Sosyal Medya Neden Yaygın?


Sokaklarda ellerinde cep telefonu ile gezen insanlar, her dakika elinde ki telefona bakan gençler, günün önemli bir vaktini sosyal medya gruplarında gezinerek vakit geçiren insanlar, yaşadığımız son on yılın, herkes tarafından görünüp şikayet edilen bir fotoğrafı.

Başta facebook, twitter gibi sosyal paylaşım siteleri, neden bu kadar ilgi gördü? Üzerinde ciddi analizler yapılması gereken bir sorudur bu. Biz yetişkinler dahil, hayatımıza dair birçok şeyi, sosyal medyada paylaşıyor, paylaşma ihtiyacı duyuyoruz.

Her şey, kendi zaman diliminin ihtiyaçları içerisinde ortaya çıkıp, kabul görüyor aslında. İnsanın yaratılıştan gelen ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçları giderilmeyince, farklı yollardan bu ihtiyacını gideriyor.

Gençler Konuşmak İstiyor!
Konuşmak, insanın en temel ihtiyaçlarından birisidir. Dertleşmek, muhabbet etmek, hasbihal etmek, gibi kelimelerle anlattığımız bu insani ihtiyaç, gerçek ortamlarda giderilemeyince, sanal ortamlarda yapılıyor. İnsanın kendini ifade etmek ve konuşma ihtiyacı vardır.

Kemal SAYAR bir yazısında, çay ve muhabbeti anlatıyor. Anadolu’nun her şehrinde çay ocakları vardır. İnsanlar oralarda buluşup muhabbet ederler. Çay bahanedir aslında. Aile ve komşu ziyaretlerimizde de demlenen çay, muhabbetimizin merkezinde durur. ‘Çay muhabbeti’ kültürümüzün bir ürünü olmakla beraber, muhabbet etmek, konuşmak, sohbet etmek, her insanı ihtiyacıdır.

Yalnızlığın yaşam biçimi haline dönüştüğü Avrupa’da ‘çay muhabbeti’ diye bir şey yoktur. Bize özgü olan çay demlemek, aslında muhabbeti demlemek anlamına geliyor. Çay muhabbeti olmayan yalnız insan, poşet çayı icat etmiştir. Poşet çay, muhabbeti kaybeden, yalnızlığını yaşayan batı kültürünün bir ürünüdür.

Almanya’ya sonradan gidip, ‘Almanca konuşma antrenmanı’ yapmak isteyenlere, parklarda oturan yaşlı Almanlara selam verip, yanlarına oturmaları tavsiye edilir. Çünkü yalnız kalıp konuşacak kimsesi olmayan yaşlı almanlar, yanlarına birisi gelince, uzun uzun muhabbet ederler. Böylece, Almancasını geliştirmek isteyen kişi için, antrenman yapma fırsatı doğmuş oluyor.

Gençler Beğenilmek İstiyor!
Etrafında ki insanlar tarafından sürekli eleştirilen, hiç takdir edilmeyen gençler, sürekli eleştirildikleri kişi ve ortamlardan kopuyorlar. Evde anne babası, okulda öğretmenleri, mahallede akrabaları tarafından sürekli eleştirilen gençler, kendilerini gösterecekleri ortamlar arıyorlar.

Facebook gibi sitelerde ‘beğen’ tuşunun varlığı, insanın beğenilme ihtiyacından kaynaklanıyor. Yakın çevresinde muhabbet görmeyen, sözleri takdir edilmeyen gençler, kendilerini sosyal medyada ifade edip, takdir toplama, ilgi çekme gayreti içinde giriyorlar.

‘Bugün paylaştığım şey, yüzlerce beğeni aldı’ veya ‘Son paylaştığım sözün kaç RT aldığını gördün mü?’ gibi cümleleri gençlerden çok sık duyarsınız. Paylaştıklarının beğenilmesi ve tekrar paylaşılması, gençlere kendini beğendirme ve ifade edebilme duygusu yaşatıyor.

Bu duyguyu evinde, okulunda, çevresinde yaşayamayan gençler, kendilerini ifade edebildikleri ortamlarda vakit geçirmeyi tercih ediyorlar.

Facebook’ta kendisi gibi düşünen insanlarla arkadaş olup muhabbet eden gençler, twitter’da ilgilendikleri, düşüncelerini merak ettikleri insanları takip ediyorlar.

Evdeki Muhabbet!
Sürekli tebessüm eden ve hayata pozitif bakabilen bir iş arkadaşım vardı. Hayata gülümsemesi, hiçbir iş ve olaydan şikayetçi olmaması, etrafına enerji dağıtıyor olması dikkatimi çekmişti. Zaman zaman bu halini merak ettiğimi kendisine söylerdim. Birlikte çalıştığım süre içerisinde, aile hayatına dair paylaştığı bir olay, benim aradığım cevabı bulmamı sağladı.

‘Bizim evde akşam yemekleri en az iki saat sürer’ diye söze başlayınca, ‘Nasıl yani?’ diye sormuştum. Çocukluk yıllarından bu yana, onlarda bir aile geleneği olan akşam yemeği ve muhabbetlerini anlatmıştı bana.

‘‘Bizim evde akşam yemekleri aile toplantısı gibi yapılır. Annem misafir odasında ki sofrayı donatır, çayımızı demler ve biz başlarız muhabbete. Yemek, çay ve meyve servisi arasında, herkes gününü anlatır. Babam işlerini, annem ev ve komşu muhabbetlerini, biz işyerinde veya okulda yaşadıklarımızı paylaşırız o sofrada. Kardeşimin taklitleri, ablamın esprileri akşam muhabbetlerimize tat verir. Ben kendimi bildim bileli, babam haberlerini izledikten sonra, annemin ‘Haydi sofraya!’ cümlesini duyarım. İki saatten önce kimse kalkmaz o sofradan.’’

Evinde böylesi bir muhabbet ortamında büyüyen iş arkadaşımın, muhabbet ihtiyacını evde gidermesinin huzurunu yüzünde görebiliyordum. Yüzü gülen, hayata pozitif bakan, sosyal medyayı yaşıtlarına göre çok daha az kullanan o arkadaşım, aile içi muhabbetin ve kendini doyasıya ifade edebilmenin insan psikolojisine katkısını yendin gösterdi bana.

  • Biz gençleri takdir etmezsek, takdir gördükleri yerleri, bize tercih ederler.
  • Biz gençleri dinlemezsek, gençler kendilerini dinleyen / dinlemek zorunda kalan yerleri tercih ederler.
  • Biz gençlerle tartışmazsak, gençler rahatça tartışmalarda kendilerini ifade edebildikleri ortamları tercih ederler.
  • Biz gençlerle konuşmazsak, gençler rahatça konuşabildikleri ortamları tercih ederler.

İslami Hayat Dergisi ~ Said ÇAMLICA
Sayı: 20 ~ Ekim 2013

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gündemi uluslararası boyutta takip edebilmek için, artık teknoloji ve internetin imkanlarından yararlanmak şart! Artık bu hizmeti, facebook, twitter gibi sosyal iletişim ağları hızlı bir şekilde kitlelere ulaştırabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken ise, sahte(feyk) hesaplardan kaçmak ve bizzat doğru kaynaklarından takip etmek! İnternet tabanlı sosyal medya siteleri, global dünya üzerinde yüz milyonlarca insanı kapsayan ve üzerine pek çok tartışmalar yürütebilen toplumsal bir fenomen haline gelmiş durumda..

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim