Sinema Tarihinde Çekilmiş En İyi Aksiyon Sahneleri

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Aksiyon ve macera dolu filmler sinemada hem çekimi hem de izleyici yönüyle en çok tercih edilen film türleridir. Hayatın monotonluğunun yanında bu filmler izlendiğinde araba ya da dövüş sahneleri, kılıç dövüşleri, intikamlar, hırslar, başları bir anda belaya giren başkarakterler ve doğuştan kral olanlar bulunur. Bazen filmler gerçek dünyanın dışında veya zamanın ötesinde bile aksiyonu yaşatabilir. Bu sefer karşınıza en iyi aksiyon filmlerinden sahneler ile çıktık. Sinema tarihinde yer alan filmlerden öneriler olarak da kabul edebileceğiniz, şimdiye kadar çekilmiş en iyi aksiyon sahneleri listemize göz atabilirsiniz.

1. John Wick

Sinema Tarihinde Çekilmiş En İyi Aksiyon Sahneleri

Mükemmel bir silah kullanıcısı ve dövüşçü olan emekli tetikçi John Wick, artık inzivaya çekilmişken güçlü bir mafya babasının oğlunun, evine girip eşinden geriye kalan yavru köpeğini öldürünce işler bir anda değişir. Zaten her şeyini kaybetmiş olan Keanu Reeves’in hayat verdiği John, intikam almak için eski hayatına geri döner. Kulüp sahnesi; ilk filmde kesinlikle gözünüzü bile kırpmadan dikkatle izleyeceğiniz bir sahnedir. Bu sahnede gencin umutsuzca ve korkarak kaçışı, John’un ise hiç acele etmeden ve önüne çıkan herkesi yakın dövüşteki harika işçiliği ile hakkından gelmesi net olarak ekrana yansıyor. Üstelik bu sahne kırmızı ve mavi ışık oyunlarıyla aksiyonu desteklerken filmin afişine de ilham vermiş olmalı.

2. Kill Bill

Quentin Tarantino’nun intikam odaklı filminde uzak doğunun dövüş sahnelerinin yansımaları bulunuyor. Gelin’in sarı eşofmanlarıyla hesaplaşmaya gelmesi aksiyon sahneleri arasında sinema tarihinde çekilmiş en iyi sahnelerinden biridir. Maskeli takım elbiselileri bir iki hamlede kan gölüne bulayan Uma Thurman, Gogo ile yaptığı dövüşünde boğulmak üzereyken zorlu biri de olsa rakibini alt ediyor. Bu sahnede her zaman olduğu gibi Tarantino, kendine özgü esprilerini de eklemeyi unutmamış. Abartılı fışkıran kanlar, siyah beyaz ve renkli geçişleri, havada uçan kol ve bacaklar sahneden en çok akılda kalan bölümlerdir. Çizgiromanvari sahneleriyle aksiyonun tadına varılan bir sahnedir.

3. Mad Max: Fury Road

Sinema Tarihinde Çekilmiş En İyi Aksiyon Sahneleri

Türkçe Çılgın Max ismiyle karşımıza çıkan film, Mel Gibson’ın başrolüyle serisine başlamıştı. Mad Max: Fury Road ise başrolünde Tom Hardy ve Charlize Theron’u izlediğimiz son zamanların en çok ses getiren aksiyon filmidir. Medeniyetin eksilere düştüğü çölleşmiş dünyada Furiosa ve Max’in birlikte dövüştüğü çöl savaşı sahnesi, aynı zamanda bir kızı karşı tarafın kaçırdığı sahnedir. Bu sahnedeki devamlı hareket ne kadar zorlu bir dünyada olduklarını gösteriyor. Mekanik tasarımlar, silahlar, havada uçan saldırganlar ve etrafı sarılmış Max’in soluksuz izlediğimiz sahnesi şuan ki dünyadan arta kalmışlığı bize çok net gösteriyor. Görsel efektlerin yanı sıra oyunculuklarında çok iyi olduğu bir kaçış ve hayatta kalma mücadelesine tanık oluyoruz.

4. Bay ve Bayan Smith

Kült filmlerden biri olan Bay ve Bayan Smith; sıradan bir çift gibi gözüken iki tetikçinin birbirini fark etmeleriyle olayların bambaşka bir boyuta taşınmasını konu alıyor. Filmde çiftin birbirlerinin düşmanı olduklarını öğrendikten sonra evdeki dövüş sahnelerinde eve önce varmaya çalışmalarından itibaren esprili bir aksiyon sahnesi başlıyor. Bu kavga aynı zamanda filmin kilit sahnelerinden biridir. Hem düşman oldukları için birbirlerini öldürmek zorunda kalmalarını hem de birbirlerini çok sevdiklerini fark ediyorlar. Hollywood’un ünlü çifti Angelina Jolie ve Brad Pitt, karakterleriyle kovalamaca, silahlar ve dövüş dolu bir sahne yaşatıyorlar.

5. Kral Arthur

Sinema Tarihinde Çekilmiş En İyi Aksiyon Sahneleri

Müzikleriyle ve sahne geçişleriyle çok hareketli bir film olan Kral Arthur: Kılıç Efsanesi, çocukken kaybolan ve aslında kral olduğunu öğrenen Arthur’un efsanevi hikayesidir. Guy Ritchie yönetmenliğindeki film taştaki ekskalibur kılıcının gücünü kontrol edebilecek gerçek sahibi Arthur‘un hiçlikten kral olmaya doğru giden yolunu, kayıplarını ve mücadelesini anlatıyor. En etkileyici sahnelerden biri ise Ekskalibur’un gücünü tam anlamıyla kullandığı sahnedir. Burada toz duman içinde ve kılıcıyla tek başına bir orduya kafa tutuyor. Sahne, takımın askerler tarafından fark edilmesiyle başlayıp köşeye sıkışmalarına kadar süren bir kovalamacayla başlıyor. Ardından krallarına bırakmamak da hemfikir olarak savaşmaya karar veriyorlar.

6. Baby Driver

Türkçeye Tam Gaz olarak çevrilen aksiyon filmi Baby Driver, mükemmel araba kullanma yeteneğine sahip Baby adındaki gencin soyguncular için sürücülük yapmasını konu ediniyor. Kulaklığıyla müziğini dinleyerek işini yapan genç, başka bir iş nedeniyle başını belaya sokarak kendini zincirleme belaların arasında buluyor. Kevin Spacey, Ansel Elgort, Flea, ve Jamie Foxx’u bir arada gördüğümüz filmde, alışveriş merkezine doğru kaçmaya başlayarak Baby’in araba dışında da müthiş reflekslere sahip olduğunu gösteren bir kaçış sahnesi bulunuyor. Baby bu sahne sonunda bir arabaya kavuşuyor fakat tekrar kaçmak zorunda kalıyor.

7. Dr. Strange

Sinema Tarihinde Çekilmiş En İyi Aksiyon Sahneleri

Film bir doktorun kendi benliğini bularak sınırsız bir güce ulaşmasını, geçitler açarak mekanlar arasında dolaşabilmesini ve zamanı yönetebilmesini konu ediniyor. Pelerinin sürekli arkasını kolladığı Dr. Strange’in zamanı geriye aldığı sokak sahnesi belki de filmin en iyi sahnesi olabilir. Strange gücünü kullanarak zamanı geriye doğru çevirirken kendisi, onunla birlikte savaşanlar ve tüm gücü ele geçirmek isteyen filmin kötü karakteri bu zamanın dışında kalıyorlar. Sahnede her şey tam tersi yönde ilerlerken birbirleri ile dövüşe devam etmek zorunda kalıyorlar. Suların yukarı doğru aktığı, yıkılan binaların eski haline döndüğü bu sahneyi vakit kaybetmeden izlemenizi öneririz.

8. Inception

Film rüyada hırsızlık yapan Leonardo DiCaprio’nun hayat verdiği Dom Cobb’un yeni bir iş için bir takım oluşturmasını konu ediniyor. Inception filmi, çekimleri ile de çok konuşulan koridor sahnesiyle büyük beğeni topladı. Bu sahne Joseph Gordon-Levitt’in profesyonel oyunculuğuyla dönen duvarlara ayak uydurduğu sahnedir. Rüya içinde rüya görürken arabanın saldırıya uğrayarak savrulması diğer katmanın tamamen dönmesine sebep oluyor. Bir rüyanın içindeki bir rüyada Hans Zimmer’ın müziğini geri planda dinlerken, dönen uzun bir koridorda çok hareketli bir ikili dövüş sahnesini görülüyor.

9. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı

Filmde Yenilmezler takımının dünyayı kurtaran kahramanları, bu sefer ufak bir fikir ayrılığından bir çıkmaza giriyorlar. Sonucu ise iki gruba ayrılmalarıyla sonuçlanıyor. Kaptan Amerika’nın takımı ve Demir Adam’ın takımı olarak ayrıldıklarında aslında sadece Kaptan ve Demir Adam’ın fikir savaşı olduğu fark ediliyor. Birbiri ile savaşmak istemeseler bile Yenilmezler, iç hesaplaşmaların ve intikam arzularının da olduğu bir dövüş sahnesinin içinde bulunuyorlar. Ant-man, Örümcek Adam, Kış Askeri, Scarlet Witch, Vision, Hawkeye, Savaş Makinesi, Black Widow, Sam Wilson ve Kara Panter’in dövüşlerini izlediğiniz hareketli sahnelerden biridir.

10. Jumanji: Next Level

Sinema Tarihinde Çekilmiş En İyi Aksiyon Sahneleri

Kendilerini yeniden Jumanji’nin içinde bulan dört arkadaş, bu yenilenmiş dünyada zorlu engelleri aşarak oyunun sonuna ulaşabilmeyi amaçlarlar. Sinema tarihinde yeri büyük olan ve bir dönemin çocuklarının hayatına dokunmuş Jumanji’nin çekilmiş son filmi Jumanji: Next Level’den yine birbirinden hareketli en iyi aksiyon sahneleri arasından bir tanesini listemize taşıyoruz. Komedi dolu aksiyon filminde maymun saldırısına uğradıkları köprülerden kaçışları en hareketli sahnelerden biridir. Kendilerinden çokça hızlı olan maymunlardan, birbirlerinden tamamen kopuk köprüler üzerinden geçerek kaçmak zorunda kalıyorlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!