanız gereken ilk adımdır. Endişenizi kabul edin ve aklınızdaki tüm olumsuz düşünceler ile yüzleşin. Bu sizde nasıl bir duygu yaratıyor; sizi endişelendiren tehlike ne? Yoksa sadece huzursuz mu hissettiriyor? Tabii ki hayatımızda birazcık stres iş hayatında ve sosyal hayatta başarının anahtarı olabilir (dozu aşılmadığı sürece).

Stresin herkesin hayatındaki tanımı farklıdır. Genelde gelecek endişesi veya hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini düşündüğümüz şeyler için endişe etmekten kaynaklanır.

Kimse aynı sebepten dolayı aynı stresi yaşamaz. Kendi stresinizi bir başka kişinin stresi ile kıyaslamaya çalışmayın. Kendi gücümüzün yapabileceğinden daha fazla çalışmak, yalnızlık hissi, ayrılık acısının verdiği his, ekonomik ve geçim sıkıntısı gibi sıkıntılar stresi tetikleyen birçok sebep daha sayabiliriz.

Stres ile başa çıkmaya dair atabileceğiniz 16 basit adım

 1. Atmanız gereken ilk adım olarak stresli olmanızı hissettiren sebepleri bulun. Kendinizi tanıyın, sakin ve stresli anlarınızı kıyaslayın daha sonra stres kaynağınızı bulun.
 2. Sebepler karşısında gerildiğiniz ve stresli olduğunuz için sizi bekleyen bilinmeyen bir tehlike olduğunu düşünmeyin. Düşüncelerinize ”DUR!” deyin ve onları dağıtın. Size bunu hissettirenin stres olduğunu unutmayın.
 3. Bedeninizi  esnetin.  Esnetmeyi istediğiniz herhangi bir kas için yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak; ayaklarınız ile ayak bileklerinizden başlayıp ardından el bileklerinizi, kollarınızı ve omuzlarınızı esnetip rahatlatabilirsiniz. Daha sonra boyun ve yüz bölgesine odaklanabilirsiniz.
 4. Sabahları veya akşamları sırt üstü uzanın ve sağ bacağınızı sol yana doğru esnemeyi hissedinceye kadar açabilirsiniz. Aynı hareketi diğer bacağınızla da tekrarlayabilirsiniz. Daha sonra dizlerinizi göğsünüze doğru çekebilirsiniz. Bu basit esnetme tekniklerini oldukça yavaş ve hissederek yapmanız zihninizi stresinizden alıp başka bir şeye odaklanmanızı sağlayacaktır.
 5. Dik oturun karnınızı ve sırtınızı normal bir pozisyonda tutarak elinizi midenizin üstüne yerleştirin. Ardından burnunuzdan derin nefes alıp karnınızın ve göğsünüzün nasıl şiştiğine odaklanın. Bunu her yaptığınızda, nefesinizin bedeninizde nasıl dolaştığını hayal edin. Örneğin; ciğerlerinizin hava ile dolması, havanın kendisi, burun deliklerinizden geçişi vs.
 6. İş yerinde veya başka herhangi bir yerde stresinizin en üst seviyeye ulaştığını düşündüğünüz zamanlar muhakkak olur. Bunun için, nefesinizi burnunuzdan 4 saniyede alın, 3 saniye tutun ve ağzınızdan oldukça yavaş bir şekilde verin. Günde üç defa olmak üzere 5 kere bu şekilde derin nefes almak, stresinizi en az seviyeye düşürecektir.
 7. Egzersiz yapın. Evinizde ya da uygun spor salonlarında kendinize en uygun olan egzersizi yapmanız kulağa mantıksız gelse de vücudu gevşetmek için etkili bir yöntemdir.
 8. Gözlerinizi kapatın ve en çok sahip olmak istediğiniz şeyi hayal edin. Hayal etmek zihinsel rahatlama için süper bir yöntemdir.
 9. Negatif insanları hayatınızdan çıkartmanız mümkün olmasa da onlarla birlikte geçireceğiniz zamanı en aza indirebilirsiniz.
 10. Kendinize olumsuz şeyler söylemeyi bırakın.
 11. Herhangi birine güzel bir söz söyleyin.
 12. Bazen gökyüzüne bakın.
 13. Evinizde ya da mümkünse iş yerinizde canlı çiçek bulundurun. Çiçeklerinizi sulamak ve onlarla konuşmak için küçük zamanlar ayırın.
 14. Kötü alışkanlığınız var mı? Kötü olduğunu düşündüğünüz bir alışkanlığınızı bitirin.
 15. Kişisel bakımınızı ihmal etmeyin ve görünümünüze özen gösterin.
 16. Bazen ayağa kalkın derin nefes alın ve vücudunuzu esnetin.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir. Emeğe saygı lütfen :)