Stefan Zweig Kimdir? Eserleri Nelerdir?

2 dk okuma süresi


16
9 Paylaşım, 16 puan

1881 yılında Viyana’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Stefan Zweig, Avrupa’nın hızlı değişimine tanıklık etti. 1934’te Nazi baskısı sebebiyle Avusturya’dan ayrıldı, önce İngiltere’ye sonra Brezilya’ya göç etti. Santranç, Amok Koşucusu, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu gibi eserleri ona büyük ün kazandırdı. Ölümü ise, çok ilginçtir, Avrupa’nın Hitler’e köle olduğunu görerek umutsuzluğa kapılıp, ikinci karısı ile beraber 1942’de intihar etmiştir. Ever şimdi, Yazar Stefan Zweig Eserleri listemizi hep birlikte inceleyelim.

1. Amok Koşucusu

Stefan Zweig Eserleri Nelerdir?

İş bankası kültür yayınlarının güzel kapak tasarımlarıyla okuma şevkinizi arttıracak 60 sayfalık kısacık ama muazzam bir anlatımla dolu dolu bir kitap diyebilirim. Hint adalarına doktorluk yapmak için giden bir adamın yalnızlıktan bunaldığı psikolojik olarak zorlandığı bir zamanda muayehanesine gelen genç güzel ve kibirli bir hanımın, ukala bir tavırla doktorumuzdan yardım istemesiyle başlıyor hikaye… Yardım etmeyi kabul etmeyen doktorumuz ise, pişman olur ve bu pişmanlık yardım etme takıntısına dönüşür. Baştan sona yaşanan psikolojik değişime şahitlik edip yer yer sinirlenip, bazende üzüleceğiniz bir hikaye olacak.

2. Ay Işığı Sokağı

Satranç Kitabı

Kısa kısa 5 farklı öyküden oluşan, öykülerin her birinde çeşitli psikolojik değişimleri masaya yatırıp merakınızı hep zirvede tutmuştur. İçlerinde en beğendiğim hikaye ‘Nişan’ oldu. Bu iki sevgilinin nişanı değil askeri bir sembol. Her bir öyküde karakterler gibi sizde farklı değişimler yaşayacak Zweig’in kaleminden payınıza düşen depresyonu alacaksınız.

3. Korku

Stefan Zweig Kimdir

Kitaplarında yarattığı karakterler ile anlatmak istediği duyguları okuyucunun içine işlemeyi, iliklerinde hissettirmeyi çok iyi başarıyor Zweig. Başarmanın yanı sıra derin bir zevk duyduğuna eminim. Kitabın konusuna gelince, normalde çok utangaç ve toplumun ne dediğine fazlasıyla önem veren, evli bir genç kadın kocasını bir müzisyenle aldatıyordur. Bir gün sevgilisinin yanından mutlu mesut ayrılıp binadan çıkacakken bir kadınla karşılaşır. Karşılaştığı kadın kendisini erkek arkadaşını ayartmakla suçlar ve bunu kocasına anlatmakla tehdit edip şantaj yapmaya başlar. Kadın içine düştüğü bu durumla korku, vicdan azabı, utanç gibi çeşitli duyguları yaşamaya başlar. Tabi ki bu duyguları sadece kadın değil hepimiz yaşıyoruz.

4. Kızıl

Kızıl Kitabı

Kızıl kitabını okurken kurgudan çok Zweig’in kendi ruh halini okur gibi oldum. Konusu; tıp eğitimi için Viana’ya gelen gencin taşradan metropol kentte uyum sağlamaya çalışırken girdiği bunalımını ele alıyor. Kendini yalnız, özgüvensiz ve beceriksiz görerek günden güne depresyona girişini işliyor. Sonradan fark ediyorsunuz ki tüm bunlar yaşam amacı olmamasından kaynaklı. Dilerim her birimiz bu hayata geliş amacımızı bulur ve ona sımsıkı tutunuruz.

5. Satranç

Stefan Zweig Eserleri Nelerdir?

Stefan Zweig’in bu kitabı, okuduklarım arasında beni en çok etkileyen ve aynı zamanda en çok üzen oldu. Kitap 2. Dünya savaşında bilgi alınması sorgulanması için uzun bir süre odaya kapatılma hikayesini anlatıyor. Şimdi hayal edin içinde yataktan başka bir şey olmayan, kimseyle konuşamadığınız, kimsenin sesini duymadığınız bir odada yıllarca kaldığınızı. Tesadüfen sorguya giderken santraç kitabını görüp saklıyor ve odasına dönünce kitabı okumaya başlıyor. Yıllarca bir odanın içinde santraç kitabını defalarca okuyup her hamleyi zihninde milyon kere canlandırıyor… Ben; o çaresizliği, yalnızlığı, delirmemek için harcanan çabayı gerçekten çok ama çok hissettim. Kitap tabi bununla sınırlı değil, daha geniş yelpazede konu örüntüsü var. Ancak bunu okuyarak sizin keşfetmenizi isterim. Not: Stefan Zweig’in malesef son kitabı çünkü kitabı yazdıktan sonra karısı ile beraber intihar etmiş.

Ayrıca yazar Stefan Zweig, ‘üç buyük usta’, ‘kendileriyle savaşanlar’, ‘kendi hayatının şiirini yazanlar’ isimli eserleri de kaleme almıştır. Psikolojik karakter analizleri okumayı seven biriyseniz, bu liste işinize yarayacaktır. İyi okumalar dileriz!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak