Sinemada Yerlilik Meselesi


Sinema Sanatının Bir Asrı
Sinema Sanatının Bir Asrı

Yüzyılın Yarısına Tanık Olmak
Bilindiği gibi bu yıl sinemamızın 100. yılını kutluyoruz. Naçizane bendeniz bu bir asrın yarısının tanığı oldum. İlk film seyretme tecrübem yaklaşık 4-5 yaşlarıma tekabül ediyor. Bir askeri komando kampının beyazımsı çadır bezine yansıtılan büyülü görüntüleri göreli tam elli yıl olmuş. İlk sinemacı olacağım dediğimden bu yana da 45 yıl geçmiş.

O gün bugün deli gibi film seyrettim ve film üzerine düşündüm taşındım, kendimce bir poetika geliştirmeye çalıştım. Poetikamı kuramsallaşmaya çabalarken, başka yönetmenlerin başka sinemacıların başka sanat alanlarında poetika geliştirenlerin de poetika metinlerini defalarca okudum. Aristo’dan Necip Fazıl’a, Andrey Tarkovski’den Ingmar Bergman’a, David Lynch’ten John Boorman’a, Akira Kurosawa’dan Metin Erksan’a sanata, sinema sanatına beyin patlatmış ustaları, dâhileri inceledim, onları aklım yettiğince anlamaya çalıştım.

Gelenekten Geleceğe ~ İsmail GÜNEŞ
Sayı: 8 ~ Ekim-Kasım-Aralık 2014

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim