Şşş! Sessizce Anlaşalım!

2 dk okuma süresi


10
10 Paylaşım, 10 puan

Son zamanlarda işitme yetersizliği bulunan bireylerin sayısı artmış durumda. Amacımız bunu bir eksiklik olarak göstermek değil tabi ki. Aksine farkındalık yaratarak yardımcı olmaya çalışmak. Evet yardımseverlik. Fazlasıyla uzak kaldığımız bir terim değil mi? Ekmek elden su gölden nasılsa ooooh. Empati sanatını bile devre dışı bırakıyor ne yazık ki. Ama olsun! Ne kadar anlamaya çalışırsak o kadar anlaşırız değil mi? Hani şey gibi düşünmek lazım, böyle yurtdışından biriyle tanışıyorsun da dilini bilmiyorsun ama anlaşabilmek adına kırk takla atıyorsun gibi. Neden bu konu derseniz “Hiçbir engelim yokken neden işaret dili öğreneyim ki?” cümlesi büyük etken oldu. Bu konuyla ilgili sizleri biraz meraklandırabilmek, aydınlatmak ve öğrenmeye teşvik etmek için bu yazıyı hazırladım.

Evet, işaret dili! İşaret dili derin ve dallı budaklı bir konu. Engellerden, istatistiklerden, psikolojiden, devlet politikalarından ve tabi ki iletişimden bahsetmeden sadede gelmek zor ama kısa ve öz tutacağım anlatılmak isteneni… İşaret dili nedir peki? İşitme veya konuşma yetersizliği olan bireylerin aralarında iletişim kurabilmek için el hareketlerini, yüz mimiklerini ve bir bütün olarak vücut dilini kullanarak oluşturdukları sessiz, görsel bir dildir. İşaret Dili pandomim gibi bir sözsüz tiyatro algısı da doğru değildir. Dikkatinizi çekmek istediğim bir konu da işaret dilinin sadece el ve kol hareketlerinden oluşmadığıdır. Mimik, yani yüz ifadesi ve beden hareketleri de bu dilin bir parçası hem de en önemli parçası bilin istedim.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünya nüfusunun yaklaşık %10’unu engelli bireyler oluşturuyor. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından Devlet İstatistik Enstitüsü’ne yaptırılan “Türkiye Özürlüler Araştırması” ise Türkiye nüfusunun %12’sinin engelli olduğunu belirtiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2000 yılı verilerine göre Türkiye’de 89.043 kişi (53.543’ü erkek, 35.500’ü kadın) konuşma engelli. Kısacası rakamlar azımsanacak gibi değil.

İşaret Dili Dersi

Artık bu dili öğrenmek o kadar da zor değil. Bir insanı anlamak isteyene her kapı açıktır. Ben de “SUSTUM” ve bu yolda önemli adımlar atmaya başladım. Bence başlamalıyız da. Bir eğitimci olarak ne yapabilirim diye düşünedururken hemen ışıklar yandı beynimde. İşaret dili kursuna katıldım ve bu eğitimi aldım. Sonra mı? Farkındalık oluşturmak adına birkaç hafta öğrencilerime bunu öğrettim.

Çanakkale haftasında Çanakkale Türküsü’nü işaret diliyle söyledik. Öğrencilerimden gelen tepkilerin bazıları şu yöndeydi: “Öğretmenim artık ben de anlayacağım!” “Öğretmenim şey bu sütlü kurabiyeye benziyor.” “Öğretmenim ben de bir gün duyamazsam da konuşabileceğim.” Ve çoğaltabilirim. Son örneğime dikkat ettiniz mi? Son öğrencimin kurduğu cümleye? “Bir gün ben de DUYAMAZSAM…” işte bu cümle bana yetti. Demek ki başarabilmişim dedim kendi kendime. 30 kişilik bir sınıfta en az 20’sinin yüreğine dokunabildiysem ne mutlu bana. Sağır olursam demedi, duyamazsam dedi. Eğitim sistemimize de bu bakış açısı yerleştirilmeli, gerekirse öğretmenlerimize de bu eğitimler verilmeli ve öğrencilere de verdirilmeli. Bu sayede bilinçli nesiller yetişecek ve empati arka plana atılmayacak.

Sessizlik

Bilinçli nesil yetiştirmek kolay mı diyenlere sesleniyorum: Çabalar tek taraflı kalırsa iki taraf da körelmeye mahkum etmiş olur kendisini. Unutmayalım ki bugünün sağlıklı insanları olarak yarının birer engelli adayıyız. Onların durumunu unutmayalım ki, unutturmayalım. Her günümüzü birinin hayatına OLUMLU anlamda dokunarak geçirelim, ziyan etmeyelim!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?