Seni öldürmeye gelen, sende dirilsin!


İslamiyet
İslamiyet

Rabbimize hamd ve senalar; Resulullah Efendimize, Ehl-i Beyt’e ve Ashab-ı Kiram’a salât ve selâm…

Merhaba Dostlar;
İnsanların hayatında belirli dönemler vardır. Hani, her şey yolunda giderken, birden ne olduğunu anlamazsınız da her şey birbirine girer. Aynı şey, toplumların hayatında da söz konusudur…

Geçtiğimiz ay Türkiye’de, daha ne olduğunu bile anlayamadan, bir takım insanlar “İsyan!” çığlıkları arasında sokaklara döküldüler. Ülkemizi ve tabi ki pek çok İslam ülkesini sömürgeler zincirinden kaçırmak istemeyen dış güçler ve içimizdeki uzantıları, birlik ve düzenimize kast ettiler.

Bu, öyle gelip geçici türden siyasi, partiler bazında bir olay olsaydı veya bir gurubun diğer bir toplumsal katmanla çekişmesi olsaydı, bizim gündemimizi meşgul etmezdi. Zira biz, misyon olarak, günlük siyasetin üstünde ve dışında, İslam’ın doğru anlaşılması ve yaşanması ile ilgileniyoruz. Çizgimiz bu ancak, gelin görün ki “mesele” sadece bir “çevrecilik hareketi” değildi. Doğrudan doğruya, ülkemizin ve elbette ülkemize bel bağlayan onca İslam ve Türk memleketlerini de yakından ilgilendiren bir mecraya sürüklenmek istendi.

Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, doğrusuyla yanlışıyla, bir hükümet, bir kadro, bir süredir ülkeyi o geri kalmışlık ve sömürge düzeninden kurtarmaya çalışıyor. Bunun açık emareleri ortada…

Tıpkı, şu veya bu seviyede, Allah hepsine rahmet eylesin, Menderes’in, Özal ve Erbakan’ın yapmaya çalıştıkları gibi… Yani, bu devam ede gelen bir süreç… İşte, şimdi yine, yeniden bu diriliş ve kendimize geliş süreci akamete uğratılmak isteniyor.

Cumhuriyet dönemi ile birlikte, içimizde oluşturulan “toplumsal safra” adeta ülkenin tek sahipleri imiş gibi insani bütün değerleri bir kenara bırakarak, cebri bir vahşetle bizi “biz” yapan değerlere saldırıyor. Sadece İslami kisveye sahip diye bir kadıncağızı sokak ortasında darp ve hakaret ediyor, kucağındaki bebeğini hırpalıyor.

Değerli dostlar, işte burası, sözün bittiği yerdir… Dehşet bir ibret tablosudur bu!.

Sabır taşımızı çatlatırcasına zorlayıp empati yapsak bile. Hani, kitle psikolojisi içinde insanın bir takım hassasiyetleri körelir desek bile… Olmaz! Hayır! Herhangi bir insani gurup, üstelik ortada bir savaş yok, karşılıklı katliam yok. Hiçbir şey yok! …

Bu “anneye linç” psikolojisini, hiçbir psikososyal teori ile açıklayamayız. Olsa olsa bu durum, insani değerlerini kaybetmiş olmakla açıklanabilir.

Bizler, tasavvuf ve tebliğ ehli olarak, İslam’ın yumuşak yüzünü temsil ve idame ettirmeye çalıştığımızdan, bu dehşet tablosu karşısında bile denge ve kontrolümüzü kaybetmemeye çalışıyor, çevremize itidal telkin ediyoruz.

Zira burada söz konusu olan, ülkemizin birlik ve düzenidir. İslam’ın ve ülkemizin düşmanları, bizi birbirimize kırdırmak için giriştikleri bu tahriklere asla kapılmayacağız.

Öyle görünüyor ki, bu tahrik ve isyan kültürünü yaygınlaştırmak isteyenler, vazgeçmeyecekler. Türlü yollarla, tekrar betekrar bizi, güçlenerek kendi medeniyetimizi inşa etmek yolundan çevirmeye çalışacaklar. Bizim ise kavgaya vaktimiz yok, din ve dünya işlerini yoluna koymak için daha önümüzde yapacağımız çok işler var.

Biz, Nebevi usulü takip ederek, insanların kalplerini kazanmaya çalışacağız. Tıpkı gücü yettiğinde dahi, Mekke’yi kılıç zoruyla fethetmekten kaçınıp gönülleri fetheden Sevgili Peygamberimiz gibi. Salât ve selam O’nun ve şanlı Sahabelerinin üzerine olsun.

Evet sevgili dostlar, biz Kur’an ahlakını takip ederek, “düşmanımıza bile iyi ahlakla davranmaya” gayret edelim. Kelam-ı kibarı ile, “Sen İslam’ı öyle bir yaşa ki, seni öldürmeye gelen, sende dirilsin.”

Peki, İslam âlemi ne durumda?

Yukarıda anlattığımız oyuna benzer bir senaryo, bizdeki acı tecrübelere de işaret ederek, Mısır’da yaşandı. Despot bir müstemleke patronu olan Hüsnü Mübarek’i devirdikten sonra, seçimle başa gelen Mursi hükümeti, askeri bir darbe ile devrildi. Yani, kendi müslüman halkı içinden çıkan bir ordu, başındaki müslüman idareciyi alaşağı ederek, Hıristiyan ve azınlıklardan oluşan bir yönetim kurmak girişiminde bulundu!

Amerika tarafından işgal edilen Irak ve Afganistan’dan sonra, Suriye de kendi içindeki despot tarafından perişan hale getir(t)ildi. Orta Afrika’daki müslüman bir ülke, Mali, Fransız askerleri tarafından işgal edildi. Çin, Doğu Türkistan müslümanlarını yine katletti. Burma’daki Arakan müslümanları katliamı devam ediyor. Liste, maalesef uzayıp gidiyor…

Görüyorsunuz ya sevgili dostlar, “mesele” hep aynı; İslam’ın ve müslümanların önünü almak. Bazen, cebren ülkeler işgal ediliyor; bazen de despotlar bahane edilerek, çeşitli sahte “Bahar”lar oluşturuluyor.

İşte, bu yüzden, biz-siz kavgası yapmaya mecalimiz yok diyorum. İslami hassasiyetleri olmasa bile, halkımızın çok büyük bir kısmı, hatta tamamına yakını, göğsünde iman taşıyor. Bu kardeşlerimize, şimdiye kadar beyinlerinin yıkandığını, İslam’ın bildikleri gibi olmadığını, müslümanlığın insana ve tüm insanlığa hizmet etmek demek olduğunu anlatmamız gerekiyor.

Sevgili dostlar; tevazu ve vakarımızla, nezafet ve temiz kalpliliğimizle insanlara gerçek İslam’ı göstermemiz gerekiyor. Örnek olmamız gerekiyor. Düşmanlığımızın insana değil, inançsızlığa, yozluğa ve modern cahiliyeye olduğunu, “dilimizde tüy bitinceye kadar” anlatmamız gerekiyor.

Yani, sözün kısası, çok çalışmamız gerekiyor. İnsanımıza ve bütün insanlığa, İslam’ın gerçek insaniyet olduğunu göstermemiz gerekiyor. Ve hepsinden de çok ülkemiz ve bütün Ümmet-i Muhammed için dua etmemiz gerekiyor.

“Elbette, Allah nurunu tamamlayacaktır.”

Gülistan Dergisi ~ Süleyman KARAKAŞ
Sayı: 152 ~ Ağustos 2013

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim