Hayat Kalitesini Etkileyen Sinüzit ve Tedavi Yöntemi

4 dk okuma süresi


3
10 Paylaşım, 3 puan

Sinüzit, hayat kalitesini önemli ölçüde bozan bir hastalık. Uzmanlar şiddetli sinüs ağrısında mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına ya da baş boyun cerrahına başvurmalarının önemli olduğunu belirtiyor.

Sinüzit; sinüslerin membranında oluşan inflamasyondur (iltihaplanma). Özellikle paranazal yani burun çevresinde yer alan sinüslerde meydana gelir. Akut ve kronik sinüzit olmak üzere iki türü vardır. Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi sinüzitten yakınmaktadır. Sinüzit prevalansı artan hava kirliliği, kentsel yayılma ve antibiyotiklere karşı artan direnç nedeniyle son on yılda yükselişe geçmiştir.

Akut Sinüzitin Belirtileri

Akut sinüzitin belirtileri; fasiyal (yüzde) ağrı / basınç, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku hissinin azalması yer almaktadır. Ayrıca akut sinüzit hastalrında ateş, kötü nefes, yorgunluk, diş ağrısı ve öksürük görülmesi doğaldır.Akut sinüzit dört hafta veya daha fazla sürebilir. Hasta, iki ya da daha fazla belirti ve/veya koyu yeşil-sarı akıntı varlığı görülebilir. Belirtiler 5 gün sonra kötüleşirse akut bakteriyel infeksiyon söz konusu olabilir. Bu rahatsızlıklar 10 gün boyunca devam ederse ya da belirtilerin şiddeti normalin üzerindeyse viral infeksiyon ile ilişkilendirilebilir.

Akut Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit genellikle 10 ya da 14 gün boyunca antibiyotik kullanımı ile tedavi edilir. Tedavi ile birlikte belirtiler ortadan kaybolur. Oral ya da topikal (lokal) dekonjestanlar da şikayetlerin giderilmesi için reçete edilebilir.

Kronik Sinüzit ve Belirtileri

Kronik sinüzitte belirtiler 12 hafta veya daha fazla devam eder. Bu belirtiler: fasiyal (yüz bölgesinde) ağrı veya basınç, tıkanıklık veya şişkinlik, burun tıkanıklığı, yoğun burun akıntısı, renksiz geniz akıntısı, burun boşluğunda irin (iltahap) ve bazen de ateşdir. Ayrıca baş ağrısı, ağız kokusu ve yorgunluk da gözlenebilir.

Doktorlar akut ya da kronik sinüzit için en iyi tedaviyi nasıl belirler?

Doktorlar; hastaların hikayesini dinler ve fiziki muayene ile en iyi tedavi seçeneğini belirler. Sinüzit için fiziki muayene nasıl yapılır? Kliniğimizdeki uzman doktorlar tarafından öncelikle tam bir kulak, burun ve boğaz muayenesi yapılmaktadır. Fiziki muayene sırasında doktor elmacık kemiğiniz ve çevresinde şişlik kızarıklık olup olmadığına bakmaktadır. Yüzdeki şişme ve kızarıklık sabahları daha kötüdür; gün içinde dikey duruşa bağlı olarak azalma gösterir. Doktor, sinüsleriniz üzerine bastırarak hassasiyetinizi kontrol eder.Ayrıca, doktor iltihaplı paranazal sinüs tanımlamanıza yardımcı olması için dişlerinizi de kontrol eder.

Sinüzit tanısı için diğer prosedürler nelerdir?

Fiziki muayenenin dışında kliniğimizde diğer tanısal testler yapılmaktadır. Bunlar: laboratuvar incelemeleri (mukus kültürü), endoskopi, röntgen, alerji testleri, sinüslerin bilgisayarlı tomografisi. Nazal endoskopi nedir? Endoskop; bir kanal veya içi boş organın iç incelenmesi için yapılmış özel bir fiber optik bir alettir. Endoskop ile burun ve sinüs tahliye alanlarında görsel inceleme yapılır.

Neden bir kulak burun boğaz uzmanı nazal endoskopi yapar?

Nazal endoskopi; uzman hekimlere sinüs tahliye yollarının tüm alanlarının güvenilir, görsel görünümünü sunmaktadır. Bu görüntüleme için öncelikle hastanın burun boşluklarına anestezi uygulanır. Bu sayede işlem sırasında hastalar hiçbir sıkıntı yaşamaz. Sonrasında sert veya esnek endoskop görüntülemek istenen alana yerleştirilir. Endoskopi sayesinde tıkanıkların yanı sıra rutin muayene sırasında belirlenemeyen gizli nazal polipler ve tekrarlayan sinüzite neden olabilecek yapısal anormallikler de tespit edilebilir

Uzman doktor nasıl bir tedavi süreci önerir?

Tıkanıklığı azaltmak için, hekim burun spreyleri, burun damlaları ya da oral dekonjestanlar reçete edebilir. Antibiyotikler (antibiyotikler viral enfeksiyonlara karşı etkili değildir) sinüslerde bulunan herhangi bir bakteriyelinfeksiyon için reçete edilir. Antihistaminikler alerji tedavisi için tavsiye edilebilir.

Tedavi sırasında yaşam tarzında herhangi bir değişiklik yapılması da gerekli midir?

Sigara içmek her koşulda zararlıdır. Ancak sigara kullanan birinin sinüzit tedavisi sırasında sigara içmemesi gereklidir. Özel bir diyete gerek yoktur. Fakat bol sıvı tüketilmesi mukus sıvısının yoğunluğunun azalmasına yardımcı olacaktır.

Reçetesiz satılan hap ve spreyler ne kadar etkilidir?

Reçetesiz ilaç ve spreylerin kullanılması semptomların giderilmesine yardımcı olabilir. Bununla beraber dekonjestan burun spreylerinin önerilenden daha uzun süreli kullanılması belirtileri kötüleştirebilir. Tuzlu burun spreyleri/damlaları uzun süreli kullanımda güvenlidir.

Sinüzit tedavisi için cerrahi müdahale ne zaman gereklidir?

Mukus bir kayganlaştırıcı olarak görev yapmak üzere vücut tarafından üretilen bir maddedir. Sinüs boşlukları içinde mukusun sinüs boşluklarından uzaklaştırılmasını sağlayan kirpiksi yapılar bulunur. Yapılan ilaç tedavileri etkili olmazsa, kronikleşen bir rahatsızlık mevcutsa sinüs cerrahisi tavsiye edilir.

Cerrahi operasyondan sonra iyileşme süresi nedir?

Basit endoskopik cerrahi prosedürü, lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Hasta normal aktivitelerine 4 gün içerisinde döner. Hastalığın tamamen iyileşmesi ise 4 hafta sürer.

Sinüs cerrahisinin başarı oranı nedir?

Operasyon; sinüslerin doğal yoldan açılmasına olanak sağlar. Kulak burun boğaz uzmanları ve baş boyun cerrahları; endoskopik ameliyatı sinüslerin normal fonksiyonuna dönmesinde oldukça başarılı bulmaktadır. Bu prosedür tıkanıklığın açılarak normal mukus akışının olmasını sağlar.

Enfekte olan sinüsler tedavi edilmezse ne olur?

Sinüzit sürekli ağrı ve rahatsızlık neden olur. Öyle ki bu rahatsızlıklar günlük yaşamı olumsuz etkiler, iş gücünü düşürür. Sinüzit tedavi edilmediği durumlarda ender olarak menenjit, beyin apsesi, kemik veya kemik iliğinde enfeksiyona neden olabilir.

Sinüzit ağrısını hafifletmek için evde alınabilecek bir kaç önlem

Sıcak ve nemli hava sinüs tıkanıklığı hafifletmekte yardımcıdır. Sıcak banyo, buharlı duş ya da sıcak su ile dolu bir kap yardımıyla nemli hava soluyabilirsiniz. Sıcak kompres burun ve sinüslerde ağrı giderilmesine yardımcıdır. Bunun için günde birkaç sefer, yüzünüze 5 ile 10 dk boyunca sıcak nemli bir havlu koyun. Tuzlu burun damlaları ve spreyleri tıkanıklığı gidermede yardımcı olabilmektedir. Bununla beraber bol sıvı tüketilmesi de faydalıdır.

Popüler Sağlık Dergisi ~ Opr. Dr Fuat GÜDER – Doç.Dr.İbrahim ERCAN
MediEnt Kulak Burun Boğaz Merkezi – Kulak Burun Boğaz Uzmanı


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?