Sosyal Medyada Lider Markalar Neler?

2 dk okuma süresi


7
10 Paylaşım, 7 puan
Sosyal Medya Liderleri
Sosyal Medya Liderleri

L2 dünya çapındaki 382 markanın dijital ortamda performanslarını belirlemek için bir araştırma yaptı. 17 platformdaki sekiz dikeyden seçim yaparak, her markanın ortalama yedi sosyal medyada aktif olduklarını ortaya koydu.

Araştırmacılar aynı zamanda çok fazla sosyal platformlarda var olmanın hayranlar ile daha çok bağlılığı garantilemediğini gördüler. Yerel ağların Facebook ve Youtube gibi büyük sitelerden daha güçlü sosyal varlık ve daha iyi sonuçlar elde ettiklerini gördü.

Sosyal platformların işlerini bambaşka bir seviyeye yükseltebilmek için, tüketici markalarını kullanarak çevrimiçi varlıkları geliştirme yolunu denediklerini gördü. Neredeyse tüm markaların şu üç sitede aktif oldukları görüldü: Facebook, Youtube ve Instagram.

Sosyal sitelerde tüketici markalarının performansları incelendiğinde adidas’ın 13 sosyal ağda faaliyet gösterdiği ve açık liderlik ettiği görüldü. Ardından sırasıyla: Gap, Uniqlo, Honda, Asos ve Toyota markaları 12 platformda performans göstererek onu takip ettiler.

Sosyal Medya Platformları

Ortalama 9,8 platformda varlık gösteren otomotiv markaları ise en aktif markalar olurken, onları 8,2 platformla moda markaları izlediler. En düşük aktifliği ise 5,5 ile kişisel bakım ve 5,4 ile bira markaları oldu.

Şaşırtıcı bir şekilde sosyal sitelerde en çok varlığa sahip olan hayran kitlesi ve bağlılıkta liderliği elde edemedi. Bu bölümde en iyi performansa sahip olanlar: Dior, Chanel ve Burberry oldu.

Zuckerberg’in sahip olduğu diğer bir sosyal site Instagram’ın benimsenme oranları geçtiğimiz yıllara oranla %18 artış yaparak inanılmaz bir şekilde arttı. Bugün %90’lara varmış durumda ki bu oran gerçekten çok büyük.

Görsel tabanlı pinleme sitesi Pinterest, blog platformu Tumblr ve Vine karışık sonuçlar verdi. Geçtiğimiz yılda 24 marka sahibi Tumblr’ı terk etti (bloglarını kendi sitelerinde tutmayı tercih ettiler), Vine’daki hesap sahiplerinin %55’i bu dönemde hiçbir şey paylaşmadı. Bu arada Pinterest de, mutlak bağlılıkta artış göstermeyi başaramadı.

Sosyal Medya Katılımları

Aynı zamanda raporda bazı markaların zamanlarını, paralarını ve enerjilerini sadece geniş kullanıcı tabanı olan (Facebook ve Youtube) platformlarına harcadığı görüldü. Bu duruma örnek olarak Çin’de Facebook’un varlığı yok sayılacak kadar az. Öte yandan Facebook düpedüz büyüklüğü ve erişimi ile oldukça büyük değer sağladı. Markalar yüksek kullanıcı kitlesi sayesinde bu siteye akın ederken sitenin organik erişimi Nisan 2012’den bugüne %16’dan %7’ye düştü ve halen düşmeye de devam ediyor.

Sosyal ağ devi markaları platformu üzerinde büyük topluluklar oluşturmaya itiyor ancak daha sonraları, hayranlarına ulaşmak için para vermek zorunda bırakıyor. L2’ye göre bu belki de “pazarlama tarihinin en büyük kandırmacası”. Aynı şeyi yapmaya çalışan diğer sosyal platformlar ise Facebook’a rakip olamıyor. Google plus üzerinden bağlılık oranları, geçtiğimiz yıllardan bu yana %98 düştü.

Aylık Aktif Kullanıcılar

Bu Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Sosyal medya sürekli ve hızlı çalkantıların içinden geçiyor. Kendilerini sosyal ağlarda etkin bir şekilde güçlendirmek isteyen tüketici markaları her iki dünyada da görünürlüklerini ve bağlılık oranlarını arttırmak için bu değişen çevreye nasıl ayak uyduracaklarını öğrenmek zorundalar.

Markalar hızlıca değişen sosyal medyada sürekli küçülen bütçelerle en iyi yatırımın geri dönüşünü (ROI) elde etmek için her ağdaki tüm kullanıcıların dikkatini çekmek yerine sadece kendilerini etkin bir şekilde güçlendirmek istedikleri platformları seçmeliler. Hangi platformlar ile birlikte çalışılacağına karar vermeden önce, ciddi bir şekilde düşünülmesi gerekmektedir.

Facebook ve Youtube’un muazzam erişim ve popülaritesi onları marka sahiplerinin en gözde seçenekleri haline getirebilecekken, yüksek potansiyel gibi görünen diğer ağlarda zaman kaybedilmemeli!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)