Sekiz Kollu Sihirbaz

2 dk okuma süresi


9
14 Paylaşım, 9 puan
AHTAPOT
AHTAPOT

Ahtapotlar taşıdıkları özellikleri sebebiyle diğer canlı türlerinden çok farklı unsurlara sahiptir. Vücutları kısa ve yuvarlak yapıdadır, manto üzerinde yüzgeçleri yoktur. Manto boşluklarında bulunan solungaçlarıyla solunum yaparlar. Ahtapot, gelişmiş çift göze sahip ve beyini iyi gelişmiş, kabuksuz omurgasız bir hayvandır. 3 kalbi bulunmakta ve boyları 100 cm’ye kadar çıkabilir. Bir çift küçük çubuk halinde kabuk kalıntısı bulunur. Ağız çevresinde, 2 sıra vantuz (yapışıcı safiha) bulunan ve başın çevresinden çıkan 8 adet benzer yapıda kısa bir zarla birbirlerine bağlı olan, güçlü bacak ve kolları bulunur.

Bilimsel adı Octopoda olan ahtapotlar, genellikle Kuzey Pasifik’te yaşamaktadırlar. 4 ile 15 kilo arasında değişen ahtapotlar kemiksiz bir yapıya sahiptirler. Latincede “okto”, yani “sekiz” anlamındadır. Çoğu insan tarafından “garip yapışkan şey” diye tasvir edilse de bu olağanüstü sekiz kollu sihirbaz, gezegendeki en büyüleyici hayvanlardan biridir.

Çok az insan bu hayvana hayranlık besliyor. Gösterilen ilgi, onların “doğaüstü” güçleriyle orantılı olmuş olsaydı, ahtapotlar dünyanın en sevilen hayvanları olurdu. Sebebi pofuduk tüylerle kaplı değildir ve pek tatlı gözleri yoktur. Ne yazık ki deniz canavarı efsaneleri Kraken ve Lusca’ya, kurgusal kötü karakterler Ursula ve Doctor Octopus gibi filmlere ilham kayağı olmuştur.

Tam üç adet kalbe sahipler. 2 tanesi kanı solungaçlara oradan da 3. kalbe taşımakla beraber, 3. kalp diğer 2 kalpten aldığı kanı tüm vücuda pompalar. Ve şaşırtıcı olan şeyse, 3 numaralı kalbin yüzerken durmasıdır. Bu da ahtapotların neden hızlıca yüzerek kaçmaktan çok kamufle olarak saklanmayı tercih ettiklerini açıklıyor. Yüzme eylemi bu kafadan bacaklı sihirbaz için yorucu bir aktivite diyebiliriz.

Çiftleşmeden sonra erkek hemen kaçabilirse şanslı! Çünkü çiftleşmeden sonra dişi erkeği boğarak öldürür ve yer. Erkeği her zaman sağ tarafında tutması ise henüz bilimsel olarak açıklanamamıştır. Dişilerin bu agresifliğinin sebebi, bir çeşit annelik içgüdüsü gibi yumurtalarını her türlü tehdite karşı korumak amaçlı olduğu düşünülüyor. Çiftleşme döneminden sonra, erkekler hala yaşıyorsa bile birkaç hafta içinde ölür. Dişiler ise yumurtalar açılana kadar yaşamaya devam ederler. Ömürleri çok kısadır, bazı türler sadece altı ay yaşar.

İyi gelişmiş bir sinir sistemleri olduğu için zeki canlılardır. Kaybedilen uzuvlarını yenileyebiliyorlar. Ahtapotlar gruplar halinde yaşamazlar. Bu nedenle her biri, çevik davranışlarıyla av olmaktan kaçarak türlerini kontrol altında tutarlar. Bu nedenle süper avcılar olarak da bilinirler. Zeki olmalarının bir diğer dayanağı da tek başlarına yaşam sürdürebilmenin zorlukları yatıyor olabilir.

Pigment hücre ağı ve özelleşmiş kaslarını kullanarak bir ahtapot, anında etrafındaki yüzeyleri, renkleri, şekilleri birebir taklit edebilir. Kamuflajı o kadar ustalıkla yapılmış ki yırtıcılar yanından fark etmeden geçip gidiyor. Ahtapotların kanı mavidir. Derin denizlerde hayatta kalabilmek için, kanlarında oksijen taşıyan solunum pigmenti olan hemosiyanin bulunur. Hemosiyanin yapısında bakır içerir ve oksijenle birleştiğinde mavi renkte görünür.

Ahtapot, Ege-Akdeniz mutfağının aranan mezelerinden biridir. Özellikle zeytinyağlı salatası ünlüdür ve bölgede çok tüketilir. Avlanan ahtapot etinin yumuşaması için tahta bir sopayla düz bir taşın üzerinde dövülür. Haşlandıktan sonra salatası, yahnisi, kızartması yapılarak yenilmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
26
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?