Soğuk Kış Günlerinin Sıcak Misafiri: Salep

2 dk okuma süresi


7
9 Paylaşım, 7 puan

Salep, bilindiği gibi soğuk geçen günlerdeki en samimi dostumuz olmuştur. Peki, kış günleri içimizi ısıtan bu içeceğin oluş hikayesini hiç merak ettiniz mi? dergiCE olarak salepin oluş ve sofralara geliş hikayesini sizler için derledik!

Salep Tohumu Yetiştiriciliği

Salep Yetiştiriciliği

Salep tohumu, yüzyıllardır ülkemizde, özellikle Anadolu ve çevresinde yetiştirilmektedir. Ülkemiz dışında da birçok yerde yetiştirilen tohum, açık kahverengi veya kremsi bir renge sahip olup, yumurta (oval) şekildedir. Orkide ailesinde yer alan bu bitki yumru şeklindedir ve tohumu toprak altında bulunur. Kilosu 25 TL, hatta daha fazla ücrete de çıkabilen tohumun üretimi ve satışı zor ve bir o kadar da karlıdır. Hasatı mart ile nisan ayında yapılan tohumu toz halinde satılırsa 120 ile 130 liraya kadar çıkabilir.

Salep Tohumunun Üretim Bölgeleri

Salep Tohumunun Üretim Bölgeleri

Türkiye’nin hemen her bölgesinde yetişebilen salep Ege Bölgesinde biraz daha revaçtadır. Muğla ve Aydın çevresi, Akdeniz Bölgesinde Antalya civarı, İç Anadolu’da Yozgat ve çevresi, Karadeniz’de Kastamonu ve Doğu Anadolu’da ise Van ve çevresi önemli üretim yerleridir. Özenle ekilen salep, filizleninceye kadar birçok evre geçirir. Hasat zamanı ise orkide tam olarak olgunlaşınca titiz bir şekilde bir çapa veya özel yapım kürek ile topraktan sökülür. Daha sonra çıkan yumurtalar yıkanır ve kaynatılır. En son ise kurutulur. Salep tohumu genç yatırımcılar için çok önemli bir fırsat!

Dikkat Edilecek Hususlar!

Soğuk Kış Günlerinin Sıcak Misafiri: Salep

Salep bitkisi yumrusunu dikmeden önce toprağı hazırlamak gerekir. Ekimden önce tarlaya yanmış gübre (keçi, koyun) atılmalıdır. Daha sonra tarlaya 15-20 cm yüksekliğinde ve 70-80 cm genişliğinde küçük setler oluşturulmalıdır. Bu setin oluşturulmasında ki amaç, bitkinin aşırı yağışlarda suların altında kalmasını önlemektir. Yumrular toprağa gömülürken, 5 cm derine ve büyüme noktaları yukarı gelmesine dikkat edilmelidir. Yumrunun dikiminden sonra toprağı hafifçe elinizle örtmelisiniz. Bitki çok fazla su sevmez. Doğal yağışlar bu bitkinin gelişimi için yeterlidir. Bitkinin gelişimi sırasında tek sorun, yabancı otlar ve hayvanlardır. Yabancı otları temizlemek gerekir. Yabani hayvanlar için ise çit vb. önlemler alınabilir. Bitkinin hasat zamanı Nisan ve Mayıs aylarında yapılmaktadır.

Salep Bitkisi Ne Kadar Verim Veriyor?

Salep Bitkisi

Salep bitkisi iyi bakım şartlarında 1’e 2,5 ya da 3 ortalama verim vermektedir. Ancak bu ortalama bitkinin türleri arasında farklılık gösterebilmektedir. Yetiştiricilikte en uygun tür; serapies ve sancta türleridir. 1 dönüm maliyeti ise en az 15-20 bin TL’dir. Başlangıç olarak bu ürün yetiştirilmek isteniyorsa; öncelikle küçük ölçekte başlayıp, kendiniz tohumlarınızı satmadan çoğaltmak daha mantıklıdır. Bu şekilde çoğalttığınız yumruları daha büyük alanlara dikebilirsiniz. Üretiminde 1 dönüm yerden maliyetler çıkarıldığında 10 ile 30 bin TL para kazanabilirsiniz. 1 dönüme 150-200 kg dikilir. İyi bakım şartlarında 400-600 kg ortalama verim alınabilir.

Salebin Kullanım Alanları

Dikkat Edilecek Hususlar!

Çokça sevilen ve tüketilen salep birçok alanda kullanılabiliyor. Örneğin dondurmanın hammaddesi olan salep, sadece işlenerek tüketilmiyor. Öksürüğe karşı bir ağrı kesici, akciğer, solunum yolu rahatsızlıkları gibi birçok alanda yardımcı. Dahası ise doygunluk veriyor. Özellikle çocuklarda ishal kesici, kuvvet verici ve gıda olarak kullanılmaktadır. Soğuk algınlıklarında, adet düzensizliğinde, kemik erimesini önlemede ve özellikle dondurma yapımında kullanılmaktadır. Bunun yanında afrodizyak özelliği olduğu için cinsel performansı da artırır. Daha bilmediğimiz birçok yararlı faydaları bulunan bu mucize içeceği kışın bitmesine hala varken zevkle tüketebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
19
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)