Sinüzit Ağrıları ile Mücadele Etmek İçin En Etkili Yöntemler

3 dk okuma süresi


1
14 Paylaşım, 1 puan
Sinüzit & Baş Ağrısı
Sinüzit & Baş Ağrısı

Günümüz de birçok insanın yaşadığı sinüzit ağrıları için çözüm yolları günden güne artıyor. Sinüzit ağrıları ile hiç tanışmamış insanlar için sinüzitten bahsederek yazımıza başlayalım. Yüz kemikleri içine yerleşen ve yerleştikleri kemiklerin isimlerini alan boyutları kişiye göre değişen gelişimleri farkı hava boşluklarına sinüs; bir ya da birkaç sinüsü etkileyen iltihabik olaya da sinüzit denir.

Üst solunum yolları enfeksiyonları sonucunda en sık gelişen hastalıklardan biri sinüzittir. Aynı zamanda bu sinüzit ağrıları da hayat kalitemizi yoğun şekilde düşürüyor. Geçmişte ağrılı ve uzun süreli sinüzit tedavileri hastaların ameliyattan kaçınmasına neden oluyordu. Ancak günümüzde Endoskokip Sinüs Cerrahisi ile hastaların kısa sürede sağlıklarına kavuşması mümkün hale geldi.

Burun boşluğunu ve sinüsleri döşeyen hücreler solunan hava içinde bulunan yabancı partikülleri ve mikroorganizmaları salgılar ile parçalar. Sinüs ağızlarına ve oradan da burun boşluğuna doğru hareket ettirir. Burun boşluğunda akım geniz bölgesine doğru devam eder ve terk edilir. Nasal salgı devamlı üretilir ve temizlik işlemi durmadan devam eder. Bu mekanizmada herhangi bir şekilde oluşacak problem sinüzit ağrıları oluşmasına sebebiyet verir.

Viral üst solunum yolu enfeksiyonları her yaşta sıkça görülen ve sinüzit oluşumuna yol açan hastalıklardır. Her insanın yılda bir kaç kez ÜSYE geçirdiği ve %1 – 10′unda sinüzit geliştiği bilinmektedir. Sinüzitler akut subakut ve kronik olarak bulguların sürelerine göre sınıflanabilirler. Akut ve kronik sinüzitte en sık görülen belirtiler.

Burun tıkanıklığı, Genizden ve burundan iltihaplı akıntı, Baş ağrısı, Yüz bölgesinde ağrı, Koku almada azlık ve koku bozukluğu, Öksürük, Ateş, Ağız kokusu…

Tanı Nasıl Konuyor?

Akut ve kronik sinüzitlerde tanı da hastanın ayrıntılı hikayesı ve NASAL ENDOSKOPIK muayene önemlidir. Nasal endoskopi de 0 ve 30 derece endoskoplar ile tim burun boşluğu sinüs ağızları nasal akıntılar ve var olan patolojiler görülür ve birkaç dakika içinde tanı koydurucu bilgiler elde edilebilir .

Radyolojik İnceleme:

Akut enfeksiyonlarda hassasiyeleri düşük olmak ile birlikte gelenkesel görüntüleme yöntemleri (waters grafileri) kullanılabilir paranasal sinüs BT:.sinüs hastalıklarını değerlendirmede altın standart olup başvurulacak en önemli görüntüleme yöntemidir. Genel eğilim BT tetkinin medikal tedavi sonrasında hastanın şikayetleri en aza indiğinde istenmesidir. Böylece medikal tedavi ile yok edilemeyen cerrahi girişim gerektiren patolojiler görülebilir

Sinüzit Ağrıları İçin Tedavi Nasıl Uygulanır?

Sinüzitlerin çoğu yoğun medikal tedaviler ıle düzelir. Medikal tedavinin başarısız olduğu durumlarda dünyada ve ülkemizde son 10 – 15 yıldır uygulanan ENDOSKOPİK SİNUS CERRAHİSİ sayesinde başarıyla tedavi edilmektedir.

Kronik Sinüzit Ağrıları ve Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Endoskopik sinüs cerrahisi, 1990’lı yıllardan itibaren yüksek kalitede görüntü sağlayan endoskopların gelişmesi ile bütün dünyada yaygınlaşmış olan bir cerrahi yöntemdir. Burun endoskopları, dışarıdan görünür bir kesi yapılmaksızın burun boşluğunun içindeki dar bölgelere ulaşmayı sağlayan, bu bölgeleri aydınlatan optik aletlerdir. Açık cerrahi yöntemlerde geçmişte yapılan sinüzit ameliyatlarına göre endoskopik sinüs cerrahisi ile çok daha başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yüz kemiklerinin içindeki boşluklar olan sinüslerin sağlıklı olması için bu boşluklara burundan hava girmesi ve sinüslerin içinde üretilen salgıların buruna boşaltılması gerekir. Kronik sinüzit sinüsler ile burun arasında havanın girişini ve salgıların boşaltılmasını sağlayan kanalcıkların tıkanması sonucunda meydana gelir. Kronik sinüzitte uygulanan endoskopik sinüs cerrahisinin temel prensibi, daralmış veya tıkanmış olan bu kanalcıkları genişletmek, bir labirent şeklinde birbirlerine açılan küçük sinüslerde odacıklar arasındaki duvarları kaldırarak havanın kolayca girebileceği ve salgıların boşalabileceği geniş ve tek bir oda yaratmaktır.

Kronik sinüzitte uygulanan endoskopik sinüs cerrahisi hastaya konforlu bir ameliyat sonrası dönem sağlar. Hastaların çoğu ameliyat günü ve 24 saat içinde evine gidebilir ve 48 saat sonra işine başlayabilir. Dışarıdan görünür bir kesi izi yoktur, yüzde şişme veya morarma olmaz. Ameliyat sonrasında ağrı ya hiç olmaz, ya da basit ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınabilen hafif dereceli bir ağrı vardır. Ameliyatı takip eden 24 veya 48 saat içinde burun tıkanıklığınız olabilir ve ağızdan nefes almanız gerekebilir. Burun içine tampon koyulduysa (son dönemde kendiliğnden eriyen nasal tampomlar kullanmakta) bu tampon doktorunuzun belirleteceği bir süre sonunda çıkartılacaktır. Bu süre 24 – 72 saat arasında olabilir. Burun içini temizlemeyi sağlayan sprey veya yıkamaları düzenli kullanarak burunda oluşan kabuklanma ve kuruluk hissi giderilir. Burun içindeki iyileşme, ameliyatın türüne göre değişmek üzere 2 – 6 hafta arasında tamamlanacaktır.

Sağlık ve Yaşam Dergisi ~ Op.Dr.Hakan YENİCE
23 Kasım 2013 ~ Kulak Burun Boğaz Uzmanı


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)