Sosyal Medya Yönetimini Kolaylaştıran Programlar

2 dk okuma süresi


8
15 Paylaşım, 8 puan

Sosyal medya yönetimi denince aklımıza sadece paylaşımlar yapmak gelmemeli. Sosyal medya hesaplarımızın doğru hedef kitle seçimine yönelik özgün, kaliteli ve uygun anahtar kelimeler ile SEO uyumlu olması gerekmektedir. Daha dikkat çekici paylaşımlar içermesi, daha çok kitleye erişmenizi sağlayacaktır.

Tanıtım çalışmalarınızı planlı ve sistemli bir şekilde yürütüp, topladığınız analizlerle hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz. Sizlere bu konuda yardımcı olacak programları araştırdık. Yararlı olacağını düşündüğümüz pratik ipuçlarını 5 başlık altında sunacağız. Hadi inceleyelim!

1. Sosyal Medya Yönetim Programları

Sosyal Medya Yönetim Programları

Öncelikle birden fazla platformda sosyal medya hesabınız varsa, hesaplarınızı tek yerden yönetmekle başlayın. BUFFER, HOOTSUITE, TWEETDECK, POST PLANNER gibi siteler size bu imkanı sağlıyor. Hesaplarınızı entegre ederek, eş zamanlı ya da ileri tarihli olarak paylaşım yapabilir ve yapılan yorumları cevaplayabilirsiniz. Ayrıca paylaşımlarınızı taslak haline getirebilir, yayınlanma tarihi ve saatini önceden ayarlayabilirsiniz. Sistem otomatik olarak bu işleminizi zamanı geldiğinde gerçekleştirecektir.

2. Sosyal Medya Ölçümleme ve Analiz

Sosyal Medya Yönetimi

Hedef kitlemizi belirlemeye geldik! Ne türde paylaşımlar yapmalı, hangi anahtar kelimeler size uygun vb. analizler yapmanızı sağlayacak siteler mevcut. SOCIAL MENTION, SOCIAL SEARCHER, BOOMSOCIAL, SPROUT SOCIAL gibi sosyal medya ölçümleme siteleri size faydalı olacak. Doğru hedef kitlesini, cinsiyet ve yaş belirleme gibi nereye hitap edeceğinizi seçmenize olanak sağlar. En uygun anahtar kelimeleri bu sitelerden araştırarak, rakip analizlerinizi yaptıktan sonra kaliteli bir post hazırlayabilirsiniz. Unutmayın, doğru analiz, doğru strateji demektir.

3. Fotoğraf ve Video Düzenleme

Fotoğraf ve Video Düzenleme Programları

Analizleri yaptıktan sonra, sıra elde ettiğimiz sonuçlar çerçevesinde yayınlanacak resim ve videoları ayarlamaya geldi. Bunun içinde ADOBE PHOTOSHOP, SPARK ADOBE, PICLAB, PICASA, VIDEOSHOP, CANVA gibi programlardan faydalanabilirsiniz. Bu fotoğraf ve video düzenleme programlarını kullanarak, daha dikkat çekici bir post hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız resimlerde telif hakkında sorun yaşamamak için FREEPIK, PIXABAY, PXHERE, PEXELS gibi ücretsiz resimler paylaşan siteleri kullanabilirsiniz.

4. Anahtar Kelime Seçimi ve SEO Uyumu

Doğru Anahtar Kelime Seçimi ve SEO Uyumu

Paylaşımlarınız için bir diğer önemli madde, anahtar kelime kullanımı ve SEO uyumudur. Sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız tanıtım ve reklam çalışmalarını SEO ile üst sıralara yükseltebilirsiniz. Paylaşımlarınızı arama motorlarında üst sıralara çıkarmanız demek, sosyal medya platformunda daha popüler hale gelmeniz demektir. İçeriklerinizin özgün olup olmadığını KOPYAKONROL, SMALLSEOTOOLS, DUPLICHECKER gibi sitelerden kontrol edebilirsiniz. Oluşturacağınız içerikte belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanmayı unutmayın. Bu anahtar kelimeler, sosyal medya hesaplarınızın kullanıcılar tarafından fark edilmesini, üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

5. İş Takibi ve İletişim Araçları

İş Takibi ve İletişim Programları

Günlük hayatta bir sürü işle uğraşırken, yapacaklarımızın zihnimizi meşgul etmesi bizi telaşlandırmaktadır. O an, üst üste sorunla da karşılaşabiliriz. İşte takviminizi planlamanıza yarayacak TRELLO, CUBICL gibi iş takibi programlarını kullanın. Ayrıca ekibinizle iletişim ağınızı hızlı ve pratik bir şekilde oluşturacak SLACK, YAMMER, PODIO gibi çeşitli programları kullanabilirsiniz. Böylelikle, iş akışınızı daha planlı ve sistemli bir şekilde yönetip, zamanınızı daha verimli hale getirmiş olacaksınız.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç