Sosyal Medya Savaşları ve Piyonlar

2 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan
Sosyal Medya Savaşı
Sosyal Medya Savaşı

Basın sektöründe birçok kademede görev almış bir arkadaşım “sosyal medyanın gündelik siyasete ve gündem belirlemeye yüzde kaçlık bir etkisi vardır?” diye bir soru sordu. Bunu şimdilik kesin olarak ölçmenin zor olduğunu söyledim ve bence %15’lik bir etkisi vardır dedim. Abarttığımı düşündü ve %15’lik etki için en az 10 yıl geçmesi gerektiğini söyledi. Orta yolu bulamadık. Fakat bir konuda hemfikirdik. Sosyal medya artık geleneksel medyayı yönlendirebiliyordu. Geleneksel medya üzerinden de toplumsal algıya yönelik büyük bir etkisi kesinlikle vardı.

Böyle Olur Bu Zamanın Savaşı
Twitter üzerinde trend topic savaşları yaşanıyor. Artık cemaatler, sivil toplum örgütleri, bedelli askerlik isteyenler, atanamayan öğretmenler, karşılıklı takip yaparak takipçi sayısını artırmak isteyenler örgütlü bir şekilde sosyal medyayı kullanıyor. TT listesine girebilmek için gün ve saat belirleniyor. Twitter fenomenleri dediğimiz çok popüler hesaplardan destekler isteniyor. TT listesine girenler bir nebze seslerini duyurmuş oluyor.

Güncelleme ve Pazarlama
Tam bu noktada şu bilgiyi de vermek gerekiyor. Bu sayfalardaki yazıları okuyanlar bilir. Geçen sayıda TT listelerinin önemsiz olduğunu ve mobil kullanıcıların o listeye bakmadığını yazmıştım. Fakat Twitter aralık ayında bir güncelleme yaptı. Bu güncelleme ile butonların yeri değişti ve bazı yeni özellikler geldi. Bana göre bu güncellemenin en önemli etkisi TT listeleri üzerinde oldu. TT listeleri artık kolayca ulaşılabilir bir yere getirildi. Benim de bu listelerinin önemsiz olduğuna dair fikrim böylece güncellenmiş oldu. Twitter kendisinin “sponsorlu” olarak sattığı etiketleri (hasthag) görünür kılmak için Twitter kullanıcılarına da böyle bir alanı açmış oldu.

Harp hile midir?
Gündem yoğun ve Twitter kullanıcısı çok olunca artık TT listelerine girmek çok zorlaştı. Önceden Twitter üzerinden organize olan kullanıcılar bile istedikleri konuyu saatlerce gündemde tutuyordu. Fakat artık bunun imkanı kalmadı. Bu da sosyal medya ajanslarını ve kullanıcılarını bence pek ahlaki olmayan yollara itti. Sahte hesap kullanımı bunlardan ilk akla geleniydi. Bir sistem üzerinden otomatik olarak açılan sahte hesaplara bir kişi istediği tweetleri attırarak TT listesine girmeye başladı. Fakat az biraz sosyal medyayı tanıyan kişiler küçük bir arama yaparak bu hileli yöntemleri ortaya çıkarmakta gecikmediler.

Bunun en ilginç örneği belediye başkanı adayları açıklanırken yaşandı. Bir siyasi parti adaylarını açıklarken aday gösterilen bir siyasetçi birdenbire TT listesine yerleşti. Bunun üzerine Twitter’da bazı hesaplar bunun ajans işi olduğunu ve sahte hesaplar üzerinden yapıldığını belgelediler. Siyasetçimiz hiç anlamadığı bir alanda gündeme gelmek isterken sahteci(!) gibi olumsuz bir intiba bıraktı. Burada siyasetçinin belki de hiçbir suçu yoktu. Muhtemeldir ki sosyal medyacıları seni TT listesine sokacağız diyerek dünyanın parasını talep ettiler ve yöntemlerini hiç açıklamadılar.

Aman Şifreleri Kaptırma!
Sahte hesaplar dedik ama olayın bir diğer boyutunu da unutmamak gerekiyor. Çalınmış veya gönüllü olarak birilerine teslim edilmiş hesaplar…

Bazen Twitter’da hiç beklemediğiniz birinin hiç beklenmedik bir RT yaptığını veya çok garip bir tweet attığını görürsünüz. Sorduğunuz zaman haberinin olmadığını söyler. Burada sistem şöyle işlemektedir. Birileri insanların merak duygularını cezbeden bir uygulama yazar. “Profiline kim baktı?” “Seni kim takip etmeyi bıraktı?” gibi cümlelerle pazarlananlar bunlardan en yaygınıdır. Siz bu uygulamaya izin verdiğiniz zaman otomatik olarak “benim adıma tweet at” “benim adıma Retweet yap” “benim adıma birilerini takip et” izinlerini vermiş olursunuz. Asıl curcuna bundan sonra kopar. Ne yaptığınızı ve hangi izinleri verdiğinizi bilmediğiniz için hesabınızdan tuhaf tweetler atılmaya başlar. Hiç tanımadığınız kişileri takip etmeye başlarsınız. Çünkü hesabınız webmasterların cirit attığı sitelerde pazarlıklara malzeme olmuştur.

Gençdoku Dergisi ~ Cesur KÜÇÜK
Sayı: 56 ~ Ocak 2014


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?