Sihizm Nedir?

1 dk okuma süresi


7
8 Paylaşım, 7 puan
Sihizm - Golden Temple
Sihizm - Golden Temple

Sihizm, 1500’lü yıllarda Hindistan’ın kuzeyinde Pencap eyaletinin en büyük şehri olan Amritsar merkezli varolmuş bir dindir. Dünyanın en büyük 5. dini olduğu gibi 23 milyondan fazla kişi bu sihizme inanmaktadır. Bu dine inananlara Sih adı verilmektedir.

Sihler çok sıcakkanlı ve iyi niyetli insanlar olmakla beraber aynı zamanda savaşçıdırlar. Onlara göre herkes eşit, kimse kimseden üstün değildir. Reenkarnasyona inanırlar yani her canlı özgürlüğe ulaşana dek yeniden doğacaktır. Sihizmin bir diğer yanı ruhban sınıfının olmaması yani dini öğretmeye kalkan, yaymaya çalışan (rahip, kesiş gibi) kimselere karşı durmalarıdır.

Sihizmde “mantıksız davranışlar” görüşü vardır (nehirlerde yıkanmak, görüntü veya putlara tapınmak vb) aynı zamanda mülkiyet karşıtlığı vardır. Bir nevi dünya malı dünyada kalır anlayışı hakimdir ve bunu ciddi bir şekilde hayatlarında uygularlar. Tüm Sihler mallarının %10’unu bağışlar.

Bir diğer ayrıntı da Sihizmde gereksiz konuşma: dedikodu, yalan söylemek, övünmek vs yasaktır. Sihlerin uygulaması gereken 5 emir vardır: Çelik bilezik takmak, saçın uzatılması, tarak taşıma, hançer taşıma ve beyaz don giymek. Bu emirlere uymayan Sihler elbette var ama bu serbesttir çünkü Sihizmde dini tercihler dışlanmaz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?