SpaceX’in Fiziği ve Falcon Heavy İnişi

2 dk okuma süresi


8
9 Paylaşım, 8 puan

SpaceX Falcon Heavy testinin en havalı kısmı, Tesla’nın içinde uzayda uçan Starman olduğunu düşünebilirsiniz. Evet, tabii ki bu bölüm havalıydı. Ama benim için en iyi bölüm, Heavy’in iki taraflı güçlendirici sinin çekim tablasına dönen görüntüleri.

Böyle bir video ile yapabileceğiniz bir dizi güzel fizik işi vardır. İki soruya cevap vereceğim. İlk olarak, bu kamera, motorları açtıklarında yükselticilerden ne kadar uzaktaydı? İkincisi, güçlendiriciler yavaşlarken nasıl bir ivme kazandı?

Yukarıdaki videoyu izleyin ve sesin açık olduğundan emin olun. Roketleri duymadan önce açtığınızı görüyor musun? Aslında birkaç ses var ve her birinin ne olduğundan emin değilim. Birden çok sonik patlama var -biliyorum, ancak roket motorundan önce mi yoksa etrafında gerçekleşip gerçekleşmediğinden emin değilim. Aslında, Falcon Heavy’in sesleri çok hoş bir dinletiye sahiptir- kulaklıkla dinleyin.

Öyleyse, gerçekten yüksek sesin motorların açıldığından olduğunu varsayalım. Onları duymadan önce görüyoruz çünkü ışık sesten daha hızlı ilerliyor. Aslında, motorlardan gelen ışığın sıfır zamanda fotoğraf makinesine girdiğini varsaymak delilik olmaz en azından ben de bunu yapacağım. Bu, roketleri görüp onları duyan arasındaki zamanın, bir miktar uzaklığa ses gelmesinden kaynaklandığı anlamına gelir. Sesin hızını ve zaman farkını bilerek mesafeyi hesaplayabilirim. Normal şartlar altında ses hızı yaklaşık 343 m/s’dir. Videodan flaş ve ses arasındaki zaman yaklaşık 9.8 saniyedir.

Mesafenin Hesaplanması

speedsoundcalc

Bu oldukça yakın görünüyor, sadece 2 mil uzakta. Ama bu aynı zamanda ne kadar gürültülü olduklarını gösterir. Şimdi, bu mesafeyi kullanabilir ve gözlem yapan kameranın tam yerini bulmaya çalışabilirsiniz. Oh, işte bir ödev sorusu isterseniz denemeniz gereken bir şey var: Roketlerin kapanma zamanı ile kamera sesleri duymayı bırakan arasındaki farka bakın. Bu, kameralardan açılış noktasına olan mesafeyi bulmak için kullanılabilir (havada roket mesafesi değil). Daha sonra, roketler açıldığında roketlerin yüksekliğini hesaplamak için bunu kullanabilirsiniz.

Şimdi ikinci soru için: İniş aşaması sırasında roketlerin hızlanması neydi? Ben bir varsayımla başlayacağım roketler roket ateşleme anında ses hızıyla ilerliyorlardı. Bu muhtemelen tam olarak doğru değildir, ancak o hızın çevresinde olmalıdır. İhtiyacım olan diğer şey hızlanma zamanı. Hem roketler ne zaman yandığında, hem de aşağıya dokunduklarında görmek çok zor değil. Bundan 15,6 saniyelik itme süresi buluyorum.

accelcalcfalcon

Hızlanma, hız değişiminin zaman değişimiyle bölünmesi olarak tanımlanır. İlk hızı tahmin ettim ve son hız açıkça sıfır. Bu, ivmenin şu olacağı anlamına gelir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
19
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)