Satranç ve Tavla Hikayesi

1 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

Başvezir Buzur Merih tarafından Pers İmparatorluğu döneminde tam 1400 yıl önce keşfedilen tavla oyunu; dünyanın en fazla oynanan oyunlarından biridir.

Şans faktörünün içinde bulunduğu bir oyun olan tavla stratejik düşünme yapısı gerektirir. Oyunda kullanılan zarlar gidişatı belirler. Bunun yanında iki kişi arasında oynanmaktadır.

Tavla oyununun geçmişi satranç kadar çok eski tarihlere dayanmaktadır. Perslerin ortaya çıkardığı tavla Acem diyarının fethi ile birlikte Arap coğrafyasına da yayılmıştır. Zarlarla oynandığı için İslam alimlerince kumar olarak görülen tavla oyunu günah kabul edilmiş fakat oynanması engellenmemiştir. Türkiye’de Oyunun ilginç bir de doğuş hikayesi vardır.

O dönemin satranç oyunu Hindistan bölgesinde oldukça popüler olarak oynanmaktadır.

4 köşesi 4 mevsim demek olan tavla oyunu bununla birlikte içindeki karşılıklı 6’şar hane 12 ayı, pulların toplamı ayın 30 gününü, siyah-beyaz pullar gece ve gündüzü, karşılıklı 12’şer hane günün 24 saatini gösterir…

Geçmişte Hint İmparatoru Pers İmparatoruna satranç oyununu hediye bir mektupla birlikte göndermiştir. Mektupta oyunla ilgili bir açıklama olmazken şöyle bir mesaj vardır. “Pers İmparatoruna, kim daha çok düşünüyor, kim daha iyi biliyorsa, kim daha ileriyi görüyorsa o kazanır. İŞTE HAYAT BUDUR…”

Pers İmparatoru dönemin alim veziri olan Buzur Mehir ile bu mesajı göstererek oyunu çözmesini ve karşılıklı olarak, Hint İmparatoruna bir oyun hediye edilmek üzere başka bir oyun bulmasını ister. Vezir haftalarca çalıştıktan sonra gönderilen satrancın her taş hareketini ve oyunu çözer daha sonra on günde tavlayı hazırlar ve imparatora sunar.

Hint İmparatoruna tavla oyunuyla beraber gönderilmek üzere şöyle bir mesaj hazırlanır:
“Hint imparatorum; Evet, kim daha çok düşünüyor, kim daha iyi biliyor, kim daha ileriyi görüyorsa o kazanır. AMA HAYAT BİRAZ DA ŞANSTIR…” İşte hayat budur… ŞANS SENDEN YANA OLSUN!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?